Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Продукти - Е-аптека
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Презентации Предсказват ли чертите на характера поява на деменция

Предсказват ли чертите на характера поява на деменция

от 01 авг 2022г.
Предсказват ли чертите на характера поява на деменция - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

С напредването на възрастта телата ни неизбежно се променят. И въпреки че физическите промени, като отпусната кожа или схванати стави, са най-забележими, мозъкът ни също претърпява определени промени с напредването на годините. Какво предизвиква тези промени и можем ли да предприемем нещо за тях?

Промените

По-бавно мислене и запаметяване на нова информация, трудно намиране на думи и възпроизвеждане на имена – тези изменения се появяват постепенно и могат да бъдат доста смущаващи. Но докато тези когнитивни промени обикновено са признаци за нормално остаряване, при когнитивно увреждане, каквото е деменцията например, спадът в мисленето и паметта може да причини доста тежки мозъчни увреждания и да попречи на способността на човек да извършва ежедневни дейности. Състояния като тези са сериозни и не са за пренебрегване – понякога хората с деменция губят контрол върху емоциите си, а личността им се променя напълно.

Проучванията

В последните години, учените правят многобройни проучвания и търсят всякакви начини да предотвратят възникването и прогресията на деменцията, като понякога стигат до доста изненадващи факти. Пример за това е как личностните характеристики на човека са пряко свързани с когнитивния спад.
Изследване публикувано в Journal of Personality and Social Psychology, се фокусира върху връзката между личностните черти и развитието на деменция в по-късна възраст. Проучването установява, че хората, които са по-организирани и проявяват повече самодисциплина, са по-малко склонни да развият когнитивно увреждане с напредване на възрастта. Екстраверсията, включваща качества като самоувереност, общителност и необходимост от социални контакти, също е един от факторите намаляващи риска от деменция.

От друга страна, хората склонни към невротизъм, при които се наблюдава тревожност, напрегнатост, импулсивност и стеснителност, са по-склонни да развият деменция в по-млада възраст.
Изследователите все още нямат еднозначно обяснение защо някои личностни черти се свързват с проява на когнитивен спад, а други – не. Предполага се, че личностните характеристики отразяват относително трайни модели на мислене, които могат да повлияят на поведението на хората, определяйки го като –  здравословно и нездравословно. Хората, склонни да бъдат по-дисциплинирани и да имат по-отговорно поведение, обикновено придобиват някои полезни навици, които са много важни за поддържане на здравето на мозъка и запазване на когнитивните функции.

Хората, склонни да бъдат по-дисциплинирани и да имат по-отговорно поведение, обикновено придобиват някои полезни навици, които са много важни за поддържане на здравето на мозъка и запазване на когнитивните функции.
За щастие, не всичко зависи от личностните характеристики – поведението на човек може да бъде променено напълно съзнателно. И въпреки че няма сигурен начин за предотвратяване на деменция, има стъпки, които можете да предприемете, за да избегнете определени рискове и запазите добрата функция на мозъка си и в по-напреднала възраст.

Препоръките

  • Тренирайте тялото и ума си и водете по-активен начин на живот

Бъдете физически и социално активни. Физическата активност и социалното взаимодействие могат да предотвратят появата на деменцията и да забавят нейните симптоми. Стремете се към 150 минути физически упражнения седмично.
Поддържайте и ума си активен. Психически стимулиращи дейности, като четене, решаване на пъзели и игри с думи, могат да забавят появата на деменция и да намалят нейните ефекти. Контактувайте с повече хора, търсете нови предизвикателства, постоянно учете нещо ново.

  • Поддържайте здравословна диета и не допускайте недостиг на важни хранителни вещества

Общата препоръка е да се спазва т.нар. средиземноморска диета - богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и омега- 3 мастни киселини, които обикновено се срещат в някои риби и ядки. Този тип хранене може да подобри сърдечно-съдовото здраве и да намали риска от развитие на деменция и когнитивен спад.

Старайте се да приемате достатъчно витамини. Някои изследвания показват, че хората с ниски нива на витамин D в кръвта, са по-склонни да развият болестта на Алцхаймер. Можете да си набавите витамин D чрез определени храни, хранителни добавки и излагане на слънце.

Холинът също е изключително важен микроелемент, който има свойството да подпомага мозъчната функция, да се грижи за паметта и дори да предотвратява развитие на деменция. С напредването на възрастта нуждата от прием на холин нараства, което често води до недостиг на този елемент. Затова е разумно да бъде приеман като хранителна добавка, например под формата на цитиколин.
Цитиколинът е надежден източник на холин, който действа благоприятно на симптомите при Алцхаймер, множествена склероза и болест на Паркинсон. Някои клинични проучвания показват, че едновременният прием на цитиколин и екстракт от листата на Гинко билоба, стимулира мощно когнитивните функции и дори може да забави развитието на когнитивни нарушения, като деменция, Алцхаймер, Паркинсон, съдова деменция и др.

Приемът на Selenogin Super доказано повишава концентрацията и паметта и възможността за усвояване на нови знания.
Във формулата на  Selenogin Super, цитиколинът е комбиниран с екстрактът от Гинко билоба и допълнителни витамини и минерали, подкрепящи мозъка и централната нервна система - селен, биотин и пантотенова киселина. Приемът на Selenogin Super доказано повишава концентрацията и паметта и възможността за усвояване на нови знания. Действа благоприятно на способността за вземане на решения, логическото мислене, възприятията, както и познавателните, речевите и мисловните способности. Оптималното количество Гинко билоба в Selenogin Super има благоприятен ефект и при шум в ушите (тинитус).

  • Редуцирайте лошите навици и се грижете за здравето си

Добре е да откажете цигарите. Някои проучвания показват, че пушенето на средна възраст може да влоши състоянието на кръвоносните съдове и да увеличи риска от деменция. Спирането на тютюнопушенето може да намали този риск и да подобри здравето ви.     
Лекувайте високото кръвно налягане, високият холестерол и диабета.  Тези заболявания са свързани с по-висок риск от развитие на някои видове деменция.  Депресията, тревожността, намаленият слух, непълноценният сън и наднорменото тегло също могат да провокират когнитивни промени и деменция в по-напреднала възраст. Затова не ги пренебрегвайте, а ги лекувайте.

В заключение
Личностните черти са важни и до определена степен могат да определят поведението ни. Но здравословният избор е напълно съзнателно решение и никога не е късно да нанесете някои полезни промени в начина си на живот. Така ще увеличите шанса си да посрещнете старините си с ясно съзнание и остър ум.

Видео

 

 
Източник:
  • Съдържание от Unicoms Switzerland
Още по темата:
  • Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение
  • Ставна или нервна болка – как да разберем Ставна или нервна болка – как да разберем
  • Цистит - защо точно аз Цистит - защо точно аз
3.5/5 4 оценки

Продукти свързани с ПРЕЗЕНТАЦИЯТА

СЕЛЕНОГИН таблетки * 60 WEDO
39.00лв.

СЕЛЕНОГИН таблетки * 60 WEDO

СЕЛЕНОГИН СУПЕР капсули * 28
43.50лв.

СЕЛЕНОГИН СУПЕР капсули * 28

Нов

Коментари към Предсказват ли чертите на характера поява на деменция

От сайта (1)
Напиши коментар 1 коментар
  1. Снежа костадинова 
    на 09 August 2022 в 17:27
    Кривото си е кривоняма да се повлияе от нищо добро няма и да вземе от никой акъл С времето става още по лошо Не мисля че е свързано с остаряванетоа с начина на живот с хранене криво дърво се оправя крив човек НЕ

ПРЕЗЕНТАЦИЯТА е свързана към

  • Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома
  • Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение
  • Ставна или нервна болка – как да разберем
  • Цистит - защо точно аз

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчайте ми добра застрахователна компания за здравна застраховка

преди 1219 дни, 9 часа

Работа от в къщи(Надомна работа) в MLM компания

преди 1334 дни, 9 часа и 57 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Препоръчително ли е да даваме Черен дроб от треска на бебе

преди 18 часа и 41 мин.

Кафеникаво зацапване по време на бременност

преди 4 дни, 19 часа и 54 мин.

Лазерна епилация на цялото лице за брадата

преди 27 дни, 1 час и 58 мин.

Психологът В. Б. от Шумен - впечатления.

преди 50 дни, 13 часа и 48 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?

Виж резултатите
Още интересни публикации
 Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома

Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома

от 13 сеп 2021г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival