Хормонът пролактин регулира защитното поведение на майката и насърчава взаимодействието с бебето
Изследователи от Университета в Отаго, Нова Зеландия, откриха, че хормонът пролактин ограничава агресивното поведение на младите майки и ги фокусира върху взаимодействието с техните бебета. Проучването е публикувано на 8 февруари 2022 г. в списанието „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Според д-р Розмари Браун от Катедрата по физиология една от поведенческите промени, които се наблюдават при всички майки, е завишаване на защитно поведение, така че да могат да пазят детето си от опасност или възприемана заплаха.
„Майките са готови да поемат значителни рискове, за да защитят своите деца. Въпреки че се среща при толкова много различни животински видове по време на майчинство, ние не знаехме как се регулира това защитно поведение.“, коментира д-р Браун.
Поради това изследователите от лабораториите на д-р Розмари Браун и проф. Дейв Гратан си възлагат задачата да разберат как хормоните могат да променят това поведение при майките.
Пролактинът регулира агресивното поведение
В по-ранни проучвания изследователите забелязват, че хормонът пролактин може да действа върху клетките в мозъчна област, вентромедиално ядро на хипоталамуса – регион, за който е известно, че регулира агресивното поведение при мъжете и жените.
„Нивата на пролактин са много високи по време на бременност и кърмене и затова първоначално смятахме, че хормонът може да предизвиква защитното поведение на майката. Всъщност това, което открихме, е, че този хормон играя роля в ограничаването на агресивното поведение, така че майките да не се разсейват твърде много от нещата, които се случват наоколо, и да могат да се концентрират върху грижата за потомството си.“, казва д-р Браун.
Хормонът се произвежда от хипофизната жлеза, която се намира в долната част на мозъка и една от основните му отговорности е производството на кърма.
“Пролактинът може да промени много други биологични процеси, но ролята му в защитното поведение не беше известна. Въпреки че това поведение е важно за оцеляването, то има своята цена, тъй като майката може да рискува собственото си здраве и да изразходва твърде много време и енергия за справяне с потенциални заплахи.“, коментира д-р Браун. „Хормонът ограничава защитното поведение и насърчава взаимодействието с бебето. Майката все пак ще защитава детето си, но ще прави това по много по-контролиран и фокусиран начин.“
Начинът, по който мозъкът се адаптира към майчинството, е много подобен при различните бозайници, така че за целите на проучването изследователите използват животински модел и нови невронаучни инструменти, за да блокират действието на пролактин върху клетките само в конкретния регион на мозъка.
„Открихме, че клетките, активни при проява на защитно поведение, са в състояние да реагират на пролактин и хормонът действа мощно върху тях, за да ограничи агресивното поведение, проявено от майките*.“, казва д-р Браун.
Важно откритие
По думите на д-р Теодора Джорджеску, изследовател в Катедрата по анатомия, откритието е изключително важно.
„Тези проучвания са наистина важни, тъй като ни дават възможност да разберем как поведението и настроението биват регулирани при жените, които са родили наскоро. До една от пет млади майки се борят с някаква форма на разстройство на настроението. Надяваме се, че като разберем кога и как хормоните променят поведението на майките, ще можем да разработим нови ефективни методи за оказване на помощ на тези жени.“, коментира д-р Джорджеску.
* Brown S. E. Rosemary et al. Prolactin-mediated restraint of maternal aggression in lactation. PNAS. 8 Feb 2022.
Hormone found to regulate mothers' behavior: https://medicalxpress.com/news/2022-02-hormone-mothers-behavior
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Майчинство и право на работа
- Функция и хормони на хипофизата
- Времетраене на майчинството в България и другите европейски държави
- Бромокриптин
- Тест за пролактин
- Контрол на теглото при панхипопитуитаризъм
- Път за бебешки колички в София – една полезна инициатива, организирана от група майки във фейсбук
- "Страхувам се да имам дете, защото знам, че майчинството може да е ужасяващо"
- Майчината болка, която осакатява жените поколение след поколение, и защо трябва да я излекуваме
Коментари към Хормонът пролактин регулира защитното поведение на майката и насърчава взаимодействието с бебето