Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Вирусологичната обстановка в страната: намаляваща вълна на COVID-19 и повишение на острите респираторни заболявания

Вирусологичната обстановка в страната: намаляваща вълна на COVID-19 и повишение на острите респираторни заболявания

от 17 ное 2023г.
Автор: Гергана Караилиева
Вирусологичната обстановка в страната: намаляваща вълна на COVID-19 и повишение на острите респираторни заболявания - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Бързо се увеличават случаите на остри респираторни заболявания, а намаляват тези на COVID-19
  • Поставени са 260 000 дози от противогрипната ваксина по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката
  • 350 000 европейци губят живота си на година заради антимикробна резистентност

В дните между 11 и 15 ноември 2023 г. се наблюдава стремглаво повишение на заболелите от остри респираторни заболявания. В същото време данните показват, че спадът при заболелите от COVID-19 е сериозен. Това показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Картината на заболеваемост в страната, грипните щамове, които се очакват, ваксинацията и антимикробната резистентност бяха част от темите на пресконференция с участието на главния здравен инспектор Ангел Кунчев, директорката на НЦЗПБ проф. Ива Христова, общопрактикуващата лекарка и член на УС на БЛС д-р Гергана Николова и д-р Валери Цеков, управител на Българското сдружение по иновативна медицина.

Вирусологичната обстановка в страната

Очевидна е тенденцията за намаляване на случаите на COVID-19 и повишаване на острите респираторни заболявания (ОРЗ) в страната. Данните показват, че ако преди 13 ноември заболеваемостта от ОРЗ е била 2200, сега тя е вече 3100.

До момента в Националния център по заразни и паразитни болести няма установен чрез PCR случай на грип. За сметка на това обаче са доказани доста случаи при малки деца и млади хора на аденовируси и на риновируси.
Коментирайки ситуацията в страната и особено завишаването на ОРЗ, проф. Ива Христова призова за пореден път: „Не лекувайте вирусни заболявания с антибиотици!“

грип - ваксини

Грипните щамове, които се очакват тази година, са вече познатите „Виктория“ и „Уисконсин“ и по-рядко срещаният „Дарвин“.

Точно затова той има и по-висок потенциал да се разпространи, защото малко хора са се срещали с него, каза главният здравен инспектор. Доц. Ангел Кунчев подчерта, че нещата са спокойни. И според СЗО няма бурна грипна активност в света.

В настоящия момент H1N1 доминира в Египет, а H3N2 в Югоизточна Азия. „Кой щам ще бъде водещ и ще се добере до Европа е трудно да се каже. Ясно е, че както всяка година и тази отново ще има грип. Ваксината е начинът хората да бъдат защитени и затова всеки, който иска да се предпази трябва да си постави противогрипна ваксина“, обобщи доц. Кунчев.

Главният здравен инспектор изрази притесненията си от бързото разпространение на високопатогенната инфлуенца сред птиците, която засегна много сериозно България. До момента са унищожени над 1 000 000 птици.

>>>Огнищата на птичи грип сред животните крият опасност и за хората

Заболяването не се предава от човек на човек, но ако разпространението продължава с подобни бързи темпове, е напълно възможно да придобие нови характеристики и да създаде проблем. „Видяхме колко бързо се прескача тази бариера“, коментира доц. Кунчев и припомни, че в света има 500 души, заразени с вируса на птичия грип.

Ваксинацията

От осигурените по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката 300 000 дози противогрипни ваксини са поставени 260 000.

В последните години се забелязва засилен интерес към тях, а броят на хората, които се ваксинират против грип расте. И това се отнася не само до българите на и над 65 години, за които те са безплатни, но и за останалите. На свободна продажба са осигурени 150 000 дози, но те са отдавна изчерпани.

>>>Съединените щати се подготвят за тройна заплаха от COVID-19, грип и RSV тази есен

Въпреки това за първи път страната ни влиза в статистиката на Европа по отношение на ваксиналния обхват, който е между 8% и 10%. За сравнение в останалите страни от Стария континент този обхват варира между 60% и 80%.

грип - ваксини

Д-р Гергана Николова подчерта, че нищо не е по-добро от примера. Младите хора виждат, че ваксината защитава възрастните им близки от грип и правят осъзнат избор също да се предпазят. „И като говорим за ваксини е добре да ви припомня, че през 1881 г. в Разград започва производството на ваксина срещу вариола. През 1903 г. тази ваксина става задължителна, което води до изкореняването на заболяването през 1926 г.“, каза д-р Николова и направи сравнение със ситуацията сега, когато страната ни е на „опашката в Европа по отношение на профилактиката и превенция, която се осъществява реално с ваксините. Д-р Гергана Николова напомни още, че през този сезон се поставят едновременно ваксините против грип и против COVID-19.

>>>До една година противогрипният спрей за нос в САЩ може да получи разрешение за домашна употреба

Добрата новина е, че от началото на 2024 г. отново чрез Националната програма са осигурени пневмококови ваксина за хората над 65 години. Те не се поставят всяка година, а веднъж с хоризонт на действие няколко години.

Антимикробната резистентност

Увеличаващата се нива на антибиотична резистентност се развиват паралелно с повишаването на приема на антибиотици. „Ако не проявим здрав разум, ще бъдем безсилни да лекуваме“, заяви проф. Ива Христова.

От своя страна д-р Гергана Николова даде прием със свой пациент. „В антибиограмата, която направихме, се оказа че от 11 антибиотика, той е резистентен към 10 и сега се чудим как да го лекуваме.“

грип - ваксини

Д-р Валери Цеков, управител на Българското сдружение по иновативна медицина, напомни, че от 20 до 26 ноември е Световната седмица за осведоменост по антибиотичната резистентност. „Темата придобива все по-голяма тежест, защото непрекъснато се генерират нови резистентни щамове, а нови антибиотици почти няма“. Не е случайно, че СЗО започва тази инициатива преди няколко години, за да напомня, че антимикробната резистентност е непрекъснато увеличаваща се заплаха за общественото здраве.

Проблемът е глобален, но у нас той има изключително притеснителни измерения. От една страна заради безконтролния прием и честите случаи на лечение, от друга защото у нас изписването на антибиотици е в огромни размери.

Един от начините да се противостои е да се прилага първична превенция на заразните заболявания. Ваксинацията е тази, която предпазва и прави възможно да са намали употребата на антибиотици.

>>>Антибиотикът кловибактин може да бъде мощно оръжие срещу резистентни супербактерии

Последните данни, оповестени от Европейската комисия, показват, че годишно в Европейския съюз има 35 000 смъртни случаи заради антимикробна резистентност.

Огромната употреба на антибиотици е основната причина за резистентността, определена като една от най-големите здравни заплахи за света.

От ЕК смятат, че за решаването на проблема е нужен холистичен подход, според който до 2030 г. употребата на антибиотици трябва да бъде снижена с 20% сред хората и с 50% при животните.

Подходът „Едно здраве“ насочва вниманието към факта, че всичко е свързано. Затова и усилията са всички сектори да си сътрудничат и работят заедно за преодоляването на заплахата.

Източник:
  • https://www.bta.bg/
  • https://ec.europa.eu/
Още по темата:
  • Сребърни наночастици подобряват активността и безопасността на антибиотиците Сребърни наночастици подобряват активността и безопасността на антибиотиците
  • Опасна, устойчива на медикаменти "супер бактерия", откриха в Рио де Жанейро Опасна, устойчива на медикаменти "супер бактерия", откриха в Рио де Жанейро
  • Разработиха синтетични антибиотици, способни да спасят милиони човешки животи Разработиха синтетични антибиотици, способни да спасят милиони човешки животи
  • Употребата на антибиотици в България нараства Употребата на антибиотици в България нараства
5.0/5 1 оценка

Коментари към Вирусологичната обстановка в страната: намаляваща вълна на COVID-19 и повишение на острите респираторни заболявания

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Вирусологичната обстановка в страната: намаляваща вълна на COVID-19 и повишение на острите респираторни заболявания
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 17:31
    Коментирайте "Вирусологичната обстановка в страната: намаляваща вълна на COVID-19 и повишение на острите респираторни заболявания"

НОВИНАТА е свързана към

  • Амоксицилин
  • Лечение на синузит
  • Лечение при пиелонефрит
  • Лечение при ангина (остър тонзилит)
  • Лечение при мастит
  • Еритромицин
  • Антибиотици по време на бременност
  • Антибиотици
  • Лечение при гонорея
  • Хлорамфеникол
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатни консултации на пациенти с чернодробни заболявания, проф. Бюлент Юнал, 30 май, 2024 година

преди 416 дни, 4 мин.

Конвертирайте Ratio към Bau/ml в COVID тест за антитела

преди 1319 дни, 21 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 1 час и 42 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 18 часа и 24 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 1 час и 15 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 8 часа и 16 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18

ФУНГОЛОН капсули 150 мг * 4 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:03

АЗАЛОНУМ таблетки 20 мг / 40 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:05:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival