Близо 62 000 смъртни случая през 2022-а в Европа заради горещините
Проучване, осъществено от изследователи от различни европейски здравни институти под ръководството на Института за глобално здраве в Барселона, Испания, показва как високите температури през лятото на 2022-а са се отразили върху здравето и живота на европейците.
61 600 души от 35 европейски страни са загубили живота си в периода от месец май до началото на септември 2022 г. заради високите температури, констатират експертите. Най-много са жертвите в Испания, Италия и Германия.
Проучването
Както поясняват авторите на изследването, основната им цел е определят тежестта на смъртността, резултат от горещините през лятото на 2022 г., което се определя като най-горещия сезон, регистриран на Стария континент.
За целта екипът анализира базата данни на Евростат.
45 184 044 са смъртните случаи в 35 европейски държави, чието общо население е над 543 000 000 души.
Изследователите изчисляват, че от тях 61 672 са случаите на смърт, свързани с топлината в Европа между 30 май и 4 септември 2022-а.
Най-високите нива са отчетени в три европейски държави:
- Италия с 18 010 смъртни случая
- Испания с 11 324
- Германия с 8 173
Спрямо броя на населението най-много са случаите на смърт заради високите температури в Гърция, Испания, Италия и Португалия, както и в определени райони на България, Румъния, Хърватия и Южна Франция. Например, в Италия те са 295 на 1 000 000 души, в Гърция са 280.
Най-високите рискове от смърт се наблюдават в страните, разположени в близост до Средиземно море и това се отнася до всички възрастови и полови групи. Много по-големи са рисковете за най-възрастните и за жените.
Между другото обобщените данни показват, че най-застрашени от жегите са жените и мъжете над 70 години.
Според анализа рискът от смърт заради жегите нараства многократно с увеличението на възрастта. При мъжете по-високите нива са сред възрастовата група от 65 до 79 години, а при жените над 80 години.
Лятото на 2022 г. е едно от най-горещите. Най-интензивната паневропейска гореща вълна е наблюдавана в дните между 18 юли и 24 юли. В този период в резултат на високите температурни нива живота си са загубили 11 637 жени и мъже.
Най-големите температурни аномалии съвпадат с пика на средногодишния цикъл на температурите, а това е периодът от средата на юли до средата на август. Комбинацията от традиционния годишен цикъл и аномалиите води до увеличаването на смъртните случаи. Така за времето от 11 юли до 14 август е установена смъртта на 38 881 европейски граждани.
Резултатите от изследването са публикувани в Nature Medicine.
Изводите
Проучването показва, че възрастта е двигателят на различията между половете, но и между държавите.
Анализът показва рисковете, свързани с топлината, и факта, че те са по-високи за жените и при напредването на възрастта.
Всичко това е свързано пряко с политиката как населението да бъде защитено от летните жеги.
„Излагането на екстремни горещини, особено през лета като това на 2022 г., влошава по различен начин хроничните рискове пред жените и мъжете във всички възрастови групи“, пишат авторите. Те подчертават и още нещо. Комбинацията от пол, възраст, социално и икономическо ниво, образование и здравословно състояние е допринесла за величината на разпределението на свързаната с високите температури смъртност в настоящото изследване.
Данните все още са непълни и незадоволителни, за да са направят по-подробни общоевропейски проучвания, които наблюдават как климатичните промени влияят върху здравето.
>>>Климатичните промени ще увеличат риска от потенциално смъртоносните болести, пренасяни от тях
Резултатите показват още, че усилията за ефективна реакция, стратегиите за готовност и действията за намеса като здравните системи за ранно предупреждение, например, са недостатъчни. Те не успяват да предотвратят големия размер на смъртност през лятото на 2022-а. И въпреки факта, че много европейски държави са активирали планове за превенция, хилядите смъртни случаи показват, че тези планове са били частично ефективни.
Температурите в Европа се покачват по-бързо от средните за света. Причината е в глобалното затопляне. Като се има предвид мащабът на свързаната с жегите смъртност, е важно да се направи преоценка и да бъдат укрепени платформите за наблюдение на топлината както и плановете за превенция и дългосрочни стратегии за адаптиране.
