Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Научни публикации Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия

Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия

от 25 яну 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

През 20-те години на миналия век немският химик Ото Варбург открива, че раковите клетки не усвояват захарта по начина, по който го правят човешките клетки. Още тогава учените си задават въпроса защо туморните клетки избират друг, заобиколен и не толкова ефективен, начин за получаване на енергия.

Биолози от Масачузетския технологичен институт се приближават до едно от възможните обяснения, а изследването им е публикувано в списание „Molecular Cell“. Механизмът, избран от тези клетки, е познат като ферментация и ги подпомага да регенерират големи количества от молекулата NAD+, нужна им, за да синтезират ДНК и други важни молекули. Откритията им касаят и други бързо размножаващи се клетки, например имунните, които също преминават в режим на ферментация.

Ключовата роля на молекулата NAD+

„Цяло столетие учени се опитват да разгадаят логиката зад процеса. Нашият екип откри, че при определени условия, клетките имат по-остра нужда от реакции, свързани с трансфера на електрони, а за да настъпят те, трябва да присъства молекулата NAD+, без която е невъзможно изграждането на други молекули като тези на ДНК например“, пояснява Матю Вандер Хайден, доцент по биология към Масачузетския технологичен институт и помощник-директор на института за интегративни ракови изследвания „Koch.“

Вандер Хайден е ръководител на новото проучване, а съавтори са Алба Луенго и Дзаоки Ли.

Какво представлява ферментацията в клетките?

Ферментацията е процес, с помощта на който клетките могат да превръщат енергията от захарта в молекула аденозинтрифосфат (ATP). Тя представлява химично вещество, използването от клетките за съхранение на енергия за всички техни нужди. Клетките на бозайниците обаче обикновено разграждат захарта чрез така нареченото клетъчно аеробно дишане, чрез което се произвежда много повече аденозинтрифосфат. В повечето случаи клетките преминават към ферментация, когато не им достига кислород, за да осъществят аеробно дишане.

Откакто Варбург е направил своето откритие, не един учен е опитал да изгради теория за причините, поради които туморните клетки решават да превключат към по-неефективния процес на ферментация.

Според химика митохондриите на раковите клетки, където протича аеробното дишане, вероятно са увредени. Впоследствие предположението му се оказва погрешно.

Някои от другите хипотези се базират на възможните ползи от производството на аденозинтрифосфат (ATP), когато то се извършва по различен начин, но и те не са научно обосновани.

Потискането на ферментацията забавя растежа на раковите клетки

В настоящото проучване екипът от Масачузетския технологичен институт опитва да разбули тайната, като потиска способността на раковите клетки да извършват ферментация. Учените прилагат медикамент, който да ги принуди да отклонят молекулата пируват от процеса на ферментация към процеса на клетъчно аеробно дишане.

Както и по-рано, те забелязват, че блокиране на ферментацията забавя растежа на раковите клетки. След това биолозите започват да търсят начини, с които да възстановят способността на клетките да се размножават, при условие, че ферментацията все още е възпрепятствана. За целта те ги стимулират да произвеждат молекулата NAD+, която им помага да се освободят от излишните електрони, появили се при създаването на молекули като ДНК и протеините.

Бързото размножаване на клетките изисква по-голям брой NAD+

Когато изследователите прилагат химикал, който стимулира производството на NAD+, те откриват, че клетките започват отново да се размножават, при това сравнително бързо и без да протича ферментация. Заключението на учените е, че, когато клетките се размножават с висока скорост, те имат по-голяма нужда от NAD+, отколкото от ATP. По време на аеробното дишане клетките произвеждат голям брой ATP и известно количество NAD+. Ако те започнат да натрупват повече ATP, отколкото могат да използват, дишането и производството на NAD+ също се забавят.

Ли споделя: „Стъпихме на хипотезата, че, когато произвеждаме едновременно NAD+ и ATP и не можем да се освободим от ATP, в един момент спираме да произвеждаме и NAD+."

Ето защо избирането на по-малко ефективен метод за производство на ATP, който обаче би дал възможност на клетките да произвеждат повече NAD+, всъщност им помага да растат по-бързо. Луенго добавя: „Ако разгледаме двата процеса отстрани, ще видим, че ферментацията е тази, която позволява производството на повече NAD.“

Обяснение на парадокса

Учените прилагат теорията си и върху други бързо размножаващи се клетки, включително имунните, и наблюдават, че блокирането на процеса на ферментация и производството на NAD+ по алтернативни начини позволяват на клетките да се делят бързо.

