Цистит и уроинфекции по време на бременност
Инфекциите на долните пикочни пътища (цистит, уретрит) са едни от най-често срещаните инфекциозни заболявания. Във възрастта между 20 и 50 години жените боледуват 50 пъти по-често от уроинфекции в сравнение с мъжете. В 90% от случаите на цистит причинител е бактерията Escherichia сoli. Анатомичните особености на женското тяло са предпоставка за по-често инфектиране с бактерията Е. сoli, която е естествен обитател на чревната микрофлора.
Инфекциите на пикочните пътища се срещат често по време на бременност, засягайки приблизително 10 процента от бременните жени. Те са опасни както за майката, така и за плода, тъй като нелекуваните уроинфекции и асимптомната бактериурия по време на бременност са свързани с повишен риск от развитие на пиелонефрит, спонтанен аборт и преждевременно раждане.
Защо по време на бременност се увеличава рискът от цистит?
При бременната жена матката нараства и притиска пикочния мехур – това е причина, както за по-честото уриниране, така и за наличието на остатъчна урина в него и предпоставка за цистит. Друга причина за цистит е пониженият локален имунитет на пикочо-половите пътища в резултат от хормоналните промени по време на бременността.
Клинични симптоми и признаци на цистита
- дизурия (често уриниране с елемент на спешност);
- никтурия (често уриниране през нощта);
- супрапубичен дискомфорт и болка;
- мътна и/или неприятно миришеща урина;
- хематурия (регистрира се до 40% от случаите и не е белег на по-значима инфекция);
- болка в таза или кръста;
- треска;
- гадене или повръщане.
При голяма част от бременните жени е налице т. нар. асимптомна бактериурия – състояние, при което няма циститни оплаквания, но е повишен броя на патогенните бактерии в урината и рискът от инфекция е много висок. Установява се с урокултура при рутинно изследване без клинични симптоми. В този случай гинекологът не назначава антибиотично лечение.
Какво се препоръча при асимптомна бактериурия с цел превенция на евентуална уроинфекция?
При асимптомна бактериурия антибиотично лечение не се прилага, но с цел превенция на евентуална инфекция е добре да се вземат подходящи мерки. Може да се препоръча на бременната жена продукт на растителна основа, например Уринал и прием на повече течности.
Уринал е природен продукт, съдържащ американска червена боровинка и е подходящ за бременни и кърмещи жени. Уринал намалява количеството бактерии в урината и понижава риска от инфекции на долните пикочни пътища. Природният медикамент е подходящ като опашка след антибиотичната терапия с цел превенция на повторна инфекция.
Защо циститът се повтаря и често хронифицира?
Според проучване сред българските гинеколози, проведено на XI Национален Конгрес по акушерство и гинекология (октомври 2007, гр. Пловдив) циститът се повтаря при всяка втора жена, въпреки проведена антибиотичната терапия. Това се дължи на бактерията E. Coli, която най-честата причина за уроинфекциите при човека - в 90% от случаите.
Каква е причината за тази висока честота и устойчивостта й на лечение?
По повърхността на клетъчната стена на бактерията E. coli се намират тънки власинки (фибрили), които подобно на лепило прикрепват бактериите по стените на пикочните пътища и трудно се отделят с урината. Антибиотиците често не успяват да унищожат докрай бактериалните колонии в уринарния тракт. И няколко дни след антибиотично лечение отново се появява неприятният цистит.
Валмарк; Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
УРИНАЛ ДРИНК саше * 12 ВАЛМАРК
УРИНАЛ АКУТ таблетки * 10 ВАЛМАРК
УРИНАЛ капсули * 60 ВАЛМАРК
СТАТИЯТА е свързана към
- Бременност и майчинство
- Цистит
- Бременност
- Защо възрастта на майката има значение за забременяването
- Храни и диета при цистит и инфекции на уринарния тракт
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Домашни средства срещу цистит при деца
- Антибиотици по време на бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечение при токсоплазмоза
Коментари към Цистит и уроинфекции по време на бременност