5 начина за справяне с ревността
Прекомерната ревност е причина за всеки пети развод и е най-честия мотив за посещение при психотерапевт, показват данни от световната статистика. От друга страна тя нанася и значителни вреди на здравето, сред които главоболие, безсъние, безпокойство и проблеми с храносмилането.
"Според скалата на стреса ревността може да се сравни с внезапен удар, от който спира сърцето", обяснява италианският професор по психология Карло Симонели. |
Извършено от екипа на проф. Симонели изследване, показва, че съществуват 5 вида ревност – маниакална, депресивна, параноична, хипертрофирана и страх от раздяла. Нерядко тя се превръща в патология и придобива биохимична основа. Натрапчивият страх да не бъдеш излъган води до понижаване на нивото на серотонин – хормонът, който създава усещане за щастие.
Начини за справяне с ревността
Какво да предприемем, за да се освободим от контрола на това токсично чувство, което не само е в състояние да разруши и най-здравите човешки взаимоотношения, но и нанася значителни вреди на здравето?
Вижте 5 ценни препоръки за справяне с една от най-разрушителните човешки емоции.
1. Потърсете причините за ревността
На първо място психолозите съветват да се вгледаме в себе си и да се опитаме да разберем първопричината да попадаме в плен на ревността често и понякога без повод. Възможно е тя да е свързана с ниската ни самооценка и самочувствие, с нещо, случило се още в детството ни или е резултат от изневяра на наш бивш партньор. Не се разочаровайте, ако не откриете отговора веднага. Размишлявайте и връщайте лентата назад колкото пъти е необходимо. Това ще ви помогне да опознаете себе си и да стигнете до същината на проблема. Всъщност себепознанието е най-правилният път за справяне с чудовищата, които не дават покой на съзнанието ни. Ако е нужно, вземете лист и химикал и запишете всички минали събития, които са пораждали ревността ви, а срещу всяко едно от тях опишете начина, по който сте се чувствали.
2. Помислете дали причините са основателни
"Разговаряйте" с ревността си – само така ще разберете дали причините за нея са основателни или са въображаеми. Помислете дали емоцията ви не е породена от липса на увереност или ниско самочувствие, защото именно те в повечето случаи са причина за крайните проявления на ревността като следене, ровене в личната кореспонденция и тотално незачитане на личното пространство на партньора. Ако откриете, че вашият случай е именно такъв и не можете да се справите сами, задължително потърсете съвет от психолог.
3. Проведете задълбочен разговор с партньори си
В случай че ревността към партньора ви е породена от конкретен повод, поговорете с него, обяснете му как се чувствате и постигнете компромисен вариант. Много често не осъзнаваме, че с някои свои действия нараняваме половинката си, а това до голяма степен би могло да бъде избегнато, ако разговаряме повече помежду си и споделяме какво ни безпокои.
4. Освободете се от натрапчивите мисли
Опитайте се да улавяте натрапчивите мисли навреме, а не да им робувате дни наред. Атакувайте ги с нещо положително – спомнете си всичко, което ви прави уверени или пък приятното чувство, което изпитвате всеки път, когато получавате прегръдка от партньора ви.
5. Имайте повече доверие на партньора си
Отдайте нужното внимание на доверието – то е съществена част от всяка връзка. Вярвайте на партньора си, потискайте желанието си да му задавате въпроси къде е бил, с кого и за колко време. Спирайте потока от подозрения, като пренасочвате вниманието си към неща, които ще ви доставят удоволствие – подгответе някаква изненада за любимия или пък хапнете шоколад, излезте с приятели, изобщо – правете нещо, което ще ви избави от токсичните мисли.
Прочетете още:
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- 4 стъпки да се справим с ревността си
- Чувството за собственост в любовта
- Патологичната ревност при хора с гранично личностно разстройство
- Коренът на токсичните взаимоотношения е несигурността
- Какво да направите, ако партньорът ви е твърде ревнив или завижда на успехите ви
- Изследване: Ревността може да доведе до личностна промяна
- Токсичните емоции, от които трябва да се освободите
- Защо ревността и завистта могат да бъдат полезни за нас
- Кой от вас е по-ревнив - тест
- Овулацията провокира мъжката ревност
Коментари към 5 начина за справяне с ревността