Лекари настояват лятното часово време да бъде премахнато
От години експерти от Академията по медицина на съня на Съединените щати призовават за премахване на лятното часово време. Тяхната кауза бе обсъдена за пореден път в Конгреса на САЩ.
„По принцип това, което ще се случи в понеделник сутринта след смяната на часовото време, е, че ще изпитате джет лаг (нарушаване на ритъма на организма при пътуване на далечни разстояния), без да сте пътували.“, коментира д-р Абид Бхат, директор на University Health Sleep Center.
Неблагоприятните ефекти от преминаването към лятно часово време
От години медицинските експерти се противопоставят на смяната на времето, тъй като влияе неблагоприятно върху здравето.
Всяка година Американската сърдечна асоциация издава напомняне, че случаите на сърдечни заболявания и инсулт се увеличават при прехода към лятно часово време – биологичен „часовников шок“, необясним за медиците досега.
Скорошно проучване пък разкрива интересен факт, свързан със смяната на часовото време. По време на изследването учените установяват, че съдиите издават по-дълги присъди в първия понеделник след преместването на стрелките на часовника в сравнение с други дни.
Някои експерти дори препоръчват да не се планират важни ангажименти и събития в първата седмица на лятното часово време, докато не се възстанови обичайния режим на сън.
И не на последно място, смяната на часовото време може да повлияе на хормоналния баланс. Възможна е променя в производството на хормони, включително мелатонин, кортизол и серотонин, което обяснява неразположението на организма. „Тялото ни е в синхрон с външния свят чрез биологичен часовник.“, казва Бхат. „И когато се промени часовото време, има несъответствие.“
COVID-19 и последващите проблеми със съня
По време на пандемията от COVID-19 е отчетен ръст на броя хора, страдащи от множество проблеми на съня. „Учудващо е колко много хора виждаме в Клиниката за сън, които са преболедували COVID-19.”, казва Бхат.
Сред пациентите на клиниката са хора, които са имали леки симптоми на вирусната инфекция, както и такива, които са били хоспитализирани. „Те са много сънливи, уморени, дори изтощени. Имах една млада майка, която ми сподели: „Не мога да се грижа за малките си деца.“, разказва Бхат.
Бхат и колегите му наблюдават също хиперсомния или прекомерен сън при пациентите, преболедували COVID-19. Едни съобщават, че спят по 20 часа на ден, докато други не могат изобщо да заспят.
Сред хората, заразили се с коронавирус, често има такива, които страдат от синдром на неспокойните крака. „Това може да бъде много стресиращо както за самия човек, така и за партньора му.“, коментира Бхат. „Интересно е, че някои от тези пациенти с времето започват да се чувстват по-добре. Това представлява надежда, че проблемите със съня могат да изчезнат от само себе си.“
Съвети към хората с нарушен сън
Една голяма грешка, която се наблюдава при хората, които не могат да заспят, е, че продължават да лежат в леглото, опитвайки се да се унесат. Експертите съветват да не се лежи в леглото с часове. В такива случаи се препоръчват релаксиращи дейности, като четене или слушане на музика.
Последователността е ключова след смяната на часовото време, казват експертите по съня. През първите няколко дни е особено важно да се ляга и става по едно и също време. Ако човек е последователен, може да върне организма си към редовния график на сън за период от пет до седем нощи.
„Нека отделим време за сън. Не трябва да правим компромис с него.“, казва Бхат.
Друг съвет, който експертите по сън отправят към пациентите си, е да държат електрониката далече от спалнята, ако искат да избегнат проблемите със съня. Затова е препоръчително да не се използва лаптоп или мобилен телефон поне 30 минути преди лягане.
„Как очаквате да заспите, като използвате лаптопа в леглото?“, пита Бтах. „Вашият мозък вече не възприема късните часове на деня като време за лягане. Това е време за лаптопа, време за телефона, време за социалните медии. Време е за гледане на новини. Познайте какво се случва с мозъка ви, гледайки всичко това? Мозъкът ви е стимулиран. Той губи желание да спи.“
Препоръки за намаляване на умората и подобряване на съня
Академията по медицина на съня препоръчва конкретни стъпки за свеждане до минимум умората, която може да почувствате след преместване на стрелките на часовника. Ето кои са те:
- Няколко вечери преди смяната на часовото време си лягайте 20 минути по-рано.
- Коригирайте времето на ежедневните си дейности, за да настроите тялото към лятното часово време. Например вечеряйте малко по-рано всяка вечер.
- Преместете стрелките на часовника с един час в събота вечерта, след което си легнете в обичайното за вас време.
- Прекарайте известно време навън в ранните часове на неделя, за да настроите вътрешния си часовник.
- Легнете си по-рано в неделя.
Ето как можете да се върнете към своя режим на сън:
- Ако изпитвате сънливост след преминаването към лятно часово време, направете кратка 15- до 20-минутна дрямка в ранния следобед.
- Уверете се, че спалнята ви е достатъчно тъмна – затъмняващите завеси могат да ви помогнат.
- Не консумирайте напитки с кофеин, като чай и кафе, преди лягане.
- Освободете ума си от мислите, които ви пречат да заспите.
Doctors want daylight saving time abolished. Here's why, and what you can do about it: https://medicalxpress.com/news/2022-03-doctors-daylight-abolished
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БЯЛ ИМЕЛ СТРЪК
НАУ ФУДС ВАЛЕРИАНА капсули 500 мг * 100
АШВАГАНДА капсули * 90 ORGANIC WELLNESS
БИОХЕРБА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МИРТА 10 мл
ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЗДРАВЕЦ 0.6 мл
АРМИНА БИО РОЛ ОН СЛАДКИ СЪНИЩА 10 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Защо се будите по едно и също време всяка вечер
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 5-хидрокситриптофан
- Индрише
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
- Как да се справим с безсънието
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Калуна-обикновена
- Фаталното фамилно безсъние - генетичното заболяване, водещо до смърт
Коментари към Лекари настояват лятното часово време да бъде премахнато
Нека да не се сменя часовото време по два пъти в годината . Да се избере лятно или зимно .