Предлагат Надзорният съвет на НЗОК да има право да разпределя резерва на институцията за всякакви дейности

Надзорният съвет на НЗОК да има право да разпределя резерва на институцията за всякакви дейности, а не само за медикаменти и болнична помощ, предложи депутатът Даниела Дариткова от ГЕРБ.
Това е едно от предложенията, записани в проектодоклада за бюджета на НЗОК за 2017 г. Документът ще бъде гласуван на второ четене от парламентарната бюджетна комисия.
В Бюджета на НЗОК за догодина са заложени над 3,45 милиарда лева приходи и разходи. Плащанията за първична извънболнична помощ се залагат в размер на 200 милиона лева, за специализирана - 211,4 милиона лева, 147 милиона лева са предвидени за дентална помощ, 77,5 милиона лева са предвидени за изследвания, почти 799 милиона лева – за медикаменти, и 1,5 милиарда лева – за болничните заведения. И през следващата година Здравната каса няма да финансира нови болници и нови дейности в съществуващи болници.
Друго предложение на ГЕРБ е Надзорът на НЗОК да изготвя правилата, по които ще се разпределят стойностите и дейностите, но да не разпределя договорените обеми по диагнози, каквото правомощие има в момента.
Снимка: kompasbg.com
НОВИНАТА е свързана към
- Национална здравноосигурителна каса
- Безплатни лекарства за децата до 7 години от 1 юли 2025 г.
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Бюджетът на НОИ, отхвърлен от работодатели и синдикати, остава замразен
- По три клинични пътеки могат да се лекуват пациентите с нужда от рехабилитация
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- От НЗОК обмислят премахването на ПЕС за пациентите с ревматоиден артрит
- Лекарствата за спинална мускулна атрофия вече ще бъдат плащани от НЗОК
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Регистрационната система става задължителна за заплащане на лечебните заведения от НЗОК
Коментари към Предлагат Надзорният съвет на НЗОК да има право да разпределя резерва на институцията за всякакви дейности