Eфективността на ваксината срещу коронавирус зависи от здравословното ни състояние преди нейното поставяне
Докато настъпи времето да се ваксинираме срещу SARS-CoV-2, би било добре да се погрижим за емоционалното и физическото си здраве така, че ефектът от ваксината да е максимален.
Изследователи от държавния университет в Охайо съсредоточават вниманието си върху 49 проучвания, свързани с ваксини върху хора, датиращи отпреди 30 години. В тях се посочва, че стресът, депресията и нездравословният начин на живот се отразяват негативно на имунния отговор след ваксинация, както и че подобряването на здравословното състояние би могло да го регулира.
Признаци за нарушен имунен отговор след поставяне на ваксина
- Смущения в процеса на изграждането на антитела срещу патогена;
- Твърде бързо отслабване на защитата, осигурена от антителата;
- Задълбочаване на страничните ефекти от ваксината.
Според учените устойчивият стрес, на който сме подложени по време на пандемията, свързан с промените в ежедневието и социалния ни живот, е основната причина да пренебрегнем здравето си. Те се позовават на нови данни от изследвания по света, които доказват, че по време на локдаун са се увеличили случаите на депресия, тревожност, злоупотреба с алкохол, преяждане и нарушения на съня.
Според информация от приложението „Fitbits“ през изминалата 2020 г. хората са водели по-заседнал начин на живот и са правили по-малко крачки средно на ден.
Какви мерки да предприемем, за да подготвим тялото си за ваксината?
Хубавата новина е, че сами можем да помогнем на тялото си да реагира възможно най-добре на ваксината срещу коронавирус. Бихме могли да управляваме стреса чрез физически упражнения, медитация, сън, спиране или поне намаляване на цигарите и включването на здравословни храни в хранителния си режим. Дори промените да са краткосрочни, около времето на поставяне на ваксината, те пак ще имат положителен ефект върху реакцията на организма.
За хората, които страдат от депресия, ваксинацията е добър повод да потърсят професионална помощ.
Анелис Мадисън, автор на изследването и студент по клинична психология в университета в Охайо, допълва: „Когато говорим за ефективност на ваксината, ние по-скоро мислим за самата ваксина. Моята идея бе да насоча вниманието към променливите величини, или онези фактори, които оказват сериозно влияние, но също така са изцяло в наш контрол. Ако можем да разрешим здравословните си проблеми сега, когато по-голямата част от населението все още чака ред за ваксината, ще увеличим вероятността тя да даде максимално добър резултат, без странични ефекти.“
Част от разглежданите изследвания са под ръководството на Джанис Кийколт-Глейсър, директор на Института за поведенчески медицински изследвания към университета в Охайо и професор по психиатрия и психология в медицинския колеж. Тя и съпругът й имунологът Роналд Глейсър са сред първите, които проучват как стресът влошава физическото ни здраве, включително като възпрепятства имунния отговор на организма.
Резултатите им предстои да бъдат публикувани в списание „Perspectives on Psychological Science.“
Стресът като ключов фактор за имунния отговор на човешкия организъм след поставена ваксина
Проучванията разглеждат влиянието на психологическите фактори и поведението върху имунната реакция след поставяне на различни видове ваксини – срещу грип, хепатит Б, коремен тиф и пневмония. Екипът открива съществени сходства между имунните отговори при повечето от тях. Ето защо се смята, че реакцията след коронавирусната ваксина би се повлияла от същите фактори.
Кийколт-Глейсър обръща внимание на по-стари анализи, които демонстрират вредното влияние на различните видове стрес върху реакцията на човешкия организъм след поставена ваксина.
При едно от изследванията върху студенти по медицина, на които се поставя високоефективна ваксина срещу хепатит Б, става ясно, че всеки от тях накрая изгражда антитела. Интересното е, че онези, които са се тревожили за своите изпити по времето, когато е направена ваксинацията, създават антитела много по-късно от останалите.
Друг анализ на имунната реакция на възрастни хора срещу поставена пневмококова ваксина показва, че всички изграждат сравнително бързо антитела. Експертите забелязват обаче, че при част от тях, които са под хроничен стрес заради обгрижването на партньор с деменция, те започват да изчезват много скоро след това – в рамките на 3 до 6 месеца. Експертът пояснява: „Откритията ни до този момент ни навеждат на мисълта, че колкото по-стресирани и тревожни са хората, толкова по-бавно ще си изградят антитела. Това означава, че коронавирусната защита ще настъпи на по-късен етап. Важно е да подчертаем още веднъж, че стресът също може да омаломощи тази защита.“
Друго изследване върху възрастни хора, които са сред най-застрашените от тежко протичане на COVID-19, разкрива, че в някои случаи те не реагират добре на противогрипната ваксина. Има доказателства, че само 20% от ваксинираните над 71 години, които живеят под силен стрес, развиват антитела.
Депресията често води до по-продължителни странични ефекти като летаргия, физическо неразположение и раздразнителност.
„Страничните ефекти в резултат на възпалителен отговор са добър знак“
Наличието на странични ефекти е обичайно явление. Чрез тях имунната система се научава да разпознава даден патоген, предизвиквайки възпалителен отговор, който кара човека да се чувства болен. За съжаление, понякога те могат да го откажат да си постави ваксина.
Самата Кийколт-Глейсър уверява, че „страничните ефекти в резултат на възпалителен отговор са добър знак. Те са доказателство, че ваксината е ефективна.“ От друга страна, липсата на реакция невинаги означава, че ваксината не действа.
Какво да правим преди и след поставяне на ваксина срещу коронавирус?
Учените дават няколко основни насоки след ваксинация срещу COVID-19, които биха подсилили имунната реакция и същевременно биха ограничили страничните ефекти:
- Масаж, терапевтично водене на дневник за споделяне на емоциите или друго средство за управление на стреса;
- Физическа активност и раздвижване на ръката в продължение на 25 минути преди поставянето на ваксината;
- Прием на хранителни добавки;
- Достатъчно сън.
Връзката между пълноценния сън и имунния отговор след ваксина срещу COVID-19
Здравословният и качествен сън допринася изключително много за силната имунна система. Липсата на сън предизвиква негативни промени в някои от имунните процеси в човешкия организъм. Тя може да отслаби защитните ни сили срещу патогена и да промени отговора на тялото след поставяне на ваксината. А компрометираният отговор увеличава вероятността да се разболеем. Казано другояче, недоспиването по време на пандемия е особено опасно.
Д-р Канан Рамар, президент на Американската академия по нарушения на съня, подчертава колко важно е редовно да си осигуряване нужните часове сън, за да бъдем здрави и устойчиви на болести.
През годините са направени много изследвания, които доказват тясната връзка между съня и имунитета. А някои от тях разкриват, че неговата продължителност определя дори начина, по който бихме реагирали на ваксина.
Проучване от 2020 г., публикувано в списание „International Journal of Behavioral Medicine“ сочи, че противогрипните ваксини дават по-добри резултати при хората, които са успели да си осигурят пълноценен и достатъчно дълъг сън две нощи преди ваксинацията.
Друг екип разглежда ефекта от ваксините срещу хепатит А и хепатит Б и също стига до заключението, че кратката продължителност на съня преди и след поставянето им предизвиква слаб имунен отговор и съответно намалява вероятността от стабилна защита на организма срещу болестта.
Д-р Хуршид Хуршид, който е директор на Центъра за невромодулация в медицинското училище към Масачузетския университет, пояснява: „Ролята на съня за подсилване на вродения и придобития имунитет е безспорна. Проучванията доказват, че наспиването след поставена ваксина подпомага ефективния имунен отговор срещу патогена. От друга страна, ако се наспим добре непосредствено преди и след ваксинацията, бихме извлекли още по-голяма полза от препарата и неговото действие.“
Какво се случва в тялото ни, докато спим?
