Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Презентации Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение

Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение

от 20 апр 2022г.
Редактор: Ивайло Тончев
Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Много хора, които в ежедневието си изпитват болка или изтръпване в пръстите на ръцете, предполагат, че имат синдром на карпалния тунел. Синдромът на карпалния тунел е един от най-често срещаните проблеми, засягащи долната част на ръката. Ако имате неприятни усещания в китките на ръцете си, болка в пръстите, или изтръпване, си заслужава да проверите дали и вие не страдате от това заболяване.  

Какво точно представлява синдромът на карпалния тунел?

Licensed by https://www.istockphoto.com/photo/tendon-and-nerve-in-the-hand-gm1387943997-445730951Карпалният тунел представлява тесен канал в китката на ръката, през който минават медианния нерв и сухожилията на ръката. Синдромът на карпалния тунел възниква, когато се окаже прекалено силен натиск върху медианния нерв, преминаващ през тунела.

Хората, работещи на компютърни клавиатури, поточни линии, или извършващи повтарящи се дейности с ръцете си за дълги периоди от време, са изложени на по-голям риск от развитие на възпаление на карпалния тунел. Съществуват обаче и други фактори, които могат да провокират появата на това състояние. Шансовете Ви да развиете синдрома на карпалния тунел са по-големи, ако сте чупили китката си, ако сте бременна, страдате от артрит, хормонален дисбаланс на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), диабет или алкохолизъм.

Item license code C8VX9HAGTZ

Симптоми на синдрома на карпалния тунел

Ако имате основание да сте загрижени за здравето на ръцете си, ето шест признака, че може би имате синдром на карпалния тунел:

  • Изтръпване и мравучкане, засягащи предимно дланта на палеца, показалеца, средния пръст и половината на безименния ви пръст;
  • Болезнени, парещи или стрелкащи болки по протежение на ръката, китката или предмишницата;
  • Мускулни крампи в пръстите, дланта, китката и предмишницата;
  • Липса на сила в ръката и слаб захват;
  • Сутрешна скованост в пръстите на ръцете;
  • Трудност при определяне на усещането за горещо и студено с помощта на пръстите на ръцете;

В началото на проявата им, симптомите са слаби и изчезват бързо, но с течение на времето, неприятните усещания зачестяват и се задържат за по-дълги периоди от време. Възможно е да ги усещате и през деня, и през нощта. През деня симптомите се появяват най-вече, когато държите нещо за продължителен период от време, с наведена напред или назад китка – например, при използване на телефон, шофиране или четене на книга.

Лечение на синдрома на карпалния тунел

Симптомите на синдрома на карпалния тунел са много неприятни и биха могли да попречат за извършването на елементарни ежедневни дейности. Затова нека видим как можем да ги овладеем:

Синдромът на карпалния тунел може да се лекува по два начина – хирургично и нехирургично. Хирургично лечение се препоръчва, когато синдромът не се повлиява от друг тип лечение, и симптомите са тежки. Целта на операцията е да се увеличи размерът на тунела, за да се намали натиска върху нервите и сухожилията, които преминават през него.

За да не се стигне до хирургично лечение, можете да се опитате да промените начина, по който работите и почивате. Ако синдромът не е в напреднал стадий, някои малки промени могат сериозно да облекчат симптомите Ви и да спрат възпалителния процес. Как може да стане това:

  • Обърнете внимание на начина, по който извършвате работата си. Ако работите на клавиатура, например, можете да помислите как да промените позицията й така, че китките ви да останат прави; във възможно най-неутрално положение.
  • Избягвайте да се облягате на китката си, тъй като това може да преразтегне нерва в карпалния тунел.
  • Позицията на тялото Ви по време на работа, също е много важна. Регулирайте височината на стола си, стойте изправени, с добра стойка, убедете се, че ръцете са отпуснати и не усещате напрежение в тях.
  • Добре е да редувате извършването на силови или повтарящи се дейности, с почивки на всеки 10-15 минути, или сменяйте ръцете си, докато работите.

Когато симптомите са по-засилени, или изпитвате неразположение по време на сън, е полезно да носите шини за китки. Шините няма да ви позволят да подгъвате китките си, докато спите, а това ще помогне на нерва в карпалния тунел да се отпусне и да престане да ви причинява мъчителни симптоми.
Болки в китката
За съжаление, тези промени в ежедневните ви навици, понякога не могат да ви гарантират пълно облекчение. Често болката и дискомфортът са толкова силни, че са налага приемането на нестероидни противовъзпалителни средства. Инжектирането на кортикостероиди, също би могло да бъде част от лечението на синдрома на карпалния тунел. Тези медикаменти са ефективни и облекчават болката, но в дългосрочен план, биха могли да имат отрицателен ефект върху организма.

Fenaxon действа комплексно върху периферната нервна система

Препоръчително да се приемат активни съставки под формата на хранителни добавки, оказващи благоприятен ефект върху периферната нервна система.
Fenaxon е продукт, който действа комплексно върху периферната нервна система. Активните му съставки имат свойствата да облекчават значително дискомфорта и болката при синдром на карпалния тунел. Уридин монофосфатът, съдържащ се във  Fenaxon, подпомага нормалното функциониране на клетките на нервната система и възстановява по-бързо обвивките на нервите, подобрявайки тяхната проводимост. Ацетил Л-карнитинът, от своя страна, подобрява състоянието на периферните нерви, предпазва ги от увреждания и има обезболяващ ефект.
Още една ценна съставка във Fenaxon е куркуминът, който е известен със силно изразените си антиоксидантни и имуностимулиращи свойства.

Превенция на синдрома на карпалния тунел

Дотук отбелязахме начините за лечение на синдрома на карпалния тунел, но не споменахме нищо за превенцията. А тя е възможна и препоръчителна. Спазвайте правилото да не натоварвате ставите на китките си и да почивате по-често, при извършване на еднообразни, повтарящи се движения и приемайте хранителни добавки, които подпомагат здравето на периферната нервна система. Ако се погрижите за ръцете си навреме, вероятността да изпитате дискомфорта, който предизвиква синдрома на карпалния тунел, ще намалее драстично.

Още по темата:
  • Цистит - защо точно аз Цистит - защо точно аз
4.6/5 7 оценки

Продукти свързани с ПРЕЗЕНТАЦИЯТА

ФЕНАКСОН таблетки * 30 ХЕЛТИ ЛАЙФ
37.50лв.

ФЕНАКСОН таблетки * 30 ХЕЛТИ ЛАЙФ

Коментари към Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение
    www.framar.bg 
    на 21 May 2022 в 06:32
    Коментирайте "Синдром на карпалния тунел - симптоми, причини, лечение"

ПРЕЗЕНТАЦИЯТА е свързана към

  • Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома
  • Упражнения за китките за корекция при синдром на карпалния тунел
  • Билки и натурални продукти за облекчаване синдрома на карпалния тунел
  • Начини за превенция на синдрома на карпалния канал
  • Цистит - защо точно аз
  • Травми в колоезденето

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Препоръчайте ми добра застрахователна компания за здравна застраховка

преди 723 дни, 11 часа и 33 мин.

Работа от в къщи(Надомна работа) в MLM компания

преди 838 дни, 12 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Зарадвай деца, от семейства в неравностойно положение, с малък подарък за 1 юни

преди 2 дни, 15 часа и 25 мин.

Кучето ми си влачи дупето след ходене по нужда

преди 3 дни, 18 часа и 5 мин.

Да помогнем на възрастни, самотно живеещи хора, с хранителни продукти и стоки от първа необходимост.

преди 5 дни, 11 часа и 35 мин.

Термо и влаго картиране (мапинг) на фармацевтични складове

преди 11 дни, 16 часа и 47 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Четете ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
 Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома

Д-р Новко Новаков за невропатната болка: Лекувайте причината, а не симптома

от 13 сеп 2021г. Прочети повече
Билки и натурални продукти за облекчаване синдрома на карпалния тунел

Билки и натурални продукти за облекчаване синдрома на карпалния тунел

от 19 март 2021г. Прочети повече
Упражнения за китките за корекция при синдром на карпалния тунел

Упражнения за китките за корекция при синдром на карпалния тунел

от 12 окт 2020г. Прочети повече
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2022 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах