Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома

Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома

от 19 фев 2024г.
Редактор: Даниела Пройчева
Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Автоимунните заболявания засягат по-често жени.
  • Според учени от Станфорд причината за по-високия риск при жените се крие в начина на взаимодействие между специфична молекула и допълнителната хромозома Х.
  • Откритието на екипа може да ускори процеса по диагностициране на автоимунни заболявания, който понякога отнема години.

Защо жените са по-силно застрашени автоимунни заболявания като множествена склероза, лупус и ревматоиден артрит е въпрос, на който учените все още не могат да намерят отговор. Според екип от Станфордския университет наличието на допълнителна Х хромозома и свързаните с нея процеси* може да се окаже една от възможните причини. Повечето хронични болести се дължат на компрометираната имунна система, която атакува собствените клетки и тъкани.

Според д-р Хауърд Чанг, старши автор на настоящото проучване, макар да е проведено върху лабораторни мишки и данните от него да са предварителни, то би могло да помогне за откриването на нови терапии и инструменти за диагностициране.

Резултатите са публикувани в списание Cell на 1 февруари 2024 г.

Д-р Чанг е професор по дерматология и генетика към медицинското училище в Станфорд. Интересът му към причините за автоимунни заболявания при жените се дължи на факта, че един от най-характерните симптоми на лупус и склеродерма е обривът по кожата.

Известни са нас 80 автоимунни заболявания. Те се отключват, когато имунната система на човека бъде компрометирана и започне да реагира така, сякаш е атакувана от инфекция, а такава няма.

Жена лекар, която показва нещо на таблет на пациентка с рука коса и розова блуза

Как възниква автоимунно заболяване?

Монсерат Ангера, доцент от катедрата по биомедицински науки към ветеринарното училище на Университета на Пенсилвания, допълва: „Причинители на имунните болести са онези клетки, които се борят с вирусите и бактериите. Разликата е в това, че при автоимунните заболявания „инфекцията“ изглежда винаги неизлекувана, което кара имунната система да реагира още по-бурно и да уврежда тъкани, органи, а понякога дори цялото тяло.“

И други учени са се опитвали да разберат защо рискът от автоимунни заболявания е по-висок при жените, анализирайки половите хормони и броя на хромозомите. За разлика от тях, Чанг съсредоточава вниманието си върху молекулата Xist, която отсъства в клетките на мъжете.

>>> Причина за заболяването лупус е мутация в гена TLR7

Ролята на молекулата Xist

Основната функция на молекулата е да деактивира втората женска X хромозома в ембриона, за да предотврати двойното копиране на протеин кодиращи гени в клетките, което е опасно за човека.

Xist има дълга РНК верига с около 17 хиляди нуклеотида, или букви, и се свързва с приблизително 100 протеина. Взаимодействието между тях има за цел да потисне генната експресия във втората X хромозома.

Автоантитела, които атакуват важни протеини

Още преди десетилетие дерматологът открива, че много от протеините, с които молекулата се свързва, за да заглуши въпросната хромозома, играят роля при развитието на автоимунни болести. Пациентите притежават автоантитела, които по погрешка атакуват тези напълно нормални протеини. Тогава Чанг си задава въпроса дали струпванията от молекули, получени след свързването на Xist с протеините, всъщност не отключват заболяванията.

Жена учен с предпазни очила, която гледа епруветка, на заден план ДНК спирала

Експеримент върху генномодифицирани мишки

Научният експеримент е проведен върху мъжки мишки. С помощта на генно инженерство експертът решава да провери как би функционирала молекулата Xist, която се произвежда само в женски клетки, ако бъде поставена в мъжки. По този начин д-р Чанг изключва други фактори за развитието на автоимунни болести като полови хормони или дефектни протеини, произведени от втората X хромозома, чиято функция не е била потисната изцяло.

Мъжките миши модели са модифицирани така, че да притежават ген, който произвежда молекулата Xist. След това екипът инжектира в телата им химическо вещество, което да предизвика реакция, сходна с тази при лупус. От наблюденията става ясно, че мишките развиват признаци на автоимунно нарушение, тоест изграждат автоантитела, при това със скорост като при женските мишки, което доказва, че свързаната с протеините молекула Xist може да предизвика имунна реакция.

В следващия етап от изследването д-р Чанг и колегите му анализират кръвни проби от пациенти с лупус, дерматомиозит и системна склероза, като ги сравняват с проби от пациенти с автоимунни заболявания. Резултатите показват, че хората, диагностицирани с автоимунно заболяване, произвеждат по-голям брой автоантитела като реакция на протеините, свързани с молекулата Xist.

>>> Приемът на вит. D намалява риска от автоимунни заболявания

Надежда за нов терапевтичен подход и по-бързо диагностициране на автоимунни заболявания

Проучването разкрива, че неактивната Х хромозома може да е сериозна причина за повишения риск от автоимунни нарушения при жените, смята доц. Ангера.

Тя допълва обаче, че последните открития на екипа от Станфорд са само едно парченце от сложния пъзел, защото все още не са открити доказателства, че протеините, свързани с молекулата Xist, причиняват заболяването. Не бива да се забравя, че факторите от заобикалящата среда също оказват влияние.

Доц. Ангера пояснява: „Не всичко се дължи на нашите гени. От ключово значение е и взаимодействието с околната среда. Фактори като хранене, микробиом и навици (тютюнопушене например) не бива да се подценяват.“

Автоимунните болести се откриват трудно, като поставянето на диагноза може да отнеме години. Д-р Чанг се надява, че резултатите от проучването биха могли да ускорят целия процес по диагностициране.

Дерматологът споделя, че, освен да разгадае начина на действие на молекулата Xist, екипът му има за цел и да открие нов терапевтичен подход, който да стопира процеса на развитие на автоимунно заболяване.

* Diana R. Dou, Yanding Zhao, Derek C. Chen et al. Xist ribonucleoproteins promote female sex-biased autoimmunity, Cell, 2024.

Източник:
  • 4 out of 5 autoimmune disease patients are women. New study offers clue as to why: https://edition.cnn.com/2024/02/09/health/why-autoimmune-disease-affects-more-women-study-scn/index.html
  • Xist ribonucleoproteins promote female sex-biased autoimmunity: https://www.cell.com/cell/fulltext/S0092-8674(24)00002-3?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0092867424000023%3Fshowall%3Dtrue

Още по темата:
  • В Седмицата на ревматичните заболявания - особености и проблеми пред болните В Седмицата на ревматичните заболявания - особености и проблеми пред болните
  • Боряна Ботева: Новата цена на Имуновенина е абсурдна и непосилна за страдащите от системен лупус Боряна Ботева: Новата цена на Имуновенина е абсурдна и непосилна за страдащите от системен лупус
  • Анализ на фаза 2 на проучване за лечение на лупусен нефрит с обинутузумаб показва обещаващи резултати Анализ на фаза 2 на проучване за лечение на лупусен нефрит с обинутузумаб показва обещаващи резултати
  • Ревматологичните заболявания са сред основните причини за инвалидност в България Ревматологичните заболявания са сред основните причини за инвалидност в България
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ИМУНОТЕРА капсули * 30
32.80лв.

ИМУНОТЕРА капсули * 30

Коментари към Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 13:12
    Коментирайте "Жените са по-застрашени от автоимунни заболявания заради втората Х хромозома"

НОВИНАТА е свързана към

  • Преднизон
  • Антинуклеарни антитела (АНА, ANA)
  • Имуносупресивни лекарства
  • Плазмафереза
  • Хомеопатия при автоимунни заболявания
  • В Русия приключиха доклиничните тестове на препарат за лечение на автоимунни заболявания
  • Азатиоприн
  • Алтернативно лечение на ревматоиден артрит
  • Метотрексат
  • Агарикус блазей, Агарик блазей, Бразилска печурка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

*Ашваганда и хормоналният баланс при жените: Как билката влияе на менопаузата и ПМС

преди 285 дни, 21 часа и 42 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 399 дни, 2 часа и 16 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 21 часа и 22 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 14 часа и 4 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 20 часа и 55 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 3 часа и 56 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА (МЕТИЛФОЛАТ) 1000 мкг + ВИТАМИН B12 50 мкг сублингвални таблетки * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ ИЗГАРЯНИЯ 50 мл

ИДЕАЛКО ЗАГРЯВАЩ КРЕМ 50 мл

ИДЕАЛКО КРЕМ ПРИ БЕЛЕЗИ, СТРИИ И РАНИ 100 мл

ДЖЕЙМИСЪН ПРОБИОТИК БЕБЕ капки 8,6 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

СКИНОРЕН крем 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:56

НОВАРИКС таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival