Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Възможна е връзка между генните мутации, безплодието и ранната менопауза

Възможна е връзка между генните мутации, безплодието и ранната менопауза

от 01 сеп 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Възможна е връзка между генните мутации, безплодието и ранната менопауза  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Според експерти от Медицинското училище към Вашингтонския университет в Сейнт Луис е възможно специфичен ген да определя плодовитостта при хората. Когато същият ген липсва при плодовите мушици, кръглите червеи, даниото (риба зебра) и мишките, те обикновено страдат от безплодие или загубват способността си за размножаване твърде рано, а общото им здравословно им състояние остава добро. При анализ на генетичните данни учените наблюдават подобна връзка и при хората – мутациите в гена водят до по-ранна менопауза.

Изследването е публикувано на 28.08.2020 г. в списание „Science Advances.“

Човешкият ген, наречен NEMP1 (nuclear envelope membrane protein 1) не е проучен задълбочено. При животните мутациите на същия вид ген водят до неправилно развитие на очите при жабите.
Учените, стигнали до това заключение, не са търсили връзка с фертилността. Те по-скоро са използвали генетични техники, за да открият гените, отговорни за правилното развитие на очите при ембриони на плодови мушици.

Проф. Хелън МакНийл, изследовател към програма „BJC“, разкрива, че тя и колегите й са блокирали някои от генните експресии в плодовите мушици, но въпреки това очите им са били добре развити. Ето защо екипът й решава да провери какви други проблеми биха могли да възникнат в резултат на блокирането. Мушиците са изглеждали напълно здрави, но за изненада на учените са се оказали стерилни. Репродуктивната им система е била значително увредена.

С малки разлики, и при мъжките, и при женските липсата на въпросния ген NEMP1 създава репродуктивни проблеми. Учените забелязват, че обвивката на ядрото на яйцето при женските – жизненоважният елемент, който съхранява половината от хромозомите на един организъм, е твърде отпусната.

Структурата на обвивката на ядрото играе много важна роля

МакНийл, професор по биология на развитието, споделя: „Този ген съществува навсякъде в тялото, но никъде другаде не открихме подобна отпусната структура. Така всъщност разбрахме, че той играе точно определена роля при плодовитостта. Забелязахме я първо при плодовите мушици, но знаехме също, че протеините не се различават при видовете. С помощта на няколко колеги, решихме да следим действието на същия ген при червеите, рибата зебра и мишките. Беше много вълнуващо да разберем как протеин, намиращ се в най-различни клетки в тялото, има толкова специфично значение за репродуктивните функции. Вярваме, че ролята му е също толкова важна и при човека.”

Атомно-силова микроскопия

За да изследват обвивката на яйцето учените прилагат техника, наречена атомно-силова микроскопия, с която вкарват игла в клетката. Тя първо преминава през външната мембрана, а след това през мембраната на самото ядро. Силата, необходима за проникване на иглата, е мярката, с която експертите определят жилавостта на обвивката. Оказва се, че външната мембрана е с нормална устойчивост, докато тази на яйцето – с много по-слаба.

МакНийл смята, че би било наистина интересно да се проучи дали здравината на обвивката на яйцето определя плодовитостта при хората. Съществуват варианти на гена, който отговаря за по-ранното настъпване на менопауза. Когато екипът разглежда увредения ген при мишки, той забелязва, че техните яйчници са загубили запасите си от яйцеклетки, които гарантират размножаването им в зряла възраст.

Това е едно възможно обяснение за настъпващата по-рано менопауза при жени с мутации в гена. Когато те са с изчерпан яйчников резерв, при тях настъпва менопаузата.

Според МакНийл и колегите й обвивката на ядрото трябва да бъде умерено еластична – достатъчно гъвкава, за да позволява на хромозомите да се подредят с цел размножаване, и достатъчно устойчива, за да ги предпазва от стресиращата среда на яйчника. С напредването на възрастта, при яйчниците са образуват нишки от колаген, които оказват механично напрежение, липсващо в яйчниците на ембрион.

Ако обвивката на ядрото е по-мека от нормалното, е възможно тя да не издържи на стреса, оказван от външната среда. Възможно е точно меката мембрана да е причина за умирането на яйцеклетките. Въпросът тепърва ще бъде разглеждан от учените.

Липсващият ген NEMP1 причинява анемия

Експертите наблюдават още една промяна в изследваните мишки с липсващ ген: те са анемични, което означава, че имат недостиг на червени кръвни телца.

При здравите зрели индивиди червените кръвни телца нямат ядро. МакНийл пояснява, че настъпва етап, когато обвивката на ядрото трябва да се свие и да се отдели от младото кръвно телце, което тепърва започва да се развива в костния мозък. Червените кръвни телца в мишките не функционират по правилния начин и затова умират. Отпуснатата обвивка на ядрото вероятно не позволява на червените кръвни телца да оцелеят в друга враждебна и стресираща среда.

Учените са изправени пред предизвикателството да разберат дали жените с репродуктивни проблеми имат мутации в ген NEMP1. За да се уверят дали съществува категорична връзка, те прилагат метода на струпаните равномерно разпределени къси палиндромни повторения (CRISPR) и създават човешки ембрионни стволови клетки, с изкуствени мутации на NEMP1, които фигурират в генетичната база данни като предпоставка за безплодие.

МакНийл пояснява: „Бихме могли да превърнем тези стволови клетки в яйцеклетки, за да разберем как въпросните мутации влияят върху обвивката на ядрото. Възможно е напълно здрави жени да нямат протеина NEMP и, ако се окаже, че той води до безплодие, то те поне ще са наясно какво могат да предприемат оттук нататък. Ако липсата на протеина наистина причинява безплодие, ни предстои много работа. Може да се започне с опити да се коригират съществуващите мутации или да се потърсят други начини за укрепване обвивката на ядрото.“

Източник:

newswise.com/ advances.sciencemag.org, medicine.wustl.edu
Снимка: unsplash.com

Още по темата:
  • Европейската седмица на фертилността призовава за равен достъп до лечение на стерилитета в Европа Европейската седмица на фертилността призовава за равен достъп до лечение на стерилитета в Европа
  • Безплодието при възрастните жени може да бъде победено Безплодието при възрастните жени може да бъде победено
  • Антидиабетно лекарство увеличава фертилността при затлъстели женски мишки Антидиабетно лекарство увеличава фертилността при затлъстели женски мишки
  • СЗО алармира, че безплодието нараства в глобален мащаб СЗО алармира, че безплодието нараства в глобален мащаб
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ГРЪМОТРЪН КОРЕНИ
3.40лв.

ГРЪМОТРЪН КОРЕНИ

УОМАНИКСИН тинктура 100 мл
42.00лв.

УОМАНИКСИН тинктура 100 мл

Коментари към Възможна е връзка между генните мутации, безплодието и ранната менопауза

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Възможна е връзка между генните мутации, безплодието и ранната менопауза
    www.framar.bg 
    на 20 May 2025 в 02:45
    Коментирайте "Възможна е връзка между генните мутации, безплодието и ранната менопауза "

НОВИНАТА е свързана към

  • N70.0 Остър салпингит и оофорит
  • Обичка, Фуксия
  • N70 Салпингит и оофорит
  • Безплодие
  • Моминска вратига, Танацетум
  • Здравец – кръвен, див здравец, жива трева, щъркулянче
  • Астрагалус, Клинавиче, Орлови нокти, Сграбиче
  • Хистеросалпингография
  • Алтернативно лечение на безплодие
  • Ниргунди
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 228 дни, 4 часа и 20 мин.

Има ли взаимодействие между Клиндамицин 600 мг и приема на суроватъчен протеин на прах?

преди 1708 дни, 8 часа и 18 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 14 часа и 50 мин.

Какво представлява прозяването

преди 8 дни, 5 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 8 дни, 6 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 8 дни, 6 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival