Причина за заболяването лупус е мутация в гена TLR7
Международен екип учени от Британския институт „Франсис Крик“ откри мутации в ген, който приема вирусната РНК като причина за автоимунно заболяване лупус. Откритието дава възможност за създаването на нови терапии за хората, страдащи от заболяването.
Проучването
В основата на откритието е анализ на генома на Габриела от Испания. Детето е диагностицирано с тежък лупус, когато е на седем години. Толкова ранна поява на симптомите се случва рядко и е знак, че причината е генетична.
Със задачата да разшифрова напълно ДНК на Габриела се заема Китайско – австралийският център за персонализирана имунология към Австралийския национален университет.
Екипът изследва всички мутации в гените, свързани с работата на имунната система. Вниманието им е привлечено от „грешка“ в гена TLR7. Мутацията кара протеина в TLR7 да се свързва много по-лесно с гуазонин (компонент на нуклеиновата киселина) като по този начин става по-активен. В резултат на това чувствителността на имунната клетка се повишава, което прави възможното тя да идентифицира неправилно здравата тъкан като чужда или увредена и да я атакува.
Изследването дава обяснение и защо лупусът се среща десет пъти по-честно при жените, отколкото при мъжете.
Отговорът е, че TLR7 е разположен в Х хромозомата. Жените имат две копия на гена, а мъжете само едно. Най-често една от Х хромозомите при жените не е активна, но в този участък заглушаването на второто копие е непълно, което означава, че жените с мутация в този ген могат да имат две работещи копия.
Освен в случая с Габриела, която вече е тийнейджър, учените откриват и друг случай на тежък лупус, при който генът е мутирал. Той при болен, настанен за лечение в болница в Шанхай.
За да потвърдят, че мутацията на TLR7 причинява лупус, изследователите използват технологията за генно редактиране CRISPR, чрез която въвеждат лупуса в мишки. Болестта продължава да се развива в гризачите, които показват ясно симптомите, характерни за нея и са сигурно доказателство, че мутацията в TLR7 е причина за заболяването.
Габриела, която е в основата на откритието, нарича моделът и мишката „кика“.
Резултатите
Откритието дава зелена светлина пред възможности за нови терапии за хората с лупус.
Проф. Карола Винуеса, старши автор на проучването и главен изследовател в Центъра за персонализирана имунология в Австралия, подчертава, че първи път има ясни доказателства за един от начините, по които може да възникне заболяването.
„Беше огромно предизвикателство да се намерят ефективни терапии за лупус. Супресорите, които се използват в момента, могат да имат сериозни странични ефекти, но и да направят пациентите по-податливи на инфекции“, разказва специалистката по имунология и допълва, че за последните 60 години Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ (FDA) е одобрила само едно ново лечение на заболяването.
Друг от членовете на екипа д-р Кармен де Лукас Колантес, споделя, че „идентифицирането на TLR7 като причина за лупус в този необичайно тежък случай, сложи край на диагностичната одисея и дава надежда за по-добри терапии както за Габриела, така и за други пациенти с лупус, които се ще възползват от откритието.“
От своя страна Габриела споделя, че откритието ще даде надежда на хората с лупус, че не са сами в тази битка. „Надявам се, че изследванията ще продължат и в края им ще има специфично лечение за страдащите от заболяването“, казва девойката.
Проф. Нан Шен, заместник-директор на Китайско-австралийския център, е на мнение, че потвърждението на причинно-следствената връзка между генната мутация и болестта дава шанс на учените да търсят много по-ефективни лечения. А проф. Карола Винуеса уточнява, че в широкото семейство на лупуса има и други автоимунни заболявания, например, ревматоидният артрит и дерматомиозит, за чието възникване е напълно възможно причината да се крие в мутация на TLR7.
Сега усилията са насочени към изследвания, които ще помогнат на учените да разберат механизмите, причиняващи болести, които възникват след ключови мутации като откритата в гена TLR7.
Резултатите от проучването на екипа са публикувани на 27 април 2022 г. в Nature.
За лупуса
Лупусът е хронично автоимунно заболяване. То причинява възпаление на стави и органи, оказва негативно влияние върху двигателните функции и кожата. При тежките случаи симптомите са изключително изтощителни, а усложненията могат да бъдат фатални за болния.
Близо 5 000 000 души в света страдат от някоя от формите на рядкото заболяване. В САЩ броят им е 1 500 000, в Обединеното кралство близо 50 000. В България страдащите от лупус са близо 4000.
>>>Боряна Ботева: Новата цена на Имуновенина е абсурдна и непосилна за страдащите от системен лупус
Лечението се осъществява предимно с имуносупресори, които просто облекчават симптомите. За съжаление от 10% до 15% от случаите на лупус имат фатален край.
Символът на заболяването е пеперудата, защото един от първите симптоми е обрив на лицето от двете страни на носа, който прилича на красивото насекомо.
- Ракова терапия с потенциал да трансформира лечението на лупус
- Анализ на фаза 2 на проучване за лечение на лупусен нефрит с обинутузумаб показва обещаващи резултати
- Учените откриха защо болните от лупус са чувствителни към светлината
- Ревматологичните заболявания са сред основните причини за инвалидност в България
НОВИНАТА е свързана към
- Преднизон
- Ракова терапия с потенциал да трансформира лечението на лупус
- Антинуклеарни антитела (АНА, ANA)
- Алтернативни подходи и средства в терапията на системен лупус еритемтозус
- Лечение при лупус
- Азатиоприн
- Лечение с хлороквин
- Анализ на фаза 2 на проучване за лечение на лупусен нефрит с обинутузумаб показва обещаващи резултати
- Учените откриха защо болните от лупус са чувствителни към светлината
- Ревматологичните заболявания са сред основните причини за инвалидност в България
Коментари към Причина за заболяването лупус е мутация в гена TLR7