Агенция ЕСТАТ представи социологическо проучване за злокачествените заболявания на кръвта
Социологическото проучване на ЕСТАТ е част от кампанията „Животът със злокачествени заболявания на кръвта е възможен“.
В периода от 15 до 24 юли 2019-а 1000 българи са отговорили на различни въпроси, чиято основна цел е да установи нагласите и информираността на хората по отношение на злокачествените заболявания на кръвта.
Данните от проучването представи социоложката Йоана Ангелова на пресконференция на 24 септември 2019 г.
Само 16% от анкетираните определят иновациите като съществен елемент от борбата с този вид заболявания. Под 50% са чували за огромния напредък в лечението. За съжаление едва 10,5% смятат злокачествените заболявания на кръвта за лечими, а 65,3% ги определят като смъртоносни.
По отношение на напредъка в терапиите при онкохематологичните заболявания отново доминира процентът на българите, които са на мнение, че той е малък – 31,2%, 28,4% твърдят, че няма никакъв напредък и едва 16% го определят като значим.
И ако хората не са особено наясно какви са симптомите при онкохематологичните заболявания, то знаят добре към кои специалисти да се обърнат, когато имат съмнение. Почти 40% посочват хематолога и едва 0,4% биха потърсили първо помощта от представители на алтернативната медицина.
Участвалите в анкетата потвърждават мнението, че българите продължават да вярват и да уважават лекарите. 55% подкрепят болничните заведения, като 14% им вярват напълно безрезервно.
Това е второто издание на кампанията „Живот със злокачествени заболявания на кръвта е възможен“, чийто организатор са седем организации - пациентски, медицински както и БЛС, и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM).
Резултатите от проучването показват ясно, че информираността сред българите трябва да се повиши. В този смисъл кампанията е важна и организаторите й се надяват, че ще изиграе положителна роля в тази насока.
Председателката на сдружението „Лимфом“ Пиринка Петрова разказа за една от проявите, проведена през месец юли, по време на която повече от 30 студенти от различни специалности дават идеи и предложения и така е създадена цялостна концепция за информационна кампания, посветена на месеца за борба със злокачествените заболявания на кръвта – септември.
Хората с подобни заболявания вече не са осъдени на смърт, категорична беше проф. Жанет Грудева (на снимката), която е главен координатор на експертния съвет на клинична хематология. Тя отново напомни, че иновациите в последните години направиха възможно петгодишната преживяемост да се повиши.
От своя страна председателката на Българското медицински сдружение по хематология (БМСХ) проф. Маргарита Генова подчерта, че усъвършенстването на поставянето на диагноза стимулира по-добрия изход при тези заболявания. Това и иновациите правят възможно повече от 70% от болните да живеят много повече от пет години.
До 85% се е увеличила и преживяемостта при децата с онкохематологични заболявания от 0 до 19 години, затова съобщи проф. Добрин Константинов (на снимката), който оглавява Българското медицинско дружество по детска хематология и онкология и е главен координатор в експертния съвет. За това колко важни са иновациите говори фактът, че ако през 60-те години на миналия век преживяемостта при децата с остра лимфобластна левкемия е била 4%, то днес тя 94%.
Огромна е значението и на новите медикаменти. Директорът на ARPharM Деян Денев (на снимката) информира, че 40% от всички нови онколекарства от 2000 г. до днес са за онкохематологични болести. 334 са лекарствата за злокачествени заболявания, които в момента са в процес на проучване. Деян Денев насочи вниманието към един от болезнените проблеми, свързани с изоставането не само на България, но и на други държави от Източна и Южна Европа в инвестирането в онкомедикаменти.
В сравнение със Западна Европа в тези страни инвестициите са три пъти по-малко. Не прозвуча особено оптимистично и информацията, че от 121 одобрени иновативни лекарства в ЕС у нас биват реимбурсирани само 23. Деян Денев припомни, че за реимбурсирането на един медикамент е нужна почти година и половина, а с новите регулации периодът ще се увеличи с още три месеца.
prplay.net
- Революция в хематологията – трикратно увеличение на преживяемостта и ремисия без лечение при пациенти с хронична миелоидна левкемия
- Хематолозите у нас не достигат
- До 2025 г. половината от онколекарствата ще бъдат под формата на таблетки и ще заместват химиотерапията
- Всяка година има нови 1500 онкохематологични случая у нас
Коментари към Агенция ЕСТАТ представи социологическо проучване за злокачествените заболявания на кръвта