Тестват мозъчен имплант, който може да реши проблема със зависимостите

Акценти
|
На хората, страдащи от тежка алкохолна и наркотична зависимост, ще бъде предложен революционен метод за лечение, включващ поставяне на електроди в мозъка за модулиране на мозъчната активност и непреодолимото желание и подобряване на самоконтрола. Техниката, известна като дълбока мозъчна стимулация, престои да бъде изпробвана в две лечебни заведения в Лондон, Великобритания.
Според учените дълбоката мозъчна стимулация има потенциала да реши проблема със зависимостите, засягащ хиляди хора в цял свят. Методът вече се използва при пациенти, диагностицирани с болестта на Паркинсон, депресия и обсесивно-компулсивно разстройство.
>>> Дълбоката мозъчна стимулация може да подобри качеството на живот на пациенти с ОКР
Дълбока мозъчна стимулация
„Дълбоката мозъчна стимулация действа като пейсмейкър.“, коментира главният изследовател на проекта Валери Вун, професор в Катедрата по психиатрия на Кеймбриджкия университет. „Точно както можем да използваме пейсмейкър, за да стабилизираме анормалния сърдечен ритъм, ние вярваме, че можем да ползваме мозъчен имплант, който да нормализира девиантните електрически импулси в мозъка, свързани с пристрастяването. Този опит ще покаже дали това е практична идея.“
През последните години все повече лекари, лекуващи заболявания, свързани с мозъка, използват мозъчни импланти. Стотици хиляди пациенти имат подобни устройства, които служат за контролиране на симптомите на редица състояния. Например при болестта на Паркинсон имплантите доставят импулси към регионите, отговарящи за контрола на движенията, и ограничават симптомите, включващи треперене и неволеви движения.
„Въпреки че много хора, които страдат от алкохолна или наркотична зависимост, могат с правилната подкрепа да контролират импулсите си, при някои пристрастяването е толкова тежко, че никакво лечение не е ефективно.“, коментира Вун. „Първоначалните данни показват, че дълбоката мозъчна стимулация може да помогне на хората да се преборят със своите зависимости. Видяхме колко ефективна може да бъде при пациенти с неврологични разстройства.“
>>> Лечение при алкохолизъм (алкохолна зависимост)
Проучването
В клиничното изпитване ще бъдат включени общо шест души с алкохолна зависимост и други шест, които са пристрастени към наркотични вещества. Всички участници трябва да отговарят на няколко изисквания – да се борят със зависимост от най-малко пет години и да имат поне три рецидива (епизод на употреба). Те също така е необходимо да са били подложени на лечение с конвенционални лекарства или психотерапия.
На всеки участник в изпитването, което ще се проведе в лечебни заведения към Кеймбридж и Кралския колеж в Лондон, ще му бъде поставен тънък електрод на точно определени места в мозъка – области, отговарящи за мотивацията, взимането на решения и възнаграждението.
Електродите ще бъдат свързани към импулсен генератор, който се предвижда да бъде имплантиран в областта на гърдите на участниците. Това устройство ще доставя електрически импулси, смекчаващи невронната активност, която предизвиква пристрастяването. „Целта е да се намали желанието и да се повиши самоконтрола на участниците.“, коментира Вун.
Опитите ще бъдат рандомизирани, така че да не се доставят електрически сигнали през цялото време, което ще позволи на учените да запишат мозъчната активност на участниците. По този начин екипът се надява, че не само ще разработи нови лечения на зависимости, но ще разбере по-добре мозъчните механизми, които увеличават желанието за употреба на алкохол и наркотици.
- ‘Brain pacemakers’: implants to be tested to help alcohol and opioid addicts: https://www.theguardian.com/society/2025/mar/15/brain-implants-alcohol-opioid-addicts-trial
- Cambridge and London hospitals to pioneer brain implants to combat alcohol and opioid addiction: https://www.cam.ac.uk/research/news/cambridge-and-london-hospitals-to-pioneer-brain-implants-to-combat-alcohol-and-opioid-addiction
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Алкохолизъм
- Лечение с циталопрам
- Наркотични вещества
- Зависимост към телефон и интернет: Разберете дали и вие сте пристрастени
- Зависимост – видове, причини и лечение
- Клонидин
- Пристрастяване към кофеин – ефекти, интоксикация и абстиненция
- Намаляване на приема на алкохол
- Какво е съзависимост и как да се справим
- Грандомания и рисковете, които крие тя
Коментари към Тестват мозъчен имплант, който може да реши проблема със зависимостите