Специалистите говорят - 14 ноември - ден за борба с диабета

На 14 ноември се отбелязва Световният ден за борба с диабета по решение на Международната диабетна федерация и СЗО. По темата за диабета разговаряме със специалисти от УМБАЛ "Света Марина"-Варна и преподаватели от Медицински университет - Варна.
Още за 14 ноември - ден за борбата с диабет
Всяка година на 14 ноември се отбелязва Световният ден за борба с диабета по решение на Международната диабетна федерация и Световната здравна организация поради все по-нарастващата тревога за бъдещето на милиона хора по света, страдащи от заболяването. За първи път той се чества през 1991 г. от Международната диабетна федерация и Световната здравна организация.
14 ноември е и рождената дата на д-р Бантинг, един от откривателите на инсулина. Благодарение на откритието на Бантинг и неговия колега д-р Бест над 85 години инсулинът спасява живота на милиони хора със захарен диабет.
На 20 декември 2006 година Общото събрание на ООН приема специална Резолюция за захарния диабет, с която официално определя 14 ноември за Световен ден на борбата с диабета.
В цялата страна се организират редица мероприятия, кампании, безплатни консултации и измерване на кръвна захар. Инициативите целят да повишат информираността на гражданите за заболяването, както и отговорното отношение към собственото здраве и здравето на близки и непознати.
През последните години диабетът придобива мащабни размери – от него страдат повече от 360 милиона души. Официалната статистика показва, че на всеки 10 секунди се разболяват двама души, а един умира от диабет. Това се равнява на около 7 милиона души годишно, като 70 000 само са деца. Плашещи са и очакванията в бъдеще. СЗО предвижда над 500 милиона души да бъдат засегнати от заболяването до 2030 година.
В България данните посочват, че от диабет страдат близо 500 000 души. Около 40% от хората обаче не знаят, че страдат от това.
Диабетът е хронично заболяване със социално-значим характер. Известни са два вида – тип 1 и тип 2, всеки от които със своите особености. Диабет тип 1 се среща по-често при децата, а диабет втори тип при възрастните. Основните рискови фактори за развитието на заболяването са наднорменото тегло, фамилната обремененост, начинът на живот, храненето, стресът, намалената физическа активност. Характерните признаци са обща отпадналост, често уриниране, сухост в устата, рязко спадане на тегло, чувство за глад. Обикновено заболяването се открива при провеждането на изследвания по друг повод. Последиците от него могат да се окажат твърде тежки както за самата личност, така и за цялото общество. Усложненията, развиващи се на по-късен етап, могат да доведат до хронична бъбречна недостатъчност и хемодиализа, слепота, съдови усложнения, мозъчно-съдова болест, инсулт.
Специалистите съветват провеждането на редовни профилактични прегледи и подобряване на качеството на живот. Според препоръките на Международната Диабетна Федерация спортуването, балансираната и подбрана храна са от изключителна важност за превенцията срещу заболяването. Промяната в начина на живот понижава риска от диабет с 58%.
-
Захарен диабет и сърце - лекция на д-р Евелина Златанова - Казакова, ендокринолог
-
"Автоимунните ендокринни заболявания в детска възраст" - интервю с проф. д-р Виолета Йотова, ръководител Първа детска клиника с ДОИЛНН, УМБАЛ "Света Марина", град Варна
-
Ползите от калолечението на морския бряг
-
Доцент Ружа Панчева, д-р Албена Тонева – Хранителен статус при деца с аутизъм - лекция
Продукти свързани с ВИДЕОТО
НЕЙЧЪРС ПЛЮС HERBAL ACTIVES МАСЛИНОВ ЛИСТ 30 мл
СИСТЕМА WELLION SENSOR ЗА НЕПРЕКЪСНАТ МОНИТОРИНГ НА КРЪВНАТА ЗАХАР - ТРАНСМИТЕР * 1 + СЕНЗОР * 1
Безплатна доставка за България!ГЛИКОРАВНИН капсули 425 мг * 30 МИРТА МЕДИКУС
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MEDFINE PLUS 6 мм * 100 бр.
МАГНАЛАБС ДИАПРЕС капсули * 30
ДИАБЕТИЧЕН ДЕСЕРТ СИНЕМОРЕЦ
ВИДЕОТО е свързано към
- Здравни новини
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Инсулин и HOMA-индекс
- Диабет
- Повишена кръвна захар сутрин
- Коприва
- Индийски бял живовляк, Псилиум
- ACE инхибитори
- Порцеланова копринка, Воловария, Чернилка, Воловарка, Мастиленка, Лиственична гъба
Коментари към Специалистите говорят - 14 ноември - ден за борба с диабета