Откриха нов хормон – FGF1, който регулира кръвната захар като инсулина
Екип изследователи от Института Солк в САЩ осъществяват сериозен пробив, свързан с бъдещето на хората с диабет.
Учените откриват втора молекула, която мастната тъкан произвежда, и която също като инсулина е в състояние да регулира бързо и ефективно нивата на кръвната захар.
Откритието
Новината идва след като на 4 януари 2022 г. екипът публикува в Cell Metabolism резултатите от проучването. От тях става ясно, че учените са открили хормона FGF1. Той регулира чрез инхибиране разграждането на мазнините на кръвната захар.
>>> Дистанционен контрол на кръвната захар чрез електромагнитни полета при пациенти с диабет тип 2
И FGF1, и инсулинът контролират нивата на глюкоза, но го правят по различен начин. Според изследователите откритият от тях хормон може да бъде използван за напълно безопасното и успешно понижаване на кръвната захар при хората, които имат инсулинова резистентност.
На практика екипът, начело на който стои проф. Роналд Евънс, успява да идентифицира връзката в регулирането на активността на инсулина, която липсва до момента. Това е именно FGF1 или фибробластен растежен фактор 1.
Като истински научен пробив определя откриването на втори хормон проф. Евънс, който е и ръководител на катедрата по молекулярна биология. Според него FGF1 ще им помогне да установят и как точно се управляват енергийните запаси в човешкото тяло.
Откритието има съществено значение за бъдещи терапии и нови медикаменти, свързани с диабета, но то е особено важно за диабетиците, страдащи от инсулинова резистентност. При тях инсулинът не успява да се справи с основната си задача, нивото на мастните киселини в кръвта се повишава, а това от своя страна допринася за производство на глюкоза в черния дроб. В резултат на това концентрацията на захар в кръвта се увеличаваа още. Мастните киселини се натрупват в органите, а инсулиновата резистентност се засилва. Учените в света търсят от години начин, за да разкъсат този порочен кръг.
>>> СЗО предприема мерки за справяне с ръста на болните от диабет в световен мащаб
Откритието на американския екип дава надежда, че най-вероятно е поставено началото и идва времето тази верига да бъде прекъсната.
По време на лабораторните проучвания екипът установява, че инжектирането на FGF1 понижава много сериозно нивата на кръвната захар при мишките, а лечението с него намалява инсулиновата резистентност.
Сега пред екипа стои важната задача да установи как точно работи хормонът, защото за тях това продължава да е загадка.
FGF1 и инсулин
До момента учените са потвърдили категорично две прилики между инсулина и FGF1.
Общото помежду им е, че:
- потискат липолизата;
- регулират производството на глюкоза от черния дроб.
Приликите карат учените от Солк да си зададат въпроса дали FGF1 и инсулинът не използват едни и същи комуникационни пътища за регулирането на кръвната захар. Научната им работа продължава, подчинена на усилията да бъдат открити механизмите на действие и как са свързани помежду си.
Разликите
Оказва се, че извън общото има и нещо различно и то е свързано с пътя на въздействие.
Известно е, че инсулинът потиска липолизата чрез PDE3B – ензим, който създава сигнален път. Екипът тества пълния набор от него и подобни нему ензими.
И точно в хода на тестването идва изненадата. А тя е, че FGF1 използва различен път и той е PDE4.
Според един от членовете на екипа – Дженсер Санкар – механизмът, за който става дума, представлява втория цикъл и има всички предимства на паралелния път. „Проблемът при инсулиновата резистентност е, че е нарушена инсулиновата сигнализация. При наличието на инсулин и на FGF1 е напълно възможен контролът върху кръвната захар, тъй като ако единият път не работи, то другият го прави“, обяснява Генджер Санджар.
Откриването на пътя PDE4 отваря широко вратата за нови медикаменти, но и за задълбочени изследвания, посветени на хипергликемията и на инсулиновата резистентност.
Екипът тепърва ще проучва как може да се модифицира FGF1 така, че активността на PDE4 да бъде активирана.
Друг от авторите на изследването – старши ученият от лаборатория „Evans” Майкъл Даунс – подчертава: „Уникалната способност на FGF1 да индуцира продължително понижаване на глюкозата при инсулт резистентни мишки с диабет е обещаващ терапевтичен път за хората с тази диагноза. Сега, когато имаме нов път, сме в състояние да разберем неговата роля в енергийната хомеостаза в тялото и как да я манипулираме“.
Институтът Солк
Институтът Солк, който се намира в Сан Диего, Калифорния, се занимава с научни изследвания в областта на генетиката и молекулярната биология. Негов основател е откривателят на ваксината за полиомиелит Джонас Едуард Солк.
Екипът на научната институция е убеден, че Солк е мястото, където започва лечението, защото въплъщава мисията на основателя си да се осмели да превърне мечтите в реалност.
Учените в Солк, повечето от които са с международна известност и авторитет, изследват и търсят нови пътища в области като генетиката, имунологията, неврологията, биологията. Те осъществяват задълбочени изследвания, посветени на рака, диабета, стареенето, заболяванията на мозъка и други.
- Смарт инсулин регулира в реално време кръвната захар при хора с диабет тип 1
- Революционно лечение може да сложи край на ежедневните инжекции инсулин при болни от диабет тип 1
- Метод за орален прием на наночастици с инсулин може да замести инжекциите при пациенти с диабет
- СЗО предприема мерки за справяне с ръста на болните от диабет в световен мащаб
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.005
ИНСУЛИНОВА ИГЛА MICRO-FINE 5 мм * 1
ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.007
НЕСЕСЕР ЗА ИНСУЛИН EB-14.022
ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 31G 6 мм * 100
ЧАНТА ЗА ИНСУЛИН ELITE BAGS EB-14.008
НОВИНАТА е свързана към
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- Повишена кръвна захар сутрин
- ACE инхибитори
- Индрише
Коментари към Откриха нов хормон – FGF1, който регулира кръвната захар като инсулина