14 неща, които могат да ви развалят отпуската
1. Ако ви предстои пътуване и обикновено ви прилошава от завоите, добре е да вземете мерки предварително. Не се мъчете, има хапчета, които борят морската болест.
2. Когато човек тръгва на почивка, не си мисли, че ще му се случи инцидент по пътя. В повечето случаи е така, но все пак вземете мерки този, който ви вози, да е отпочинал. Станете ли свидетел на катастрофа, не местете тежко пострадалите. Ако някой си е глътнал езика, издърпайте го, за да може да диша. При счупвания обездвижете ръката или крака с нещо подръчно.
3. Разходките сред природата понякога крият рискове. Ако ви ухапе кърлеж, не чоплете мястото. Може да откъснете главичката му и тя да остане, а това е опасно. Ако няма медицинско лице наблизо, намажете кърлежа с олио, хванете главата с пинцета и въртете в посока, обратна на часовниковата стрелка.
4.Стегнете силно с ластик или бинт над ухапаното място, ако ви клъвне змия. По най-бързия начин след това отидете в болница, за да ви бият противозмийски серум.
5. Комари и стоножки също могат да са опасни, ако сте алергични. Хората, които знаят, че имат непоносимост към тях, трябва винаги да си носят противоалергични таблетки. Подходящи са ксизал или зиртек. Достатъчно е едно хапче след ухапването. Признаците на алергия са задух, силен сърбеж и трудно преглъщане. Ако симптомите не отшумят бързо, задължително се ходи на доктор за инжекция. Тя ще ви спаси от алергичен шок.
6. Промяната в храненето може да "изнерви" стомаха ви. По морето често нападат вируси, които докарват висока температура, диария и повръщане. Традиционната диета е с препечени филийки и много течности. При разстройство може да се вземе имодиум или лопедиум. При гадене и повръщане пък помага церукал. Температура свалят парацетамол или аналгин. За хремата изберете добри капки за нос. 3 пъти по 1 таблетка тавипек облекчават кашлицата.
7. В първите дни на море рискувате слънчево изгаряне. В никакъв случай не трябва да се печете между 11 и 16 ч, когато слънцето е най-жарко. Ако кожата ви се зачерви и пари силно, разтрийте внимателно с дефламол. Ако нямате под ръка, може да помогне намазване с ракия или кисело мляко. Зехтинът пази от изгаряне.
8. Слънчева алергия с червени петна и силен сърбеж. Подходящи и в този случай са противоалергичните лекарства. Може да се приема и калций, но действа по-бавно.
9. Следтоплинен удар охлаждането трябва да е постепенно. Погрешно е да вземеш леден душ. Задължително е да се приемат много течности и няколко часа да се избягва движение.
10. Хората с проблеми със сърцето не бива да забравят всекидневните си лекарства. За всеки случай в чантата да имат и спрей нитролингвал, съветва д-р Георгиев. Впръсква се под езика. Подходящ е и спреят изукет. Таблетките нитроглицерин действат по-бавно. Добре е хората с високо кръвно да се крият от слънцето. Трябва да внимават и като влизат в морето. Първо да си намокрят гърдите и ръцете, за да няма шок за тялото от рязката смяна в температурата. Ако леко се повиши кръвното, вземете допълнително таблетка берлиприл. Бързо и рязко свалят кръвното хапчетата коринфар и ни-федипин. Те са за предпочитане само ако показателите са много над индивидуалната норма.
11. Опарване от медуза. Пак се вземат противоалергичните хапчета. Ако въпреки терапията, зачервеният участък се увеличава и сърби силно, доктор може да направи инжекция с урбазон.
12. Ако станете свидетел на давене, веднага след изваждане от водата му направете сърдечен масаж. Пробвайте да изкарате водата от дробовете. С двете ръце силно притиснете пострадалия под гръдния кош.
13. Бъбречна криза също може да отрови почивката ви. Притъпяват болката прахчетата миме-зил. Но- шпа и бусколизин също помагат.
14. Диабетиците са обучени как да реагират при промяна в състоянието. Диетата е задължителна. При понижаване на кръвната захар - хипогликемия, избива студена пот, появява се чувство за глад, треперене. Може да има дори замайване или загуба на съзнание. Диабетикът винаги трябва да си носи документа за болестта и лечението, за да му помогнат. Влива се венозно глю-коза. Подръчните запаси са шоколад, локум.
Най-бързо действат 2-3 пакетчета захар. За високата захар е характерна жажда, често уриниране. Обикновено не е спешно, ако не настъпи кетоацидоза. Това значи навлизане на кетотела в кръвта и опасни изменения. Налага се интензивно лечение.
БЕБЕ НА ПЛАЖА
Ако сте с детето на море, най-важното е да се съобразявате с неговите нужди и режим. Вдигне ли рязко температура без повръщане, диария, кашлица или хрема, най-вероятно е топлинен удар. Родителите пазят малките от слънцето, но не се сещат, че и на сянка може да е опасно. Симптомите са блеснал поглед, омърлушване или свръхактивност, ускорен пулс. Помагат парацетамол, много течности и хладен душ. Претоплянето отключва инфекции както и настинката. На море може да заведете и дете под 2 г., но винаги с шапка, детски фотозащитен крем, плаж до 10,30 ч. Добре е да се топи често във вода и да пие течности. При температура с диария и повръщане - чревен вирус или хранително отравяне. Дайте ентерол. Намажете го с алергозан или подобен крем, ако го ухапе комар, оса, пчела.
ЗА ВСЕКИ СЛУЧАЙ
• Добре е при летуване да носите здравните книжки на цялото семейство. Документът гарантира безплатна пломба за детето, а на възрастния - по-евтин зъболекар. За това обаче трябва да намерите стоматолог на договор със Здравната каса и да не сте прехвърлили годишния лимит услуги.
• При общопрактикуващия лекар книжката не спасява от такса, защото сте личен пациент само на своя доктор. Тя обаче носи важна за непознатия медик информация за вас, например името и координатите на вашия лекар. Ако останете повече от месец на вилата, може да се запишете при местен джипи с талон за временен избор. Тогава му дължите само потребителската такса.
• Добре е да идете първо в „Спешна помощ" или в приемен кабинет на местната болница. Там вероятността да ви вземат по-скъпо е по-малка. За сериозни проблеми като сърдечна атака търсете Университетска болница.
• Всяко оплакване от първичната извънболнична медицинска помощ - общопрактикуващи доктори и поликлиники, пишете до Районната здравна каса.
Коментари към 14 неща, които могат да ви развалят отпуската