Предсказват ли чертите на характера поява на деменция
С напредването на възрастта телата ни неизбежно се променят. И въпреки че физическите промени, като отпусната кожа или схванати стави, са най-забележими, мозъкът ни също претърпява определени промени с напредването на годините. Какво предизвиква тези промени и можем ли да предприемем нещо за тях?
Промените
По-бавно мислене и запаметяване на нова информация, трудно намиране на думи и възпроизвеждане на имена – тези изменения се появяват постепенно и могат да бъдат доста смущаващи. Но докато тези когнитивни промени обикновено са признаци за нормално остаряване, при когнитивно увреждане, каквото е деменцията например, спадът в мисленето и паметта може да причини доста тежки мозъчни увреждания и да попречи на способността на човек да извършва ежедневни дейности. Състояния като тези са сериозни и не са за пренебрегване – понякога хората с деменция губят контрол върху емоциите си, а личността им се променя напълно.
Проучванията
В последните години, учените правят многобройни проучвания и търсят всякакви начини да предотвратят възникването и прогресията на деменцията, като понякога стигат до доста изненадващи факти. Пример за това е как личностните характеристики на човека са пряко свързани с когнитивния спад.
Изследване публикувано в Journal of Personality and Social Psychology, се фокусира върху връзката между личностните черти и развитието на деменция в по-късна възраст. Проучването установява, че хората, които са по-организирани и проявяват повече самодисциплина, са по-малко склонни да развият когнитивно увреждане с напредване на възрастта. Екстраверсията, включваща качества като самоувереност, общителност и необходимост от социални контакти, също е един от факторите намаляващи риска от деменция.
От друга страна, хората склонни към невротизъм, при които се наблюдава тревожност, напрегнатост, импулсивност и стеснителност, са по-склонни да развият деменция в по-млада възраст.
Изследователите все още нямат еднозначно обяснение защо някои личностни черти се свързват с проява на когнитивен спад, а други – не. Предполага се, че личностните характеристики отразяват относително трайни модели на мислене, които могат да повлияят на поведението на хората, определяйки го като – здравословно и нездравословно. Хората, склонни да бъдат по-дисциплинирани и да имат по-отговорно поведение, обикновено придобиват някои полезни навици, които са много важни за поддържане на здравето на мозъка и запазване на когнитивните функции.
За щастие, не всичко зависи от личностните характеристики – поведението на човек може да бъде променено напълно съзнателно. И въпреки че няма сигурен начин за предотвратяване на деменция, има стъпки, които можете да предприемете, за да избегнете определени рискове и запазите добрата функция на мозъка си и в по-напреднала възраст.
Препоръките
- Тренирайте тялото и ума си и водете по-активен начин на живот
Бъдете физически и социално активни. Физическата активност и социалното взаимодействие могат да предотвратят появата на деменцията и да забавят нейните симптоми. Стремете се към 150 минути физически упражнения седмично.
Поддържайте и ума си активен. Психически стимулиращи дейности, като четене, решаване на пъзели и игри с думи, могат да забавят появата на деменция и да намалят нейните ефекти. Контактувайте с повече хора, търсете нови предизвикателства, постоянно учете нещо ново.
- Поддържайте здравословна диета и не допускайте недостиг на важни хранителни вещества
Общата препоръка е да се спазва т.нар. средиземноморска диета - богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и омега- 3 мастни киселини, които обикновено се срещат в някои риби и ядки. Този тип хранене може да подобри сърдечно-съдовото здраве и да намали риска от развитие на деменция и когнитивен спад.
Старайте се да приемате достатъчно витамини. Някои изследвания показват, че хората с ниски нива на витамин D в кръвта, са по-склонни да развият болестта на Алцхаймер. Можете да си набавите витамин D чрез определени храни, хранителни добавки и излагане на слънце.
Холинът също е изключително важен микроелемент, който има свойството да подпомага мозъчната функция, да се грижи за паметта и дори да предотвратява развитие на деменция. С напредването на възрастта нуждата от прием на холин нараства, което често води до недостиг на този елемент. Затова е разумно да бъде приеман като хранителна добавка, например под формата на цитиколин.
Цитиколинът е надежден източник на холин, който действа благоприятно на симптомите при Алцхаймер, множествена склероза и болест на Паркинсон. Някои клинични проучвания показват, че едновременният прием на цитиколин и екстракт от листата на Гинко билоба, стимулира мощно когнитивните функции и дори може да забави развитието на когнитивни нарушения, като деменция, Алцхаймер, Паркинсон, съдова деменция и др.
Във формулата на Selenogin Super, цитиколинът е комбиниран с екстрактът от Гинко билоба и допълнителни витамини и минерали, подкрепящи мозъка и централната нервна система - селен, биотин и пантотенова киселина. Приемът на Selenogin Super доказано повишава концентрацията и паметта и възможността за усвояване на нови знания. Действа благоприятно на способността за вземане на решения, логическото мислене, възприятията, както и познавателните, речевите и мисловните способности. Оптималното количество Гинко билоба в Selenogin Super има благоприятен ефект и при шум в ушите (тинитус).
- Редуцирайте лошите навици и се грижете за здравето си
Добре е да откажете цигарите. Някои проучвания показват, че пушенето на средна възраст може да влоши състоянието на кръвоносните съдове и да увеличи риска от деменция. Спирането на тютюнопушенето може да намали този риск и да подобри здравето ви.
Лекувайте високото кръвно налягане, високият холестерол и диабета. Тези заболявания са свързани с по-висок риск от развитие на някои видове деменция. Депресията, тревожността, намаленият слух, непълноценният сън и наднорменото тегло също могат да провокират когнитивни промени и деменция в по-напреднала възраст. Затова не ги пренебрегвайте, а ги лекувайте.
В заключение
Личностните черти са важни и до определена степен могат да определят поведението ни. Но здравословният избор е напълно съзнателно решение и никога не е късно да нанесете някои полезни промени в начина си на живот. Така ще увеличите шанса си да посрещнете старините си с ясно съзнание и остър ум.
Видео
- Съдържание от Unicoms Switzerland
Коментари към Предсказват ли чертите на характера поява на деменция