Те се натъкват на същия феномен в друг тип клетки, например на дрождите. Там също протича ферментация, в резултат на която се образува етанол.

Вандер Хайден уточнява: „Не на всички размножаващи се клетки се налага да го правят. Само на онези, които се размножават наистина бързо. Според мен това откритие обяснява и разрешава повечето парадокси, свързани с клетъчните процеси.“

Екипът счита, че медикаменти, които принуждават раковите клетки да заменят ферментацията с аеробно дишане, са възможна алтернатива за лечение на тумори. Лекарства, които блокират производството на NAD+ също биха могли да окажат благоприятно действие върху пациентите, твърдят учените. 

Източник:

medicalxpress.com/news/2021-01-longstanding-cancer-cells-energy-fermentation
Снимка: freepik.com

Още по темата:
  • Ранното установяване на сърдечни проблеми чрез мониторинг на GLS стойността предпазва пациенти на химиотерапия Ранното установяване на сърдечни проблеми чрез мониторинг на GLS стойността предпазва пациенти на химиотерапия
  • Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия Раковите клетки хибернират, за да оцелеят по време на химиотерапия
  • Съставката dabrafenib в някои медикаменти за лечение на рак с потенциал да предпазва от увреждания на слуха Съставката dabrafenib в някои медикаменти за лечение на рак с потенциал да предпазва от увреждания на слуха
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

АГАРИКУС БЛАЗЕЙ ЕКСТРАКТ 30% капсули 300 мг * 60 ДР. БИОМАСТЕР
60.00лв.

АГАРИКУС БЛАЗЕЙ ЕКСТРАКТ 30% капсули 300 мг * 60 ДР. БИОМАСТЕР

ГАНОДЕРМА RG таблетки * 360 DXN
299.00лв.

ГАНОДЕРМА RG таблетки * 360 DXN

Безплатна доставка за България!
ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР
25.00лв.

ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ВСИЧКИ ВИДОВЕ РАК - Д-Р ХУЛДА КЛАРК ДР. БИОМАСТЕР

ХУНЗА МАСЛО ОТ КАЙСИЕВИ СЕМКИ 50 мл ОРАНЖЕВО
68.00лв.

ХУНЗА МАСЛО ОТ КАЙСИЕВИ СЕМКИ 50 мл ОРАНЖЕВО

БИОМИЛК АНТИОКСИДАНТ 250 гр.
85.80лв.

БИОМИЛК АНТИОКСИДАНТ 250 гр.

АРТЕМИЗИНИН ПЛЮС капсули * 60 ДОЛЕРАН ФАРМА
42.00лв.

АРТЕМИЗИНИН ПЛЮС капсули * 60 ДОЛЕРАН ФАРМА

Коментари към Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия
    www.framar.bg 
    на 26 February 2021 в 12:13
    Коментирайте "Защо раковите клетки разчитат на ферментация, а не на аеробно дишане, за да натрупат енергия "

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Хирургично отстраняване на матката (Хистеректомия)
  • Цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология
  • Известната в целия свят рецепта с лимон и сода против рак и още практически съвети
  • Гъба Чага - пазител на здравето и лечител на рак
  • БЦЖ ваксина
  • д-р Кина Нейчева Дамянова
  • CA 125 туморен маркер
  • Кюретаж
  • Отслабване с фурми според метаболизма
  • Лекува ли витамин В17 рак?

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Интегративна онкология - имате ли мнение, какво представлява това?

преди 1004 дни, 39 мин.

Д-р Ален Петров - коремна хирургия и онкология

преди 3348 дни, 20 часа и 23 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 22 часа и 59 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 8 дни, 38 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 21 дни, 14 часа и 51 мин.

Nexavar - къде мога да го открия в България

преди 23 дни, 23 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Основни причини за забавяне на метаболизма и начин за коригирането им

Основни причини за забавяне на метаболизма и начин за коригирането им

от 04 фев 2021г. Прочети повече
Авокадо

Авокадо

от 03 фев 2021г. Прочети повече
За борба с рака в следващите години ЕК отделя 4 милиарда евро

За борба с рака в следващите години ЕК отделя 4 милиарда евро

от 03 фев 2021г. Прочети повече
Обмяна на енергията

Обмяна на енергията

от 21 дек 2020г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах