Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини ЕС не стигна до решение за смяната на часовото време

ЕС не стигна до решение за смяната на часовото време

от 17 март 2025г.
Редактор: Гергана Караилиева
ЕС не стигна до решение за смяната на часовото време - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Еврокомисията признава, че все още няма съгласие между държавите за отмяната на лятното и зимно часово време
  • Предложението да спре превъртането на часовника с час напред е от 2018 г.
  • През 2019-а Европейският парламент гласува промяната на времето да отпадне от 2021 г., но реален резултат от това решение няма
  • 84% от гражданите в държавите членки подкрепят идеята да няма промяна на времето

Европейската комисия съобщава, че продължава да няма съгласие между държавите от Европейския съюз сезонната промяна на часа да бъде отменена. Независимо от внесеното през 2018 г. предложение, от проведеното обществено обсъждане и от факта, че повечето от страните, бизнеса, гражданите и членовете на Европейския парламент смятат, че на лятното и зимното време трябва да бъде сложен край. Според говорителя на ЕК е напълно възможно, предложението да бъде оттеглено. Причината е, че ако по даден законопроект няма решение в срок от пет години, той трябва да отпадне.

Предложението на ЕК от септември 2018 г.

Предложението за директивата на Европейският парламент и на Съвета е от 12 септември 2018 г. и е за преустановяване на сезонните промени на часовото време и отмяна на Директива 2000/84/ЕО.

„Все по-често гражданите, Европейският парламент и все повече държави членки поставят под въпрос системата на промяна на часа два пъти годишно. Ето защо ЕК анализира наличните доказателства, в които се подчертава значението на наличието на хармонизирани правила на Съюза в тази област, за да се гарантира правилното функциониране на вътрешния пазар. Тази гледна точка се подкрепя и от Европарламента, транспортния сектор“, пише в предложението. Правилното функционираните на вътрешния пазар трябва да бъде съхранено, а това ще стане като се въведе хармонизирана схема, която се прилага във всички държави членки.

По време на заседания на Европейския съвет през 2017-а и 2018-а година темата е поставена и от министрите на транспорта.

Не са малко и страните, които заявяват категорично, че предпочитат използването на лятно часово време да бъде преустановено.

Един от основните аргументи за съществуването на зимно и лятно часово време е пестенето на енергия. За разлика от началото на промените, сега ситуацията е различна. „Въпреки че икономиите на енергия от лятно часово време са били една от основните причини за въвеждането на настоящия режим, научните изследвания показват, че цялостният ефект от тях е незначителен.

"Резултатите обаче варират в зависимост от фактори като географското местоположение, например“, заявява Комисията и дава няколко примера.

  • 2016 г. - годишните спестявания на електроенергия от лятното часово време в Италия са 580 Gwh, което представлява икономии от 94,5 милиона евро
  • 2015 г. - Испания докладва за намаляване с 5% на общото потребление на електроенергия за осветление, икономиите са 300 милиона евро
  • 2015 г. - Германия отбелязва, че икономиите вече не са съществени, тъй като консумацията на електроенергия за осветление намалява с 8%, но се увеличава сериозна тази за развлекателни дейности

Сериозен аргумент за край на превъртането на часовниците с час напред или назад е, как то се отразява върху здравето на хората. И ако от една страна се приема, че има положителен ефект, тъй като хората разполагат с повече време на открито, то множество научни изследвания показват и отрицателната страна. Голяма част от тях насочват вниманието към установени сериозни последици.

смяна на времето

Факт е, че промяната на времето влияе върху циркадния ритъм, който представлява промените в организма, свързани с часовете на денонощието, и е ключов за регулацията на всички органи и системи. Дори малки промени в него, водят до дисбаланс и повишават риска от болести, особено сърдечносъдовите.

>>>Как биологичният часовник оказва влияние върху имунната система

Преминаването към лятното часово време влияе много по-зле на организма. В този период се повишават сърдечносъдовите инциденти – много по-чести са инсултите и инфарктите веднага след като превъртим часовника с час напред. Смяната оказва сериозно влияние и върху съня като ефектът е много по-силен при хората, които страдат от хронични заболявания. Мнозина са изследователите и лекарите, които са против смяната на часа два пъти в годината, защото тя нарушава естествения ритъм и води до множество усложнения.

И не на последно място е мнението на гражданите на Съюза. Обществената консултация, която Комисията провежда и в която се включват близо 4 милиона и 600 души, показва, че 84% подкрепят идеята да спре смяната на времето. 16% искат тя да бъде запазена. Анализът на проучването показва, че повечето от страните в ЕС искат да бъде сложен край на тази процедура. Изключение правят Гърция и Кипър, където мнозинството от отговорилите са тя да остане. Основната причина на всички граждани и институции, които искат смяната на времето да спре, са свързани със здравето на човека и с липсата на икономии на енергия.

Множество са проучванията, свързани с лятното часово време. Сред тях има и възложени или изготвени от ЕК, например, въздействието на лятното време върху основни икономически сектори, върху здравето и свободното време от 1999 г. Както и доклад за въздействието промяната на часа от 2007-а. През 2016-а германският Бундестаг публикува доклад за въздействието на лятното часово време.

Всичко това дава основание на на ЕК да предложи промяната на часовниците да спре, но оставя на всяка една от страните да вземе решение как да действа.

Решението на ЕП

През 2019 г. Европейският парламент гласува „за“ отпадането на смяната на времето от 2021 г. За съжаление резултат от това решение на практика няма. Една от причините е пандемията от COVID-19, която промени и размести пластовете във всички сфери.

Европейска комисия

За да се стигне до решение, е нужно квалифицираното мнозинство на държавите. Всяка страна трябва да определи в коя часова зона избира да остане, когато смяната отпадне.

>>>Германското разузнаване с доказателства, че COVID-19 е лабораторно създаден

Очевидно това не е лесен за обсъждане въпрос сред държавите от Съюза, защото продължава да няма решение.

Така на 30 март 2025 г. ще превъртим стрелките на часовника с един час напред.

Малко история

Историята, свързана с промяната на времето е повече от век. За първи път се случва през 1916 г. в Германия и в Австро-Унгария. Прави се, за да бъде спестена енергията от изкуственото осветление, нужно за нощните боеве по време на Първата световна война. След това лятното часово време въвеждат Франция и Великобритания.

По-късно, вече в края на 70-те години на миналия век, отново се въвеждат лятно и зимно (астрономическо) време. В основата е петролната криза и възможностите за пестене на енергия.

 смяна на времето

ЕС въвежда правилата за смяна на времето от 1996 г. В България часовниците се превъртат с един час напред за първи път през април 1979 г.

Страните, които не сменят времето

Има много държави, в които няма лятно и зимно часово време.

Подобна промяна не е правена никога в Саудитска Арабия, Исландия, Конго, Индонезия, Сирия, Китай, Индия, Африка.

От години промяна няма и в Турция, Русия и Бразилия.

Източник:

https://commission.europa.eu/index_en

Още по темата:
  • Преминаваме към лятното часово време Преминаваме към лятното часово време
0.0/5 0 оценки

Коментари към ЕС не стигна до решение за смяната на часовото време

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте ЕС не стигна до решение за смяната на часовото време
    www.framar.bg 
    на 14 May 2025 в 09:07
    Коментирайте "ЕС не стигна до решение за смяната на часовото време"

НОВИНАТА е свързана към

  • Лекари настояват лятното часово време да бъде премахнато
  • Преминаваме към лятното часово време
  • Как да се адаптирате по-лесно при смяна на часа
  • Смяната на часовото време е причина за смъртта на хора
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1289 дни, 23 часа и 53 мин.

Занимания по време на криза :)

преди 1588 дни, 14 часа и 35 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Какво представлява прозяването

преди 2 дни, 12 часа и 12 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 2 дни, 12 часа и 23 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 2 дни, 12 часа и 30 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 2 дни, 12 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РАЗРУШАВАНЕ НА ОБЩНОСТТА - МОМЧИЛ МЕТОДИЕВ - СИЕЛА

БИОХЕРБА БАЛАНС В50 БИЛКОВ К-С ПРОПОЛИС ПЧЕЛЕН МЕД

ПАМПЕРС ЗА ВЪЗР.СЕНИ КЛАСИК ПЛЮС ЕЪР L * 10

ТЕЧЕН САПУН ТЕО АВОКАДО 500мл ПЪЛНИТЕЛ

ПИЗ БУИН AFTER SUN ХИДРАТИРАЩ ЛОСИОН ЗА СЛЕД СЛЪНЦЕ 200 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 17:09:59

ДУЛСЕВИА капсули 60 мг * 28 KRKA

Коментар на: Йорданка Илиева от 13 май 2025г. в 16:41:34

Д-р Георги Ангелов

Коментар на: Анастасия Арасланова от 13 май 2025г. в 15:57:52

ФЛОРАДИКС КИНДЕРВИТАЛ сироп 250 мл SALUS HAUS

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 15:52:15

АМИТРИПТИЛИН таблетки 25 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 май 2025г. в 14:15:09
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival