Същност, симптоми и лечение на цистит
Циститът е възпаление на пикочния мехур, обикновено причинено от бактериална инфекция. Това е често срещан тип инфекция на пикочните пътища, особено при жените, и обикновено е по-скоро неудобство, отколкото причина за сериозно безпокойство.
Инфекциите на пикочните пътища са здравословен проблем, който всяка година засяга голям брой хора. Възпалителните заболявания на уринарния тракт, които могат да доведат до нарушаване на функцията на бъбреците и пикочните пътища, често са резултат от различни патогенни микроорганизми, намиращи се в човешкия организъм.
Какво представлява циститът?
Циститът е медицинският термин за възпаление на пикочния мехур. Често то е резултат от бактерията Ешерихия коли. Много рядко причинителят са стафилококи и ентерококи, а в единични случаи полово предавани микроорганизми.
Въпреки че бактериалните инфекции са най-честата причина за цистит, редица неинфекциозни фактори също могат да причинят възпаление на пикочния мехур. Възможен причинител могат да са камъни, намиращи се в пикочния мехур, или затруднение при отделянето на урина, причинено от увеличена простатна жлеза. Циститът може да се прояви също като реакция при провеждането на лъчева терапия, прием на лекарства или потенциални дразнители, като хигиенни продукти.
Циститът се среща при представители от всички възрастови групи – от детска до напреднала възраст. Възпалението на пикочния мехур е най-разпространеното урологично заболяване сред жените и обикновено се характеризира с внезапна, неконтролируема необходимост от уриниране. Причината женския пол да страда от възпаление на пикочния мехур три пъти повече от мъжкия се корени в анатомичните особености на пикочния канал (уретрата) при жените, който е по-къс и по-широк.
Симптоми при цистит
Симптомите на цистит варират при различните хора, както и тяхната тежест. Промяна в симптоматиката може да се наблюдава всеки ден или седмица, но е възможно да се запази с месеци и години без съществена промяна. В някои случаи симптомите отшумяват от само себе си без да се прилага лечение.
Характерните за цистита симптоми включват чести позиви за уриниране, придружени с тазова болка, парене и болезненост, мътна урина с неприятен мирис, наличие на бактерии и кръв в урината.
Когато възпалението е тежко, в урината могат да се появят капки кръв. Това се дължи на факта, че пикочните пътища при жените са къси и изходното отверстие може лесно да бъде раздразнено.
Лечение на цистит
Лечението на цистит може да бъде различно, в зависимост от причините, довели до появата на възпалението. Циститът, причинен от бактериална инфекция, обикновено се лекува с антибиотици, докато лечението на неинфекциозен цистит зависи от основната причина за неговата поява.
Лечение на бактериален цистит
Антибитиците са първата линия на лечение на цистит, причинен от бактерии. Лечението и неговата продължителност зависят изцяло от здравословното състояние на човек и различните видове бактерии, намиращи се в урината.
Симптомите често се подобряват значително още в първите дни от лечението с антибиотици. Въпреки това е препоръчително медикаментите да се приемат в продължение на три дни до седмица, в зависимост от тежестта на инфекцията.
Лечението трябва да бъде съобразено с вида на причинителя и съответната чувствителност към антибиотик. Необходимо е да се направи микробиологично изследване на урина и тестване на чувствителността на изолираните бактерии към антибиотици. При наличието на тежки оплаквания (често уриниране, придружено с болка и парене) е препоръчително към терапията да се включат и други лекарства - нестероидни противовъзпалителни препарати, спазмолитици, болкоуспокояващи.
При хроничен цистит може да бъде назначено и по-продължително лечение с различни антибиотици.
Лечение на интерстициален цистит
При интерстициалния цистит причината за възпалението е несигурна, така че няма определено лечение, което да е ефективно при всеки отделен случай. Терапиите, използвани за облекчаване на признаците и симптомите на интерстициален цистит, включват:
- Лекарства, които се приемат перорално или се поставят директно в пикочния мехур;
- Процедури, които манипулират пикочния мехур за подобряване на симптомите, или операция;
- Нервна стимулация, при която се използват леки електрически импулси за облекчаване на болката в таза и в някои случаи за намаляване на честотата на уриниране.
Лечение на други форми на неинфекциозен цистит
Ако човек проявява свръхчувствителност към определени химикали в хигиенни продукти, избягването им може да помогне за облекчаване на симптомите и предотвратяване на по-нататъшни епизоди на цистит.
Лечението на цистит, което се развива като усложнение от химиотерапия или лъчева терапия, се фокусира върху управлението на болката, обикновено с лекарства, и извършването на промивка на пикочния мехур.
Освен противовъзпалителното лечение трябва да се приемат лекарства, стимулиращи имунната система. Както и витамини и микроелементи.
mayoclinic.org
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УРИНАЛ капсули * 60 ВАЛМАРК
УРИНАЛ ДРИНК саше * 12 ВАЛМАРК
УРИНАЛ АКУТ таблетки * 10 ВАЛМАРК
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Цистит
- Храни и диета при цистит и инфекции на уринарния тракт
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Упражнения и билки при често уриниране и свръхактивен пикочен мехур
- Лечение при цистит
- Билки за лечение на цистит
- Ливански кедър
- Често уриниране
- Ешерихия коли в урината
- Акупресурни точки облекчаващи парене и болки при уриниране
Коментари към Същност, симптоми и лечение на цистит