Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Част от стареещите "зомби" клетки имат защитна функция и подпомагат възстановяването на увредените тъкани

Част от стареещите "зомби" клетки имат защитна функция и подпомагат възстановяването на увредените тъкани

от 19 окт 2022г.
Редактор: Даниела Пройчева
Част от стареещите "зомби" клетки имат защитна функция и подпомагат възстановяването на увредените тъкани - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Не всички стареещи клетки („зомби“) са опасни и трябва да бъдат унищожени, за да се предпазим от заболявания, свързани със стареенето, твърдят учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско. Те откриват част от тези клетки в напълно здрави, млади тъкани, където дори подпомагат нормалния процес на възстановяване.

„Зомби“ клетките са откриват в белите дробове, както и в други органи, които служат като защитна бариера за тялото – тънките черва, дебелото черво и кожата. Екипът решава да провери как ще реагират те при взаимодействие със сенолитичен (антистареещ) медикамент, чиято основна задача е да ги унищожи. Оказва се, че след прием на сенолитика и потискане на тяхната функция, увредената белодробна тъкан заздравява по-бавно.

Доцентът по белодробни заболявания, интензивна грижа и алергии д-р Тиен Пенг, който е и автор на проучването, пояснява, че „стареещите клетки заемат специални ниши и играят ролята на стражи*. Те следят за увреждане на тъканта и, ако открият такова, стимулират намиращите се в близост стволови клетки да растат, за да подпомогнат оздравяването й.“

Резултатите са публикувани на 13 октомври 2022 г. в списание „Science“.

лабораторно оборудване и проби

Стареещите клетки едновременно нанасят вреди и лекуват

Според доц. Пенг е напълно разбираемо защо доскоро стареещите клетки са се смятали за вредни и опасни. С напредването на възрастта част от тях започват да се натрупват в човешкия организъм. Опасността се крие в това, че, след като спрат да се делят, те не умират, както се случва с нормалните стареещи клетки, а отделят вещества, които водят до образуването на секреторния фенотип SASP, свързван с процеса на остаряване. Болестите, които могат да се отключат, са болест на Алцхаймер, артрит, рак и други. Неслучайно учените наричат тази група стареещи клетки „зомбита“.

Сенолитиците убиват „зомби“ клетките по време на експеримент, проведен върху животни, като по този начин се предотвратява или забавя развитието на заболявания, свързани със стареенето, и се удължава продължителността на живота им. Откритието събужда интереса на научните лаборатории и фармацевтичните компании, които проучват възможностите за създаването на нови и подобрени медикаменти срещу стареене.

Унищожаването на „зомби“ клетките обаче крие и известни рискове, смята доц. Пенг. Неговото проучване разкрива, че те допринасят за възстановяването на увредената тъкан, като за целта активират стволовите клетки, разположени около нея. „Сенолитиците имат както положителен, така и отрицателен ефект. Те могат да нарушат нормалния процес на възстановяване, но могат и да ни предпазят от болести, предизвикани от патологичното поведение на стволовите клетки“, добавя още експертът.

Флуоресцентен протеин помага за откриването на „зомби“ клетките

Откриването на „зомби“ клетките, с цел тяхното изучаване, е силно затруднено, защото биомаркерите на стареенето, какъвто е генът p16, в много случаи се срещат рядко. В по-стари експерименти учените извличат вид клетки, известни като фибробласти, и ги оставят да се размножат в специален лабораторен съд. След това инжектират в тях химикали, които ускоряват стареенето. В жив организъм обаче клетките взаимодействат с околните тъкани, което също влияе на генната им активност. С други думи, характеристиките на клетките, изолирани в лабораторията, могат да бъдат много по-различни от тези на клетките в тяхната естествена среда.

За да улесни проучването на „зомби“ клетките, постдокторантът Набора Рейес де Барбоса усъвършенства добре познатата техника за добавяне на зелен флуоресцентен протеин (GFP) към гена, който трябва да бъде изследван, в случая p16. Протеинът помага за лесното откриване на стареещите клетки на ултравиолетова светлина. Всъщност Рейес увеличава количеството и подобрява стабилността на GFP, което го прави по-ярък и позволява да се наблюдават „зомби“ клетките в тяхната естествена среда в живите тъкани.

>>> Стресът може да ускори стареенето на имунната система

„Зомби“ клетките стават активни малко след раждането

С помощта на свръхчувствителния инструмент, екипът от Сан Франциско открива, че стареещите клетки живеят и в младите, още здрави тъкани, при това в количества, по-големи, отколкото се е смятало преди. Според експертите те всъщност се появяват и започват да се натрупват малко сред раждането.

Стават ясни и някои специфични фактори на растежа, които “зомби“ клетките секретират, за да стимулират дейността на стволовите клетки по възстановяване на увредената тъкан.

възрастен човек, който е седнал и държи бастун

Ролята на имунните клетки

Едно от откритията на Пенг и колегите му е свързано с макрофагите и моноцитите (клетки на имунната система), които се оказва, че имат способността да активират стареещите клетки. Взаимодействието между тях означава, че възпалението в по-старите или увредени тъкани до голяма степен променя активността и регенерацията на стареещите клетки.

