Ваксината на „Pfizer” показва 88% ефективност срещу варианта „Делта“ при поставени две дози

Ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech” е изненадващо ефективна срещу силно инфекциозния индийски вариант, но само ако са поставени и двете дози. Данни от Англия показват, че завършеният имунизационен цикъл предоставя 88% защита срещу варианта „Делта“, в сравнение с около 94% срещу оригиналния щам на коронавируса.
Въпреки това ефективността при хората, които са получили само една доза, е драстично по-ниска, около 31%, показва проучване на учени от „Public Health England“, публикувано в списанието „New England Journal of Medicine“.
„Данните, че иРНК ваксините са решението срещу варианта „Делта“, се увеличават“, казва д-р Амеш Адалия, учен в Центъра за здравна сигурност към Университета „Джон Хопкинс“. „Очевидно е също така, че втората доза от тези препарати е необходима за повишаване на имунитета от първата, за да може човек да бъде защитен срещу силно заразния вариант.“
Вариантът „Делта“ и ваксините срещу COVID-19
По думите на Ричард Кенеди, съдиректор на Изследователската група за ваксини на „Mayo Clinic“, индийският вариант е развил седем различни мутации в спайк протеини в сравнение с оригиналния щам.
Някои от тези мутации помагат на вируса да заразява клетките, да произвежда повече свои копия в инфектираните клетки и да се предава по-лесно от човек на човек.“, коментира Кенеди. „Няколко от тях се появяват в специфични части на спайк протеина, където антителата се свързват и пречат на вируса да навлезе в клетката.“
Ваксините ще останат ефективни само ако могат да издържат на подобни опити на вируса да еволюира, с цел заобикаляне на защитните механизми на имунната система, предизвикани от ваксинацията, казват експерти.
В случая с ваксината на „Pfizer/BioNTech” изглежда, че поставянето на две дози осигурява защита, която може да устои на мутациите на варианти „Делта“.
„Това вероятно се дължи на факта, че две дози създават значително повече антитела.“, казва Кенеди.
Проучването
Настоящото проучване, ръководено от епидемиолога Джейми Лопес Бернал, оценява всички случаи на COVID-19 в Обединеното кралство до месец май, като изследователите проследяват дали хората с положителен тест са били ваксинирани, преди да се заразят.
„Защитата срещу хоспитализация, осигурена от ваксината на „Pfizer/BioNTech”, е еднаква при всички варианти на коронавируса. Това е добра новина.“, казва д-р Катлийн Нойзил, директор на Центъра за разработване на ваксини и глобално здраве към Медицинското училище на Университета в Мериленд.
„иРНК ваксините наистина надхвърлят всичките ни очаквания. Страхотна новина е, че ефективността е толкова висока, въпреки по-заразните варианти. Данните напълно подкрепят твърдението, че акцентът в момента трябва да бъде върху имунизацията на неваксинираното население.“, добавя Нойзил.
Според нея тези резултати са още по-впечатляващи, тъй като се наблюдават в реални ситуации, а не при внимателно контролирани клинични проучвания.
ИРНК ваксините
„Фактът, че резултатите се наблюдават в общата популация потвърждава силата на тези ваксини.“, коментира Нойзил. „Все още никой не е сигурен защо иРНК ваксините срещу COVID-19, първите подобни въведени досега, работят толкова добре при хора.“
Една от възможностите е, че начинът на действие на препаратите, чрез внедряване на генетичен материал директно в клетките, осигурява допълнителна полза спрямо предишните проекти на ваксини.
Двудозовите ваксини използват стратегия за първостепенно стимулиране, при която първата доза кара имунната система да припознае вреден вирус или бактерия, а втората драстично усилва бъдещия отговор, стимулирайки производството на голямо количество антитела.
Освен че имат повече антитела, хората, които са получили втората доза, също могат да притежават имунни клетки, които да атакуват коронавируса.
Хората, които са ваксинирани само с една доза иРНК ваксина и са изпуснали срока за поставяне на втората, не трябва да се притесняват, категорична е Нойзил. Те все още могат да я получат, дори и да са минали няколко месеца.
Pfizer vaccine offers 88% protection against Delta variant, but 2 doses needed: https://medicalxpress.com/news/2021-07-pfizer-vaccine-delta-variant-doses.html
-
България ще получи над милион дози от адаптираната ваксина срещу COVID-19 – Comirnaty Omicron XBB.1.5
-
Противници на ваксинацията срещу COVID-19 заплашват със смърт премиера на провинция Саксония Михаел Кречмер
-
Регулаторните органи на САЩ окончателно одобриха ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech”
-
5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
НОВИНАТА е свързана към
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- Срокът за поставяне на бустерна ваксина срещу COVID-19 се намалява на три месеца
Коментари към Ваксината на „Pfizer” показва 88% ефективност срещу варианта „Делта“ при поставени две дози