10 ЕФИКАСНИ ТРИКА ЗА ПО-ДОБРА ПАМЕТ
Историята познава доста примери с хора, притежавали удивителната способност да запомнят. Известно е, че Александър Македонски, Александър Суворов и Наполеон Бонапарт са познавали по име всички свои войници. При това Наполеон Бонапарт не познавал служещите при него войници на улицата. Той асоциирал техните имена в паметта си не с външността им, а с мястото, което заемали на плаца. А известен цигулар помнел много музикални партитури, научени още в детството му. За него това било толкова естествено, че когато го попитали как постига това, той буквално се оказал в задънена улица. Не само че не успял да отговори, но от вълнение забравил нотите за втората част от концерта.
При повечето хора забравянето се асоциира с някакви отклонения. Но в крайна сметка, именно забравянето е необходимо за ефективността на паметта. Благодарение на него ние се отказваме, по-точно не възприемаме многото незначителни детайли, с които е обогатена информацията. Не случайно казват, че понякога е по-добре малко моливче, отколкото голяма памет. Да си записваме това, което съвсем не е задължително да помним наизуст. По този начин разтоварваме хранилището на активната памет. Оставяме място за тези сведения, които не могат да се видят, записани в тефтер.
ВНИМАНИЕ!
Интересно е, че най-интензивно забравяме информацията през първите 6 часа след запомнянето. Ако пък трябва да запомните нещо за по-дълго време, повтаряйте информацията през определени интервали от време - 15-20 минути след запомнянето. После след 7-8 часа и пак след 24 часа.
ЛЕСНИ МЕТОДИ ЗА ЗАПОМНЯНЕ
Още в древна Гърция били измислени първите методи за ефикасно запомняне. В днешно време най-популярни са следните:
Ритмичната редица. Разбираемо е, че материал в стихотворна форма се запомня много по-лесно.
„Закачалка". Този метод е основан на запомняне на опорните думи или дати, с които се свързва наново заучаваният материал. Например датите на историческите събития по-лесно се запомнят не поотделно, а като свързани и с бивши събития, случили се преди 5,10 години.
СЛЕД 20-ГОДИШНА ВЪЗРАСТ МОЗЪКЪТ НА ЧОВЕКА ВЪЗПРИЕМА МНОГО ПО-МАЛКО НОВА ИНФОРМАЦИЯ
Продължаваме с въпросите за нашата памет. Защо например през някои периоди от живота си по-добре владеем паметта си, а в други-по-зле? Дори и в рамките на едно денонощие ефективността на нашата памет е различна.
Що се отнася до биоритмите през денонощието, при повечето хора важи следната закономерност: от 8 до 12 часа сутринта продуктивността на паметта е максимална. След това забележимо се понижава, а около 6 часа вечерта отново нараства. Но това зависи и от факта дали вие сте „чучулига" или „сова". А също и по кое време е максималната ваша двигателна активност. Дори и от това дали сте гладни или сити.
Ако говорим за по-продължителни периоди, трябва да отбележим, че след 20-годишна възраст мозъкът на човека може да възприема много по-малко нова информация. Затова е много важно навреме да се развива паметта на човека - още от детството, от подрастващата възраст.
Проверете сами до каква степен забравяте.
1. Назовете бащиното име на Васил Левски.
а/ Иванов
б/ Кунчев
в/ Василев
2. Лесно ли ще познаете приятеля си по телефона?
а/ да
б/ не
3. Кой става министър-председател след Филип Димитров?
а/ Любен Беров
б/ Ренета Инджова
в/ Стефан Софиянски
4. Колко гърбици има камилата?
а/ две
б/ една
5. Назовете точното изписване на числото „Пи"
а/ 3,1426
б/ 3,1415
в/ 3,1416
6. Как се казва вторият български космонавт?
а/ Александър Александров
б/ Иван Александров
в/ Александър Иванов
7. Можете ли да кажете наизуст стихотворение, научено още в училище?
а/ Да
б/ Не
8. Можете ли да си спомните всички вицове, които сте чули преди една седмица?
а/ Да
б/ Не
9. Прочетете списъка, според който трябва да купите: в хлебарския магазин - фиде, ориз, захар, кибрит; в магазина за месо - кренвирши, салам, котлети, шунка; във фурната - бял хляб, банички, кифли. Прочетете списъка пет пъти, сложете го настрани и запишете всичко, което сте запомнили в този ред, в който сте го прочели.
РЕЗУЛТАТИТЕ:
За всеки правилен отговор ви се полага по една точка.
Ако безпогрешно сте написали всички изброени за купуване продукти, си запишете 10 точки за въпрос 9. За всяка грешка или забравена дума изваждате по една точка от тези 10. Съберете точките от всички 9 въпроса.
- 14 и повече точки. Вие имате много добра памет. Но не я затормозявайте с дреболии и незначителни подробности, за които е по-добре да забравите.
- От 9 до 14 точки. Паметта ви е добра, а това, че понякога забравяте, не е беда. Можете лесно да тренирате паметта си, като положите малко повече усилия.
- По-малко от 9 точки. Вашето забравяне изисква да си водите бележки, да си имате тефтер. В такъв случай гледайте да не губите този ваш тефтер и да не го забравяте у дома.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НАПОЛЕОН (БИОГРАФИЯ) - АЛЕКСАНДЪР СТОЯНОВ - СИЕЛА
НовЦЕРЕБРОСТИМ таблетки * 120 ТОШКОВ
ХЛОРЕЛА таблетки 250 мг * 100 ЗЛАТНАТА ЯБЪЛКА
КАЛИВИТА ЕНЕРДЖИ & МЕМОРИ таблетки * 90
КРИЛ ОМЕГА 3 ОЙЛ капсули * 30
РЕСВЕРАТРОЛ капсули * 60 DOCTOR NATURE
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Компютърна томография (КТ) на глава
- Електроенцефалограма (ЕЕГ)
- Асоциативни корови зони
- Избор на добавки за засилване на паметта и концентрацията
- КП № 56 ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БОЛЕСТИ НА ЧЕРЕПНО-МОЗЪЧНИТЕ НЕРВИ (ЧМН), НА НЕРВНИТЕ КОРЕНЧЕТА И ПЛЕКСУСИ, ПОЛИНЕВРОПАТИЯ И ВЕРТЕБРОГЕННИ БОЛКОВ И СИНДРОМИ
- 12 тайни за лесно запаметяване на всичко
- Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
- Дефицитът на калций и магнезий влияе на когнитивното здраве
- Перила
- Черимоя
Коментари към 10 ЕФИКАСНИ ТРИКА ЗА ПО-ДОБРА ПАМЕТ