Човек използва само 10 процента от мозъка си
Фактите са много, но ние сме избрали най-фрапиращите от тях.
Факт. Човек не може да подразни сам себе си, защото човешкият мозък е настроен към възприемане на външните дразнители, за да не пропусне важните сигнали в потока усещания, предизвикани от действията на самия човек.
Факт. Разглеждането на фотография е по-сложно от играта на шахмат. Причината е в това, че човек често много трудно идентифицира визуалните обекти. Един много мъничък обект може лесно да се приеме за нещо друго. Например фигурата на човек, стоящ на неосветена тераса - човек може спокойно да го помисли за уличен знак.
Мит. Човек може да използва само 10% от своя мозък. Колкото и различни мнения да има по този въпрос, човек всеки ден използва целия потенциал на своя мозък. Изследвания потвърждават, че изпълняването дори на някаква простичка задача активизира почти всички дялове на главния мозък.
Факт. Прозяването помага на мозъка да се събуди. То често се асоциира с недоспиване и скука, но всъщност при прозяване се разширява дихателното гърло, което позволява на белите дробове да получат повече кислород, който след това се премества в кръвта и ни прави по-бодри.
Мит. Слепите чуват по-добре. Изследвания показват, че слепите чуват слабите звуци не по-добре от останалите. Но незрящите имат по-добре развита слухова памет. Те бързо разбират смисъла на предложения на чужд език, а също така по-добре определят източника на звука.
Факт. Компютърните игри ни учат да вършим няколко неща едновременно. Най-добрата тренировка е способността да се изпълняват няколко задачи едновременно - а това ги правят компютърните игри. Тези игри заставят хората да концентрират вниманието и мълниеносно да реагират на най-малките промени в ситуацията.
Мит. Колкото по-голям е мозъкът, толкова по-умен е човекът. Размерът на мозъка не влияе на интелектуалните способности на човека. Според изследователите умът зависи от контактите между невроните.
Факт. Упражненията помагат на мозъка да се поддържа във форма. Постоянните занимания със спорт увеличават количеството капиляри в мозъка, което позволява той да получава повече кислород и глюкоза. Бившите спортисти много по-бързо изгубват менталното си здраве от останалите. За ефикасност спортните занимания трябва да продължават не по-малко от 30 минути няколко пъти в седмицата.
Факт. Човешкият мозък използва по-малко енергия от лампичката в хладилника. Съобщенията между клетките в главния мозък се предават с помощта на електрически сигнали. При това мозъкът използва 12-ватова енергия - по-малко от необходимата за работа на хладилника.
Мит. Музиката на Моцарт прави децата по-умни. Този мит се появи през 1993 година и новината беше моментално тиражирана в средствата за масова информация. До този момент не съществуват никакви доказателства за влиянието на класическата музика върху интелектуалните способности на човека.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СЕЛЕНОГИН таблетки * 60 WEDO
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- 40 вдъхновяващи мисли за всеки ден, с които работната ви седмица да мине по-лесно
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- Как да разпознаем и да се справим с бърнаут синдром
- 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
Коментари към Човек използва само 10 процента от мозъка си