Докато спим, тялото ни се възстановява от дейностите и преживяванията през деня, мускулите, а органите и клетките се регенерират. Хормоните се регулират, което пък насърчава метаболизма и има благоприятен ефект върху метаболизма и други ключови функции на човешкото тяло. Мозъкът подрежда натрупана до момента информация и я съхранява, като същевременно ни подготвя психически за предизвикателствата на предстоящия ден, регулирайки настроенията ни.
В условията на пандемия не би било изненада, ако се каже, че за много хора сънят се превърна в лукс. 1/3 (33%) от участниците в проучване на Американската академия по нарушения на съня споделят, че качеството на съня им е влошено, 30% изпитват затруднения да заспят, а други 29% признават, че прекарват спят по-малко. Експертите от академията препоръчват на възрастните да отделят поне 7 часа за сън всяка нощ, макар това да се оказва наистина трудно, когато човек е подложен на силен стрес.
Съвети за пълноценен сън
Създайте си режим
Не се отклонявайте много от часовете за лягане и събуждане. Вечер изпълнявайте ритуали, които ви успокояват като например четене на книга, водене на дневник или медитация.
Спалнята е място за почивка и сън
Ограничете шума и всичко, което ви разсейва. В спалнята ви трябва да е тихо, хладно и тъмно. Избягвайте гледане на телевизия.
Без сини екрани
Постарайте се да изключвате телевизора и всички електронни устройства поне 30 минути преди сън. Спрете звука на известията си и зареждайте телефона си далеч от леглото, за да не се изкушавате да го поглеждате през нощта.
Консумирайте по-малко алкохол и кофеин и намалете порциите храна вечер
Кофеинът и алкохолът са сред основните причини за некачествен сън, затова ги изключете от менюто си следобед и вечер. Ако почувствате глад след вечеря, изберете лесносмилаеми храни и такива, които не съдържат захар.
Пълноценен сън след ваксината
Както и по-горе бе споменато, качественият сън след поставянето на ваксината е много важен, ако искаме да повишим ефективността й.
„Вероятно всеки от нас е чувал препоръките на здравните експерти през последните 10 месеца, но точно сега е най-подходящото време да се вслушаме в тях“, твърди Анелис Мадисън от университета в Охайо. Тя признава, че е трудно да подредим по приоритети задачите си по време на пандемия, но бихме могли да се възползваме от възможността да обърнем повече внимание на себе си и на здравето си, не само заради ваксината, а и в дългосрочен план.
Още по темата:
- Самопомощ при безсъние и проблеми със съня
- Как да успокоим съзнанието си, за да се отдадем на пълноценен сън
newswise.com/coronavirus/covid-19-vaccine-creates-incentive-to-improve-our-health, newswise.com/coronavirus/healthy-sleep-and-immune-response-to-covid-19-vaccination
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИОВЕА ТЕАНИН КОМПЛЕКС капсули * 120
АКУПРЕСУРНА ПОСТЕЛКА RENEE DE CLAIR
Безплатна доставка за България!НАТРОЦЕВТИКА БИОАКТИВЕН ШАФРАН капсули * 30
НАТУРАЛНО МАСЛО ОТ ЛАВАНДУЛА 50 мл ЗДРАВНИЦА
ВАЛЕРИАНА + МЕЛАТОНИН таблетки * 20 СОФАРМА
МЕЛАТОНИН диспергиращи таблетки * 30
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Лекарства и добавки срещу нервно напрежение и стрес
- Какво лекува английската сол
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Сауна: лечебни ефекти, ползи и рискове
- Диета №15 - общовъзстановяваща
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Мирта
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Син лотос, Син египетски лотос
- Базофили
Коментари към Eфективността на ваксината срещу коронавирус зависи от здравословното ни състояние преди нейното поставяне