Високата смъртност през лятото на 2022-а изисква от националните правителства и агенциите в Европейския съюз спешно да увеличат усилията си, за да бъдат плановете за превенция и адаптиране към горещините работещи и ефективни, категорични са авторите на изследването.
За горещините, климатичните промени и начините на противодействие
Емисиите на парникови газове са провокирали забележимото покачване на температурите в света, което е свързано пряко с увеличаването на честотата и интензивността на горещите вълни и горещите лета.
Последните осем години са най-топлите в историята на света, казват специалистите.
Европа се очертава като основна климатична гореща точка. Увеличението на температурата на Стария континент е с 1 градус повече в сравнение с всички останали. Прогнозите да климатичните промени на нашия континент показват, че с ускорени темпове ще се повишават както температурите, така и въздействието им върху здравето на хората.
Единственият начин за противопоставяне, казват авторите на проучването, е да бъдат въведени бързи и адекватни действия за адаптиране, смекчаване на последиците и намаляване на риска.
Излагането на топлина представлява много голяма заплаха особено за високорисковите гурпи. То води до повишаване на заболеваемостта и смъртността. Екстремните климатични явления като горещите вълни оказват най-голямо въздействие върху смъртните случаи.
Смъртността заради високите температури е основен проблем за Европа през последните две десетилетия.
Особена тежка е 2003 г., когато от юни до септември умират 71 449 души. Именно това води до създаването на планове за превенция и стратегии за адаптиране и защита на рисковите групи на Стария континент.
Усилията са насочени към възрастните със сърдечносъдови и респираторни заболявания, към жените и към хората, които са социално изолирани или в неравностойно положение. Изследователите определят горещата вълна от 2003-а като сигнал за събуждане. Става ясно, че на Европа й липсва готовност, за да предотврати подобни събития. „Разбра се още и колко е крехка природата на здравните системи“, казва един от водещите изследователи Джон Балестър от Института за глобално време в Барселона. Експертът допълва, че тяхното проучване показва, че въпреки усилията системите за превенция продължават да бъдат неефективни.
Доказателство за това е големият брой жертви на горещите вълни през 2022-а.
Лятото на 2022 г. е най-горещият сезон, регистриран в Европа. Интензивната поредица от горещи вълни доведе до крайности в температурите, суша и пожари. Евростат отчита свръхсмъртност. Но тежестта на смъртността заради горещините така и не е определена количествено до момента за европейския континент.
Настоящото изследване е стъпка напред.
Ускоряването на затоплянето, което се наблюдава през последното десетилетие, показва ясно, че има спешна нужда от пълна преоценка и сериозно укрепване на плановете за превенция. Това е начинът да не бъде допусната смъртта на хора, заради рекордни температури.
Продукти свързани с НОВИНАТА
АНХЕДОНИЯ - ДИМО РАЙКОВ - ХЕРМЕС
СТЪКЛЕНИ КРИЛА - КАТРИНЕ ЕНГБЕРГ - ХЕРМЕС
СЪРЦЕТО МИ И ДРУГИ ЧЕРНИ ДУПКИ - ДЖАЗМИН ВАРГА - ХЕРМЕС
САМО СПОМЕН - САНДРА БРАУН - ХЕРМЕС
ПОСЛЕДНАТА ИЗЧЕЗНАЛА - ДЖО СПЕЙН - ХЕРМЕС
Нов100 ВАЖНИ ОТГОВОРА ЗА ЖИВОТА И СМЪРТТА - ГОРДЪН СМИТ - ХЕРМЕС
НОВИНАТА е свързана към
- 25 илюстрации, показващи как човек може да загине от електрически удар
- Хронология на смъртта: През какви етапи минава умиращият човек
- Методи за лечение на анорексия
- Смърт
- Как да утешите дете, загубило близък човек
- Петте етапа на скръбта след смъртта на любим човек
- Лобелия - голяма, Индиански тютюн
- Патоморфологични белези на биологичната смърт
- Тест изчислява риска от смърт през следващата една година
- Комуникация с починали близки – (не)възможната алтернатива
Коментари към Близо 62 000 смъртни случая през 2022-а в Европа заради горещините