Докато изследват белодробната тъкан, Пенг и екипът му наблюдават оцветени в ярко зелено стареещи клетки, в непосредствена близост до стволови клетки в базалната мембрана – бариерата, което не допуска навлизането на опасни вещества в тялото и позволява на кислорода да проникне от въздуха в белите дробове и накрая в тъканите. Целият този динамичен процес може да бъде компрометиран след прием на сенолитици (медикаменти, забавящи стареенето).

Учените откриват стареещи клетки, които не умират, но са спрели да се делят, и в други органи със защитна функция – тънките черва, дебелото черво и кожата. Ако сенолитикът ги унищожи, белодробните стволови клетки губят способността си да възстановят повредената повърхност.

Според Лиан Джоунс, директор на изследователския институт по стареене „Bakar“, и Стюарт Линдзи, почетен професор по експериментална патология, откритието на доц. Пенг ще даде нов тласък на изследванията, свързани с процесите на стареене. Джоунс смята, че проучванията оттук нататък трябва да се фокусират върху разпознаването и унищожаването само на вредните стареещи клетки, по възможност още при първи признаци на заболяване. Тя подчертава, че е много важно останалите стареещи клетки да се запазят, защото имат наистина съществена роля във възстановяването на организма. Необходимо е да се създадат нови лекарства и малки молекули, които да атакуват точно определена група стареещи клетки, свързани с отключването на някои опасни заболявания, а не с регенерацията на увредени тъкани. 

* Nabora Reyes de Mochel et al. Sentinel p16INK4a+ cells in the basement membrane form a reparative niche in the lung. Science. 2022.

Източник:
  • Scientists reappraise the role of 'zombie' cells that anti-aging medicine has sought to eliminate: https://medicalxpress.com/news/2022-10-scientists-reappraise-role-zombie-cells
  • Sentinel p16INK4a+ cells in the basement membrane form a reparative niche in the lung: https://www.science.org/doi/10.1126/science.abf3326
Още по темата:
  • Гъбите забавят процеса на стареене Гъбите забавят процеса на стареене
  • Слънцезащитните продукти и кремовете за лице не съдържат важна съставка, предпазваща кожата Слънцезащитните продукти и кремовете за лице не съдържат важна съставка, предпазваща кожата
  • Стареенето се ускорява драстично на 44 и 60 години Стареенето се ускорява драстично на 44 и 60 години
  • Защо ръстът ни намалява с напредването на възрастта Защо ръстът ни намалява с напредването на възрастта
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

НОРЕВА AKM ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 40 мл
42.40лв.

НОРЕВА AKM ДНЕВЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 40 мл

Нов
НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл
56.40лв.

НОРЕВА AKM НОЩЕН КРЕМ ПРОТИВ СТАРЕЕНЕ 50 мл

Нов
КАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл
156.30лв.

КАЛИВИТА ОКСИ КРИСТАЛ 50 мл

Безплатна доставка за България!
ДЕВА ДНЕВЕН ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл
8.20лв.

ДЕВА ДНЕВЕН ПОДХРАНВАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ С Q10 50 мл

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ С КАНАБИДИОЛ И БИО МАСЛО ОТ МАСЛИНА 30 мл
16.80лв.

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ С КАНАБИДИОЛ И БИО МАСЛО ОТ МАСЛИНА 30 мл

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ С БИО МАСЛА ОТ РОЗА И АРГАН 30 мл
14.00лв.

ИНОФАРМ ПЮР ЕЛЕМЕНТС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ С БИО МАСЛА ОТ РОЗА И АРГАН 30 мл

Коментари към Част от стареещите "зомби" клетки имат защитна функция и подпомагат възстановяването на увредените тъкани

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Част от стареещите "зомби" клетки имат защитна функция и подпомагат възстановяването на увредените тъкани
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 08:02
    Коментирайте "Част от стареещите "зомби" клетки имат защитна функция и подпомагат възстановяването на увредените тъкани"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Как да се справите с параноята и вещоманията при възрастните ви родители
  • 70 е новото 60: Всяко следващо поколение остарява по-бавно от предходното
  • Блатна незабравка
  • Намаляването на стареещите клетки – терапия за предотвратяване и лечение на заболявания и състояния, свързани с възрастта
  • Бяло френско грозде, Касис
  • Според Иля Мечников добрата чревна флора забавя стареенето
  • Вдъхновяващи мисли за остаряването на 10 световни знаменитости
  • Защо се чувстваме по-млади, когато остаряваме
  • Проблемно поведение при хората в трета възраст – агресия, обидни думи и крещене
  • Защо е важно да имате положителна нагласа към стареенето
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1803 дни, 12 часа и 11 мин.

Хематом в задната част на окото на котка - какво може да го причини?

преди 2305 дни, 16 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Temu Coupon Code $100 Off [acu639380] First Time User

преди 4 часа и 1 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] – Get Up to 90% OFF

преди 4 часа и 2 мин.

Temu Coupon Code 90% Off [acu639380] For This Month

преди 4 часа и 4 мин.

Latest Temu Coupon Code [acu639380] 40% OFF For Existing 202

преди 4 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival