Бъбречните проблеми при младите хора може да повлияят върху мисловните им процеси в зряла възраст
Младите хора, изложени на умерен към висок риск от бъбречна недостатъчност, е възможно да страдат от нарушени когнитивни умения в зряла възраст, твърдят учени в свое проучване, публикувано на 2 септември 2020 г. в онлайн изданието на медицинското списание „Neurology“.
Саназ Седагат от Медицинското училище „Feinberg“ към университета „Northwestern University“ в Чикаго, член на Американската академия по неврология, споделя: „Знаем, че при хората с пълна загуба на бъбречната функция, вероятността от нарушение в когнитивните функции (мислене, учене и памет) е около 3 пъти по-голяма, отколкото при техните връстници.
Проучването ни показва, че ако човек страда от бъбречна недостатъчност преди 30-та си година, след 20 години когнитивните му умения биха били като на човек 9 години по-възрастен от него. Има много случаи, когато хората страдат от бъбречно заболяване, но не знаят за него.“
В своето изследване учените включват 2 604 души на средна възраст 34 години. 4 пъти в продължение на 20 години те правят изследвания на кръв и урина, за да се проследи бъбречната им функция. Резултатите от тестовете служат за оценка на риска от бъбречна недостатъчност при всяко посещение. Участниците са разделени на три групи: без риск от развитие на бъбречна недостатъчност, нисък и висок риск от развитие на бъбречна недостатъчност. В края на изследването всеки от тях е подложен на когнитивен тест, който измерва също така изпълнителната функция, способността за запомняне, контрола на импулсите и лекотата на говора.
Заболявания, които застрашават когнитивните умения на човека
За периода от 20 години 427 участника се оказват с умерен или висок риск от развитие на бъбречна недостатъчност, което означава, че са застрашени от влошени когнитивни функции. Други заболявания, които биха могли да се отразят негативно върху мисловните процеси, са високият холестерол, високото кръвно налягане и диабетът. Изчисленията показват, че тогава хората в най-рисковата група са с 4 пъти по-лоши резултати от когнитивните тестове, отколкото тези с нулев риск.
Седагат обобщава, че хората с бъбречни нарушения на по-късен етап се представят на тестовете за памет като 9 години по-възрастни от тях. Скорошни изследвания разкриват, че дори слабите бъбречни нарушения са опасни за мозъчната дейност и увеличават риска от когнитивен спад. Екипът на Седагат настоява да се обърне по-сериозно внимание на бъбречните проблеми при младите хора, за да се избегнат когнитивни нарушения в зряла възраст.
Основното ограничение на проучването е, че макар кръвта и урината да са изследвани на всеки 5 години, когнитивният тест е проведен само в края му. За в бъдеще учените предвиждат по-чести мисловни тестове и тестове за памет.
Изследването е подкрепено от Националния институт по сърдечни, белодробни и кръвни заболявания, Алабамския университет в Бирмингам, университета „Northwestern“, университета в Минесота и Изследователския институт „Kaiser.“
newswise.com/ neurology.org, aan.com
Снимка: unsplash.com
НОВИНАТА е свързана към
- Камъни в бъбреците
- Лечение при камъни в бъбреците
- Нар
- Билката дуранта еректа предотвратява появата на бактериални инфекции и камъни в бъбреците
- Котешки мустачки
- д-р Христо Константинов Върлев
- Доц. Илия Салтиров: Камъните в бъбрека и уретера, днес могат да се лекуват изцяло само със съвременни малкоинвазивни методи
- Литотомията и литотрипсията през вековете, част 2
- Сок от шипка – лек срещу възпаление на бъбреците
- Елиминирайте камъните в бъбреците със сироп от мед, зехтин, лимон, магданоз и пудра захар
Коментари към Бъбречните проблеми при младите хора може да повлияят върху мисловните им процеси в зряла възраст