Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение
Много хора, които в ежедневието си изпитват болка или изтръпване в пръстите на ръцете, предполагат, че имат синдром на карпалния тунел. Синдромът на карпалния тунел е един от най-често срещаните проблеми, засягащи долната част на ръката. Ако имате неприятни усещания в китките на ръцете си, болка в пръстите, или изтръпване, си заслужава да проверите дали и вие не страдате от това заболяване.
Какво точно представлява синдромът на карпалния тунел?
Карпалният тунел представлява тесен канал в китката на ръката, през който минават медианния нерв и сухожилията на ръката. Синдромът на карпалния тунел възниква, когато се окаже прекалено силен натиск върху медианния нерв, преминаващ през тунела.
Хората, работещи на компютърни клавиатури, поточни линии, или извършващи повтарящи се дейности с ръцете си за дълги периоди от време, са изложени на по-голям риск от развитие на възпаление на карпалния тунел. Съществуват обаче и други фактори, които могат да провокират появата на това състояние. Шансовете Ви да развиете синдрома на карпалния тунел са по-големи, ако сте чупили китката си, ако сте бременна, страдате от артрит, хормонален дисбаланс на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), диабет или алкохолизъм.
Симптоми на синдрома на карпалния тунел
Ако имате основание да сте загрижени за здравето на ръцете си, ето шест признака, че може би имате синдром на карпалния тунел:
- Изтръпване и мравучкане, засягащи предимно дланта на палеца, показалеца, средния пръст и половината на безименния ви пръст;
- Болезнени, парещи или стрелкащи болки по протежение на ръката, китката или предмишницата;
- Мускулни крампи в пръстите, дланта, китката и предмишницата;
- Липса на сила в ръката и слаб захват;
- Сутрешна скованост в пръстите на ръцете;
- Трудност при определяне на усещането за горещо и студено с помощта на пръстите на ръцете;
В началото на проявата им, симптомите са слаби и изчезват бързо, но с течение на времето, неприятните усещания зачестяват и се задържат за по-дълги периоди от време. Възможно е да ги усещате и през деня, и през нощта. През деня симптомите се появяват най-вече, когато държите нещо за продължителен период от време, с наведена напред или назад китка – например, при използване на телефон, шофиране или четене на книга.
Лечение на синдрома на карпалния тунел
Симптомите на синдрома на карпалния тунел са много неприятни и биха могли да попречат за извършването на елементарни ежедневни дейности. Затова нека видим как можем да ги овладеем:
Синдромът на карпалния тунел може да се лекува по два начина – хирургично и нехирургично. Хирургично лечение се препоръчва, когато синдромът не се повлиява от друг тип лечение, и симптомите са тежки. Целта на операцията е да се увеличи размерът на тунела, за да се намали натиска върху нервите и сухожилията, които преминават през него.
За да не се стигне до хирургично лечение, можете да се опитате да промените начина, по който работите и почивате. Ако синдромът не е в напреднал стадий, някои малки промени могат сериозно да облекчат симптомите Ви и да спрат възпалителния процес. Как може да стане това:
- Обърнете внимание на начина, по който извършвате работата си. Ако работите на клавиатура, например, можете да помислите как да промените позицията й така, че китките ви да останат прави; във възможно най-неутрално положение.
- Избягвайте да се облягате на китката си, тъй като това може да преразтегне нерва в карпалния тунел.
- Позицията на тялото Ви по време на работа, също е много важна. Регулирайте височината на стола си, стойте изправени, с добра стойка, убедете се, че ръцете са отпуснати и не усещате напрежение в тях.
- Добре е да редувате извършването на силови или повтарящи се дейности, с почивки на всеки 10-15 минути, или сменяйте ръцете си, докато работите.
Когато симптомите са по-засилени, или изпитвате неразположение по време на сън, е полезно да носите шини за китки. Шините няма да ви позволят да подгъвате китките си, докато спите, а това ще помогне на нерва в карпалния тунел да се отпусне и да престане да ви причинява мъчителни симптоми.
За съжаление, тези промени в ежедневните ви навици, понякога не могат да ви гарантират пълно облекчение. Често болката и дискомфортът са толкова силни, че са налага приемането на нестероидни противовъзпалителни средства. Инжектирането на кортикостероиди, също би могло да бъде част от лечението на синдрома на карпалния тунел. Тези медикаменти са ефективни и облекчават болката, но в дългосрочен план, биха могли да имат отрицателен ефект върху организма.
Fenaxon действа комплексно върху периферната нервна система
Препоръчително да се приемат активни съставки под формата на хранителни добавки, оказващи благоприятен ефект върху периферната нервна система.
Fenaxon е продукт, който действа комплексно върху периферната нервна система. Активните му съставки имат свойствата да облекчават значително дискомфорта и болката при синдром на карпалния тунел. Уридин монофосфатът, съдържащ се във Fenaxon, подпомага нормалното функциониране на клетките на нервната система и възстановява по-бързо обвивките на нервите, подобрявайки тяхната проводимост. Ацетил Л-карнитинът, от своя страна, подобрява състоянието на периферните нерви, предпазва ги от увреждания и има обезболяващ ефект.
Още една ценна съставка във Fenaxon е куркуминът, който е известен със силно изразените си антиоксидантни и имуностимулиращи свойства.
Превенция на синдрома на карпалния тунел
Дотук отбелязахме начините за лечение на синдрома на карпалния тунел, но не споменахме нищо за превенцията. А тя е възможна и препоръчителна. Спазвайте правилото да не натоварвате ставите на китките си и да почивате по-често, при извършване на еднообразни, повтарящи се движения и приемайте хранителни добавки, които подпомагат здравето на периферната нервна система. Ако се погрижите за ръцете си навреме, вероятността да изпитате дискомфорта, който предизвиква синдрома на карпалния тунел, ще намалее драстично.
- Съдържание от Unicoms
Продукти свързани с ПРЕЗЕНТАЦИЯТА
ФЕНАКСОН таблетки * 30 WEDO
ПРЕЗЕНТАЦИЯТА е свързана към
- Упражнения за китките за корекция при синдром на карпалния тунел
- Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома
- Билки и натурални продукти за облекчаване синдрома на карпалния тунел
- Ставна или нервна болка – как да разберем
- Предсказват ли чертите на характера поява на деменция
- Начини за превенция на синдрома на карпалния канал
- Цистит - защо точно аз
- Травми в колоезденето
Коментари към Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение