Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Научни публикации Ранното установяване на сърдечни проблеми чрез мониторинг на GLS стойността предпазва пациенти на химиотерапия

Ранното установяване на сърдечни проблеми чрез мониторинг на GLS стойността предпазва пациенти на химиотерапия

от 03 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Ранното установяване на сърдечни проблеми чрез мониторинг на GLS стойността предпазва пациенти на химиотерапия  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Кардиологът д-р Динеш Тавендиранатан от кардиологичния център „Peter Munk“ ръководи международно проучване, което доказва предимствата от ранното тестване за възможни сърдечни нарушения при пациенти с онкологично заболяване. То би ги предпазило от сърдечна недостатъчност и други усложнения след подлагане на химиотерапия.

За съжаление, за един от 20 високорискови пациенти лечението на рака се състои в терапия, която може да увреди сърцето му. Експериментът трае 1 година и сравнява сърдечната функция на хора, подложени на антрациклинова химиотерапия, която дава много добри резултати, но може да доведе до кардиотоксичност.

Синдху Джонсън, която страда от рак на гърдата и е един от 307-те доброволци записани за проучването, споделя: „Когато чух диагнозата, се уплаших за живота си. Бях готова да се подложа на всякаква терапия, докато не разбрах, че в някои случаи рискувам да си създам други здравословни проблеми като например кардиотоксичност.”

Д-р Тавендиранатан ръководи Програмата за превенция на кардиотоксичността в центъра „Ted Rogers“ и е водещ експерт в същата област.
Той допълва: „Надявахме се нашето проучване да ни помогне в осигуряването на по-добра грижа за пациентите с онкологични заболявания, които и без това са изправени пред едно сериозно предизвикателство. Търсим начини да им спестим допълнителните притеснения, свързани със здравето на сърцето им.“

Измерване на LVEF и GLS стойностите на сърдечната дейност при пациенти на химиотерапия

Участниците в експеримента са разделени на две групи и са проследявани по време на целия курс на лечение. Едната група е подложена на стандартната процедура LVEF – фракция на изтласкване на лявата камера, чрез познатата форма на ултразвукова диагностика ехокардиография.

Останалите пациенти също са изследвани с помощта на ехокардиография, но при тях се измерва още една, допълнителна стойност - глобален лонгитудинален стрейн (Global Longitudinal Strain/ GLS).

Фракцията на изтласкване на лявата камера (LVEF) измерва количеството кръв, изтласквано от лявата камера на сърцето при едно негово свиване, а показателят GLS разкрива степента на деформация на сърдечния мускул.

Кардиологът допълва: „LVEF е по-скоро класически метод, който традиционно се използва за изследване на сърцето, но стойността глобален лонгитудинален стрейн ни дава по-ясна представа за сърдечното нарушение. Онова, което не знаехме е дали сме способни да намалим риска от кардиотоксичност веднага, когато установим, че органът не функционира нормално.”

Изследването “Strain Surveillance of Chemotherapy for Improving Cardiovascular Outcomes” (SUCCOUR) е публикувано в списание „Journal of the American College of Cardiology.“ Резултатите от рандомизираното клинично изпитване обаче не отговарят на първоначалните очаквания, тъй като между пациентите, чиято GLS стойност е измервана, и тези, при които не е, не се откриват почти никакви разлики в сърдечната функция. Важни в случая са участниците с нарушена сърдечна дейност, върху които екипът провежда своя научен експеримент.

Проследяване на стойността глобален лонгитудинален стрейн (GLS) намалява риска от кардиотоксичност

Контролът на стойностите на GLS предпазва сърцето от по-сериозно увреждане, в сравнение с традиционния начин за мониторинг. Проследяването на показателя също така намалява риска от кардиотоксичност, а нарушената сърдечна функция се диагностицира на по-ранен етап и в два пъти по-голям брой пациенти.

За онколозите и кардиолозите е изключително важно да предотвратят кардиотоксичност при болните. По време на втория етап от изпитването SUCCOUR отново се измерва показателя глобален лонгитудинален стрейн (GLS), за да се наблюдава сърдечната дейност и да се назначи превантивна терапия, ако се установи нарушение в нея. Резултатите показват, че превенцията е ефективна и намалява риска от по-сериозно увреждане и от развитие на кардиотоксичност.

Според д-р Тавендиранатан целта на чувствителен метод като измерването на GLS е да сигнализира за сърдечно нарушение, за да може то да бъде лекувано навреме. Той смята, че тогава повече пациенти ще получат адекватно медикаментозно лечение още с настъпването на лека промяна в сърдечната дейност, което би означавало и по-големи шансове да се избегнат усложнения.

Синдху, която страда от рак на гърдата, решава да участва в експеримента, защото е информирана, че наблюдението на стойността на глобалния лонгитудинален стрейн може да я предпази от опасната за раково болните пациенти кардиотоксичност.

Кардиологът забелязва отклонения от нормите в нейните показатели, което означава, че химиотерапията се отразява негативно на сърцето й. Тогава той назначава превантивно лечение с медикаменти. След приключването му сърцето на пациентката възстановява нормалната си дейност, а тя не развива кардиотоксичност.

Рутинно проследяване на GLS показателя при пациенти, подложени на химиотерапия

Д-р Тавендиранатан препоръчва да се обмисли включването на GLS стойността по време на химиотерапия като част от рутинното наблюдение върху сърдечната дейност на пациентите.

Проучването се извършва едновременно в 28 центъра със съдействието на д-р Томас Маруик от института по сърдечни заболявания и диабет „Baker“ и д-р Томоко Негиши от изследователски институт “Menzies.“

Ученият силно се надява в бъдеще проследяването на глобалния лонгитудинален стрейн да бъде неразривна част от клиничната практика.

Синдху споделя: „Клиничното изпитване ми върна надеждата. С благодарност мога да кажа сега, че се чувствам добре и терапията срещу рака дава резултат.”

Работата на д-р Тавендиранатан е подпомогната от Центъра за изследвания на сърцето “Ted Rogers“, дарители от фондация „Toronto General & Western“ и други. Принос има и центърът за онкологични заболявания „Princess Margaret.“ 

Източник:

newswise.com/articles/test-for-early-detection-of-heart-problems-reduces-risk-of-heart-damage-from-chemotherapy
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Медикаменти за лечение на увеличена простата повишават риска от сърдечна недостатъчност Медикаменти за лечение на увеличена простата повишават риска от сърдечна недостатъчност
  • Фармакотерапия при хронична сърдечна недостатъчност при кучето и котката Фармакотерапия при хронична сърдечна недостатъчност при кучето и котката
  • Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия
  • Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк
25.00лв.

ЛЕЧЕНИЕТО НА ВСИЧКИ НАПРЕДНАЛИ ФОРМИ НА РАК - Д-р Хулда Регер Кларк

ГАНОДЕРМА GL капсули * 360 DXN
299.00лв.

ГАНОДЕРМА GL капсули * 360 DXN

Безплатна доставка за България!
ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ -  Д-р Георги Георгиев
7.00лв.

ЛЕЧЕБНИ ГЪБИ ПРОТИВ РАК И ДРУГИ ЗАБОЛЯВАНИЯ - Д-р Георги Георгиев

ФОЛАКСАН капсули * 30
115.00лв.

ФОЛАКСАН капсули * 30

Безплатна доставка за България!
СЕЛФУД - ЗА ЖИВОТ капки 30 мл
67.00лв.

СЕЛФУД - ЗА ЖИВОТ капки 30 мл

ГАНОДЕРМА RG таблетки * 30 DXN
34.70лв.

ГАНОДЕРМА RG таблетки * 30 DXN

Коментари към Ранното установяване на сърдечни проблеми чрез мониторинг на GLS стойността предпазва пациенти на химиотерапия

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ранното установяване на сърдечни проблеми чрез мониторинг на GLS стойността предпазва пациенти на химиотерапия
    www.framar.bg 
    на 26 February 2021 в 12:04
    Коментирайте "Ранното установяване на сърдечни проблеми чрез мониторинг на GLS стойността предпазва пациенти на химиотерапия "

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Сърдечна недостатъчност
  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
  • Гъба Чага - пазител на здравето и лечител на рак
  • БЦЖ ваксина
  • CA 125 туморен маркер
  • Кюретаж
  • Лекува ли витамин В17 рак?
  • Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Ставни проблеми след COVID-19

преди 58 дни, 19 часа и 46 мин.

оземпик писалка - търся мнение от пациенти с диабет

преди 224 дни, 17 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 22 часа и 49 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 8 дни, 29 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 21 дни, 14 часа и 41 мин.

Nexavar - къде мога да го открия в България

преди 23 дни, 23 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах