Финансовата криза и НЗОК през 2009 г. - ретроспекция на новините от годината
Още в средата на 2009 г., д-р Румяна Тодорова, директор на НЗОК заяви, че няма да е нужна актуализация на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
"Периодът безспорно е труден. Финансовата криза е факт и България не може да остане встрани. Още в началото на годината ние първи заговорихме за тревогата по отношение на приходите. Сега, за щастие, приходната част на бюджета върви добре, не е изпълнена 100%, но с 93% изпълнение спрямо годишния план от заложените 400 млн. само около 130 млн. няма да бъдат събрани. Но така или иначе този ресурс гарантира бюджета на касата", добави тя.
Заедно с това, резултатите от юни месец, 2009 г. съвсем не дават такава сигурност
Бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) през юни регистрира дефицит от малко над 39,7 милиона лева. Разходите на касата през шестия месец са 167 621 834 лева, или 8,1% от заложените 2,07 милиарда лева в бюджета.
През май са похарчени 167 092 961 лева, като процентното им изражение е също 8,1, т. е. - повишението на разходите през юни е незначително. Приходите, обаче, са се свили повече от два пъти. Докато през май са отчетени 397 415 091 лева, то през юни са намалели до 129 917 200 лева, или 5,3% от заложените в бюджета 2,47 милиарда лева.
Към 30 юни лицата с прекъснати здравноосигурителни права, съгласно данните, предоставени от персоналния регистър на Националния осигурителен институт (НОИ), са 1,02 милиона души. В сравнение със същия период на 2008 година този брой расте с 21 хиляди души. За сметка на това, обаче, приходите от здравни вноски, които са основно приходно перо в бюджета на НЗОК през юни бележат ръст.
Докато през май от здравноосигурителни вноски са събрани 120 600 000 лева, то през юни цифрата набъбва до 125 400 000 лева.
Основните разходи в бюджета са за здравноосигурителни плащания, които със Закона за бюджета на НЗОК за 2009 г. са в размер на 1 746 423 333 лева. От тях през месец юни са изразходвани 161 500 000 лева, като 4 300 000 лева са отчетени като предоставени трансфери към бюджетни предприятия, или общо 9,3 на сто от годишния план.
Изразходваните средства за здравноосигурителни плащания към 30 юни съставляват 96,9 на сто от всички плащания на институцията за отчетния период. Наблюдава се лек спад на разходите за здравноосигурителни плащания. През предходния месец са похарчени 163 700 000 лева, или 9,4% от годишния план. Към 30 юни просрочените задължения на лечебните заведения за болнична помощ са се увеличили с 64 на сто спрямо 31 декември 2008 г.
Август, 2009г - министър Божидар Нанев изисква оздравителни планове от болниците с много дългове
Министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев изиска от държавните болници с най-големи задължения да изготвят спешно оздравителни финансови планове, съобщиха от ресорното му ведомство.
На среща с директорите на лечебните заведения той поиска от болниците не по-късно от седмица да представят конкретни мерки за подобряване финансовото състояние на здравните заведения.
Основното изискване при оптимизирането на дейността е да не се намаляват възнагражденията на персонала, нито да се понижава качеството на медицинските услуги за пациентите. Изпълнението на предложените и приети от министерството оздравителни планове ще бъде проследено през третото и четвъртото тримесечие на годината. Въз основа на плановете ще се решава дали са необходими промени в ръководствата на болниците.
С най-големи задължения сред държавните лечебни заведения са УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив, УМБАЛ "Александровска" - София, УМБАЛ Стара Загора АД и многопрофилните болници за активно лечение в Бургас, Пловдив, Плевен, Стара Загора и Хасково.
Симеон Дянков, министър на финансите - "Трябват спешно още 22 милиона за здравеопазването!"
В Министерството на здравеопазването се очертава бюджетен дефицит от 200 млн. лева заради по-ниско ниво на събираемост на средства в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от около 130 млн. лева и още 70 млн. лева очаквани в НЗОК разходи до края на годината заради изплащането на позитивния лекарствен списък, съобщи министърът на здравеопазването Божидар Нанев на извънредна пресконференция, предаде БТА. Очертават се и около 150 млн. дефицит в здравното министерство на база разходи, които трябва да бъдат извършени до края на годината. Поради влошаването на икономическите показатели се очаква този дефицит да се повиши до края годината, каза министър Нанев.
Заложеният в позитивния лекарствен списък дефицит е около 30 млн. лева месечно, което за следващата година означава не по-малко от 350 млн. лева дефицит, уточни Божидар Нанев. Това е показал и извършеният анализ за състоянието на бюджета, с който вчера са били запознати премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков, каза Нанев.
В позитивния лекарствен списък са заложени повече медикаменти и по-голям списък от хора, които могат да ги използват. За това обаче няма осигурени пари в министерството. По думите на Нанев, направен е популистки акт - без да има пари, е заложен разход. Това означава, че сме попаднали в капан, подобен на този с пенсиите, коментира той.
Друга причина за дефицита в здравеопазването е липсата на преструктуриране в болничната помощ, където средногодишното увеличение на хоспитализацията е около 10 процента. Проверката е установила още влошено качество на болничната помощ в голяма част от болничните заведения, както и наличие на нерегламентирани плащания.
Септември, 2009г - болници на прокурор
Една болница е дадена на прокурор, а други четири предстои да бъдат дадени на прокуратурата, стана ясно на семинар на Министерството на здравеопазването. Здравният министър д-р Божидар Нанев не пожела да съобщи кои са болниците, преди да има конкретни резултати от разследването. При първа възможност обаче ще бъдат обявени резултатите от проверките.
"Мисля, че бихме могли да вкараме в някакви граници престъпните схеми, злоупотреби и изтичането на пари", каза министър Нанев.
Шест еврорегионални болници да се създадат в България, предвижда проект "Генерален план и стратегия за преструктуриране на болничния сектор", стана ясно още на пресконференцията. Проектът е финансиран със заемни средства от Световната банка. Насоките за развитие на болничния сектор според проекта предвиждат да се създаде териториална класификация на болниците и те да бъдат разделени на: еврорегионални, регионални и местни.
Подготвят се законови промени
Четири основни мерки се предвиждат по отношение на здравноосигурителната система чрез промени в Закона за здравното осигуряване. Със законови промени ще се намалят органите на управление на НЗОК и техния състав. Другата мярка е създаване на реален орган на контрол и санкции на изпълнителите на медицинска помощ и извеждане на контрол и санкции от НРД в закон. Третата мярка е свързана с подобряване на събираемостта на здравноосигурителните вноски. И последната мярка е РЗОК да не са длъжни да сключват договор с всеки изпълнител на медицинска помощ.
Октомври, 2009 г . - още законодателни промени
От 4 на 6 процента ще се увеличи здравната вноска на близо 4,5 милиона граждани, осигурявани от държавата - пенсионери, лица до 18 г. и военнослужещи. Това съобщава пред журналисти председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов след дискусия за промените в Закона за здравното осигуряване.
Иванов заяви, че средствата, които постъпват от 8-те процента здравноосигурителната вноска, заплащана от работещите, ще отива изцяло за здравеопазване.
Директорът на НЗОК Румяна Тодорова изрази пред журналисти готовност да подаде оставка. "Повече от две седмици търся среща с премиера, защото осъзнавам, че започват да се повтарят стари неща, че истината не стига "до горе", посочи тя, цитирана от БТА.
Нов модел на управление?
С предложените изменения в Закона за здравното осигуряване се променя управлението на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в посока на одържавяване. Това каза на пресконференция бившият министър на здравеопазването и настоящ депутат от "Коалиция за България" Евгений Желев. Той обясни, че се предлага назначаването на четирима представители на държавата в Надзорния съвет на НЗОК, а директорът на касата да се избира от парламента.
Недоплатените клинични пътеки за лечение
84% от сегашните здравни пътеки са недоплатени, а финансирането на останалите 16% е надценено, съобщи министърът на финансите Симеон Дянков пред журналисти.
Най-недоплатените са педиатричните педиатричните - средно с 30%.
Надплатените пък са главно за сърдечносъдови заболявания. По думите на Дянков това се е дължало на факта, че в предишния парламент е имало много лекари, които са се занимавали точно с този тип дейност и този тип лобиране трябва да спре. Според него сегашната система на ценообразуване е част от рамковото договаряне и не работи. От 2006 година не е имало споразумение по този договор, така че явно, че лекарите и здравната каса не могат да се споразумеят, как да стават цените, посочи министър Дянков, цитиран от агенция Фокус.
Той посочи, че единственият начин това да спре е първоначалното предложение за ценообразуването в здравеопазването се прави от икономисти-финансисти или от независима агенция.
Ноември 2009г. започва с оставка на д-р Румяна Тодорова
"Не приемаме бюджета за здравеопазване за 2010 г. Той е силно рестриктивен. Няма нищо вярно, че не се намалява бюджета. С 830 млн. лева се намаляват средствата само в НЗОК." Това каза председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) Цветан Райчинов на консултативна среща между КНСБ, КТ "Подкрепа", БЛС, Съюза на зъболекарите в България (СЗБ), СБФ, Асоциацията на работодателите в здравеопазването и Асоциацията на професионалистите по здравни грижи, предаде агенция Фокус.
"След събора очаквахме 600 млн. лева да се влеят, а не 830 млн. лева да се вземат", заяви той.
Догодина около 4000-5000 души, медицински персонал, трябва да останат без работа. Ще се правят съкращения по места, но никой не казва как ще се осигури медицинската помощ там, уточни Райчинов.
Цялата здравноосигурителната вноска да отива за здравеопазване, а не в държавния резерв, предлага председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов (ГЕРБ).
Такова предложение ще бъде внесено между първо и второ четене на промените в Закона за здравното осигуряване, каза Иванов пред журналисти след среща със съсловни организации в здравеопазването, предаде БТА. Той посочи, че размерът на здравноосигурителната вноска ще бъде изрично определен. Иванов каза, че се предвижда методиката за заплащане на медицинската дейност да се приема с наредба на министъра на здравеопазването, съгласувано с министъра на финансите.
Предлага се районните здравноосигурителни каси и Националната здравноосигурителна каса да осъществяват предварителен, текущ и последователен контрол.
Политиците за кризата
НЗОК не е предприела мерки, след като има данни за нарушения по клинични пътеки. Бившият директор на НЗОК Румяна Тодорова изпраща писмо до консултантите в НЗОК с данни за злоупотреба със средства от осигурителните фондове, станали ясни от одит на касата.
Това съобщават на пресконференция представителите на Синята коалиция Петър Москов и Ваньо Шарков.
По думите на Москов писмото на Тодорова е от 2 ноември и е предназначено за вътрешна употреба. В него са посочени изводи, според които: "В касата не са спазвани индикациите за хоспитализация във връзка с констатирания голям брой негативни ангиографии, което говори, че критериите за хоспитализация са необосновано разширени. Не се спазват индикациите за хоспитализация по КП 49 "Нестабилна форма на ангина пекторис с интервенционално лечение".
При многопланова болест не се извършва консултация с кардиохиругг, което води до недооценяване възможностите за провеждане на интервенционално лечение. В много случаи след компроментирането на извършените интервенционални процедури, пациентите се насочват за кардиохирургично лечение, което прави някои хоспитализации необосновани и увеличава риска от усложнения и трайно инвалидизиране на пациента."
Окончателно - не се вдигат вноските
Здравноосигурителната вноска за 2010 г. да се запази от 8 на сто, предвижда законопроектът за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за следващата година, който депутатите обсъждат на първо четене, предаде БТА.
В проекта е заложено наличността на НЗОК в Българската народна банка да се увеличи с 829 800 000 лв., с което ще се гарантира финансова стабилност на институцията и ще се осигурят финансово подготвяните законодателни промени в здравното осигуряване.
Предвидените приходи и трансфери са 2 519 211 000 лв., от които 2 514 711 000 лв. приходи. От тях 1 560 034 000 лв. са от здравноосигурителни вноски, 941 126 000 лв. са трансфери за здравно осигуряване и 13 551 000 лв. са неданъчни приходи. Прогнозният брой на здравноосигуреното население за страната е 6, 6 млн. души. Съотношението на заплащане на здравносигурителната вноска от работодателя и от здравноосигуреното лице е 60 към 40.
Декември 2009г. - още промени
Ще се създаде изпълнителна агенция по финансови анализи и прогнози към Министерството на финансите, която ще извърши оценка на клиничните пътеки, за да може да се направи тяхното реално остойностяване.
Това каза председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов в отговор на въпрос на кръгла маса за реформата в здравното осигуряване.
Той допълни, че предложението за създаването на тази агенция е на министъра на финансите Симеон Дянков. Иванов съобщи, че гражданите, които се осигуряват от държавата, са 4 100 000 души. Техните здравни вноски ще бъдат покривани от държавата. Тристълбовият модел на здравно осигуряване дава възможност за разчупване на системата и конкуренция, и най-важното - разбива монопола на НЗОК и повишава качеството на медицинското обслужване.
Българският лекарски съюз няма да участва в провежданата реформа в системата на здравеопазването и оттегля доверието си от здравния министър Божидар Нанев и неговия заместник Валери Митрев.
Това се съобщава в декларация на БЛС, изпратена до премиера Бойко Борисов, председателя на парламентарната Комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов и министъра на здравеопазването Божидар Нанев, заяви днес председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов в Националния пресклуб на БТА.
БЛС вади и своите представители от преговорите за подписване на Национален рамков договор за 2010 г., добави той. Снемането на доверието не означава че искаме техните оставки - нека те сами да решат дали могат да останат на тези постове, казаха представители на БЛС.
На 8 декември е възобновен диалогът между НЗОК и партньорите
Управителният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), Българският лекарски съюз (БЛС) и Българският зъболекарски съюз (БЗС) възобновяват диалога за подписване на Национален рамков договор (НРД), съобщават от пресцентъра на касата.
Решението е взето след среща на премиера Бойко Борисов с министъра на здравеопазването Божидар Нанев.
Законовите новости - глоби за дължими вноски
Самоосигуряващ се, който не е плащал дължимите осигурителни вноски повече от 3 месеца, ще се наказва с глоба от 500 лв. до 1000 лв. При повторно нарушение санкцията ще бъде от 1000 лева до 3000 лв.
Това предвиждат окончателно приетите на второ четене от парламента промени в Закона за здравното осигуряване.
Здравноосигурителните права на хората, които са длъжни да внасят осигурителни вноски за своя сметка, ще се прекъсват, в случай, че те не са внесли повече от три дължими месечни осигурителни вноски за период от 36 месеца. Този период беше 15 месеца. Здравноосигурителните права ще се възстановяват, ако човекът плати всички дължими здравноосигурителни вноски през последните 36 месеца.
Длъжностно лице на работодател или работодател, който не плаща задължителните вноски за служителите си, ще се наказва с глоба от 2000 лв. до 4 000 лв.
21 декември - най-накрая е подписан Националният рамков договор
На 21 декември управителните съвети на НЗОК, БЛС и БЗС подписват Национален рамков договор за 2010 г. Документът е преподписан от министъра на здравеопазването д-р Божидар Нанев, съобщи пресцентърът на Министерство на здравеопазването.
Нов рамков договор се сключва за първи път от три години насам. Осигуряването на качествена болнична помощ и поставянето на акцент върху детското здравеопазване са сред основните приоритети в НРД 2010.
През следващата година всяко дете ще има право на неограничен достъп до педиатър. За тази цел са заложени допълнително 4 млн. лв. Така реално средствата, които са осигурени за извънболнична специализирана помощ през следващата година стават 158 млн. лв. или с 3.2 млн. лв. повече, отколкото през тази. По този начин се осигуряват и повече направления за прегледи в сравнение с 2009 г.
Промяна в цените, по които НЗОК ще плаща на специалистите не се предвиждат. Децата са приоритет в осигуряването на медицинска помощ и при първичната извънболнична помощ. През следващата година се увеличава цената на профилактичния преглед на лицата до 18 години от 5.30 на 7.70 лв. Целта е да се засили вниманието на общопрактикуващите лекари върху здравето на децата.
Промени в размера на потребителските такси за пациентите не се предвиждат
За посещение при общопрактикуващ лекар хората ще плащат по 2.40 лв. или 1% от МРЗ.
Бюджетът за ПИМП през следващата година възлиза на 157 млн. лв.Детското здраве е приоритет и при денталната помощ. Зъболекарите -специалисти ще получават с 10% повече за услугите, които предоставят в домовете за деца. Няма да има редукция и на пакета с безплатни услуги за младежите до 18 години.
Общо за дентални дейности през следващата година са предвидени 91 млн. лв.
Основната част от промените в работата на здравната каса за 2010 г. са насочени в болничната помощ. Целта е да се осигури по-качествена помощ за пациентите и по-ефективно изразходване на средствата в тази сфера. Затова през следващата година всяка болница, която иска да сключи договор със здравната каса ще трябва да осигурява 24 часа в денонощието възможност за прием или транспорт на спешни пациенти до друго лечебно заведение.
За сключване на договор по отделните специалности ще се изисква наличието на специалисти на основен трудов договор в болницата. Освен това лечебните заведения ще трябва да разполагат с нужната апаратура и да имат клинична лаборатория на територията на лечебното заведение, а не да ги подсигуряват чрез сключването на външни договори. Така ще се гарантира, че всяка болница, която усвоява публични средства може да предостави качествени медицински услуги.
еxpert.bg
- В здравеопазването са нужни ключови реформи, но те няма как да се случат чрез бюджет 2022
- Кирил Ананиев: Мораториумът се налага, никой няма да бъде лишен от лечение
- Медицинските изделия за интервенционално лечение на мозъчно-съдови болести ще се заплащат от държавата
- Бюджетът на касата за онколекарства е отново превишен
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
Коментари към Финансовата криза и НЗОК през 2009 г. - ретроспекция на новините от годината