Анализ на фаза 2 на проучване за лечение на лупусен нефрит с обинутузумаб показва обещаващи резултати
Научна група с представители от няколко държави и под ръководството на проф. Брад Ровин от Държавния университет в Охайо установяват след приключването на втората фаза от клиничните изпитвания, че лекарството обинутузумаб представлява обещаващо лечение за хората с лупусен нефрит, една от най-сериозните прояви на заболяването системен лупус.
Както разяснява нефрологът и специалист по автоимунни бъбречни заболявания проф. Брад Ровин, всички терапии, които биват разработвани за лупусния нефрит, имат една основна цел.: „Те са насочени към това да поддържат работещи бъбреците на пациентите възможно най-дълго като по този начин не се налага болните да бъдат на диализа или да им бъдат трансплантирани органи“.
Клиничното изпитване
Няколко години преди настоящите изпитвания става ясно, че лупусният нефрит може да бъде потиснат от обинутузумаб моноклонално антитяло, създадено чрез гликоинженерство за усилване на антитяло-зависимата клетъчно-медиирана цитотоксичност и фагоцитоза. Медикаментът е одобрен от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) през 2013 г. Предназначен за лечение на рак на кръвта.
Откритието провокира учените да насочат усилията си към клинични изпитвания за безопасността и ефективността на лечението с антитялото на бъбречните усложнения.
>>>Ускореното натрупване на желязо води до развитието на лупус
Във фаза на клиничните изпитвания се включват 125 души с лупусен нефрит. Изпитването NOBILITY е втора фаза и продължава две години.
Всички участници в него имат доказан чрез биопсия активен лупусен нефрит.
Една част от тях получават обичайната за автоимунно заболяване терапия, която се базира на съединения на микофенолова киселина. При втората група към стандартната терапия се добавят дози от обинутузумаб.
Резултатите
Сравнен с плацебо обинутузумаб намалява значително риска от неблагоприятен изход за бъбреците, което означава: неуспешно лечение, удвояване на серумния креатинин или смърт.
Анализът показва, че лекарството намалява бъбречната недостатъчност с 60% и облекчава възможностите за развитие на различни бъбречни усложнения при лупус.
38% от хората, лекувани обинутузумаб са постигнали пълна ремисия до 76-тата седмица, при стандартната терапия това се случва едва при 16% от болните.
>>>Причина за заболяването лупус е мутация в гена TLR7
Намалява с 57% вероятността от повторна поява на проблеми с бъбреците. Това е важно, защото обострянето на заболяването е основен рисков фактор за загуба на бъбречната функция. С всяко изостряне на лупусния нефрит увреждането на бъбреците се увеличава.
Забавя сериозно влошаването на функцията им в резултат на постоянни атаки от имунната система. А това, както пояснява проф. Ровин, е едно от основните предимства на новата терапия, защото позволява на болните да живеят възможно най-дълго при това без да се налага бъбречна трансплантация или хемодиализа.
„Тъй като проучването NOBILITY проследява пациентите в продължение на две години, успяхме да определим въздействието на обинутузумаб върху запазването на бъбречната функция“, пишат авторите в статия, публикувана в научното списание Arthritis & Rheumatology.
„Данните, които получихме и които са резултат от клиничното проучване, са наистина важни, защото крайната цел на терапията за лупусен нефрит е да се запази преживяемостта на бъбреците, за да не се налага пациентите да бъдат изправени пред нуждата от диализа или трансплантация. Новата ни терапия, при която към стандартната се добавя обинутузумаб, ще увеличи вероятността тази цел да бъде постигната“, коментира двугодишните усилия на екипа, който ръководи, проф. Брад Ровин от Държавния университет в Охайо.
>>>Биоизкуствен бъбрек е в състояние да замени хемодиализата
В ход е третата фаза на клиничните проучвания. Първите резултати от нея се очакват в края на 2024 г.
За екипа
Проф. Брад Ровин е нефролог, специалист по автоимунни бъбречни заболявания. Във фокуса на научните му търсения са начините, по които имунната система си взаимодейства с бъбреците и съответно причинява възпаление и ги уврежда.
Проф. Ровин споделя, че осигурява авангардни грижи за пациентите, които страдат от сложни и трудни заболявания, свързани с имунната система.
Част от екипа са още учени от Швейцария, Канада и Аржентина.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение на бъбречна недостатъчност
- Преднизон
- Ракова терапия с потенциал да трансформира лечението на лупус
- Антинуклеарни антитела (АНА, ANA)
- Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус
- Лечение при лупус
- Азатиоприн
- Да живееш въпреки всичко или историите на трима пациенти на хемодиализа
- Лечение с хлороквин
- Диализен център "Виа Диал", гр. Стара Загора
Коментари към Анализ на фаза 2 на проучване за лечение на лупусен нефрит с обинутузумаб показва обещаващи резултати