Ваксината срещу коронавирус на „Moderna“ осигурява висока защита срещу Делта варианта
Ваксината срещу COVID-19 на компанията „Moderna“ осигурява защита в продължение на поне 6 месеца, при това и срещу новите варианти, твърдят учените. Екипът от Националните институти по здравеопазване открива, че антителата, изградени срещу Делта варианта, който в момента е и най-опасният, отслабват незначително във времето. Тепърва предстои да се проследи тяхното количество и действие след въпросния шестмесечен период.
Никол Дориа-Роуз е имунолог и експерт към Националния институт по алергии и инфекциозни болести. В нейния доклад в списание „Science“ тя пише: „Високата концентрация на антитела, които разпознават всички тествани варианти на коронавирус*, включително B.1.351 (Бета) и B.1.617.2 (Делта), се запазва при всички доброволци по време на изследването.“
Заедно със своите колеги имунологът взема кръвни проби от 24 души 4 седмици след първа доза от ваксината на „Moderna“ през определени интервали от време. След поставянето на втората кръвта им се изследва още три пъти до изтичане на периода от 6 месеца.
Наблюденията на учените показват, че по времето, когато имунният отговор след втората доза е най-силен, участниците са защитени от всички познати варианти на вируса. 2 седмици след завършване на ваксинационния цикъл с препарата на „Moderna“ взетите кръвни проби отново разкриват, че антителата в кръвта са достатъчно ефективни.
Експериментът обхваща най-често срещаните и опасни варианти: B.1.1.7 (Alpha), B.1.351 (Beta), P.1 (Gamma), B.1.429 (Epsilon), B.1.526 (Iota) и B.1.617.2 (Delta).
По-слаба защита срещу Бета варианта, но по-силна срещу Делта
Защитата на ваксината срещу Бета варианта, който за първи път бе открит в Южна Африка, се оказва най-несигурна. 6 месеца след втората доза само половината от кръвните проби съдържат антитела, които успешно и изцяло неутрализират неговото действие. По отношение на силно заразния Делта вариант обаче имунната защита след ваксина е стабилна в 96% от изследваните проби.
Изследователите отбелязват, че не само антителата са показателни за развития имунитет. С течение на времето в човешкия организъм се образуват имунни Б и Т клетки, които също допринасят за по-добрата защита срещу вируси.
При хората, чийто имунен отговор отслабва с времето, е много вероятно да са налице Б паметни клетки. Те подпомагат имунологичната памет и осигуряват допълнителна защита срещу вариантите след поставяне на бустерна доза от ваксината.
Друг факт, на който се натъква екипът е, че при част от по-възрастните доброволци имунитетът отслабва по-бързо. Все пак много от тях продължават да имат достатъчно количество неутрализиращи антитела срещу вариантите на коронавируса 6 месеца след завършване на ваксинационния цикъл.
Генетичната мутация E484K в Бета и Гама вариантите – причина за слабата имунна реакция
Различните варианти притежават различни генетични мутации. Затова експертите тестват всеки от тях поотделно. Според тях основният „виновник“ за слабата имунна защита е мутацията, налична в Бета, Гама и Лота, но не и в Делта варианта.
Учените са обнадеждени от ефективността на ваксината на „Moderna“, но предупреждават, че за в бъдеще ще се наложи провеждането на не едно изследване, с което да се докаже каква защита осигурява тя и срещу вариантите, които неминуемо ще се появят в районите с бързо разпространение на коронавируса.
Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) е в готовност да разреши официално поставянето на допълнителна бустерна доза от ваксините на „Moderna“ и „Pfizer“ (и двете базирани на иРНК технология) в случаите, когато ваксинираните не са изградили висока степен на имунна защита след първите две инжекции. Към момента обаче здравните власти считат, че е твърде рано да се обсъжда възможността за трета доза, тъй като не е изминало достатъчно време, за да се докаже, че хората нямат изграден силен имунитет.
На 12.08.2021 г. д-р Фаучи сподели пред комисията, занимаваща се с въпросите на COVID-19 към Белия дом: „Смятаме, че рано или късно ще се наложи поставянето на трета доза, която да подсили допълнително имунитета. Но засега сме на мнение, че хората със здрава имунна система, без значение тяхната възраст, не се нуждаят от нея.“
Изпитанията, проведени върху препаратите срещу коронавирус на „Pfizer“ и „Johnson & Johnson“, също свидетелстват за силен имунен отговор в продължение на минимум 6 месеца.
*Amarendra Pegu, Sarah O’Connell, Stephen D. Schmidt et al. "Durability of mRNA-1273 vaccine–induced antibodies against SARS-CoV-2 variants". Science. 12 Aug 2021.
- Durability of mRNA-1273 vaccine–induced antibodies against SARS-CoV-2 variants: https://science.sciencemag.org/content/early/2021/08/11/science.abj4176?_ga=2.235822593.145620917.1628696888-1399774036.1602427045
- Moderna's Covid-19 vaccine protects against Delta variant, study finds: https://edition.cnn.com/2021/08/12/health/moderna-vaccine-protection/index.html
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към Ваксината срещу коронавирус на „Moderna“ осигурява висока защита срещу Делта варианта