Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини В Испания откриват вирус на хепатит А в ягоди, внесени от Мароко

В Испания откриват вирус на хепатит А в ягоди, внесени от Мароко

от 07 март 2024г., обновено на 11 март 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
В Испания откриват вирус на хепатит А в ягоди, внесени от Мароко - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • В Испания откриват вируса на хепатит А в 1500 кг. ягоди, внесени от Мароко
  • Вносителите твърдят, че ягодите не са стигнали до пазара
  • Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи определя риска като сериозен

 Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) в Испания съобщава за наличието на вируса на хепатит А в ягоди, които са внесени в страната от Мароко. Системата определя нивото на опасност като сериозен риск за здравето на хората, защото надвишава максимално допустимото ниво на килограм от 25 грама.

Ягоди с вируса на хепатит А

Ягодите, в които бива открит вируса на хепатит А – HAV влизат през пристаанището Алхесиарас. Вносителят обяснява в съобщение, че става дума за 1500 килограма, които обаче не са пуснати на пазара. Причината е, че търговецът е оставил плодовете да се развалят, а това означава, че никой не си е купил от тях.

Според AVA-ASAJA, асоциацията на селскостопанските производители във Валенсия, замърсяването на плодовете най-вероятно е резултат от напояването на обработваемите площи с отпадни води.

ягоди

Всъщност сериозна тревога в испанците пробуди фактът, че до момента правителството и Министерството на земеделието мълчат, но и защото за проблема алармира фермерът Кристобал Агуадо, който е начело на AVA-ASAJA, и който проверява редовно портала на Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF), която е създадена точно за бърза реакция в случаи на рискове за общественото здраве.

Властта и протестиращите земеделци за скандала

Испанските медии, но и селскостопанските производители приемат за несъстоятелни обясненията, че е възможно подобно количество да бъде оставено на произвола, след като търговецът е платил за него. Не вярват, че никой не е ял от ягодите.

Това е причината властите да започнат проверка, за да установи дали испанците са консумирали или не марокански ягоди.

От Асоциация подчертават, че заразените с вируса на хепатит А ягоди представляват опасност за общественото здраве. Затова настояват да бъдат взети спешни мерки както от правителството на Педро Санчес, така и от Европейския съюз. Към тях се присъединяват и от валенсианската асоциация на потребителите AVAGU. В жалбата се настоява за много по-строги мерки за всички продукти, които се внасят от Мароко и действат контрол на границата, при който се проверяват стриктно продуктите, идващи от трети страни, тоест извън ЕС.

В писмо до министъра на земеделието от AVA-ASAJA настояват, Луис Планас да поиска веднага от мароканското правителство обяснения, както и да съобщи какви мерки планира да бъдат предприети, за да не се повтори инцидент като този.

Испанските медии припомнят, че Евросредиземноморското споразумение между ЕС и Мароко, подписано през февруари 1996 г., влиза в сила през март 2000 г. Според него се създава зона за свободна търговия за промишлени продукти. За да бъде продължен процесът на либерализация през октомври 2012 г. е договорен нов селскостопански протокол.

През последния месец протестиращите испански фермери и животновъди поставят като един от основните проблеми вносът на продукти от трети страни в Испания и здравния контрол на пристанищата.

Кристобал Агуадо

„Наясно сме, че 10% или дори по-малко от всички стоки, които пристиган в Испания, се проверяват. Знаем, че най-често се взимат проби от една касетка от целия контейнер“, казва председателят на Асоциацията Кристобал Агуадо и припомня, че до момента има общо 47 сигнала, свързани с внос от Мароко. Сред тях е и още един за ягоди – от 14 февруари 2024 г. Тогава в плода е открито наличието на група вредни вируси – Norovirus GII.

Кристобал Агуадо е категоричен, че не се осъществява контрол върху пристигащите от Мароко продукти. „Нашите ягоди, всички останали плодове и другите продукти минават през всички възможни видове контрол, а здравният е особено строг. Така е и останалите храни от Европа. Не се случва обаче, когато става дума за продукцията, която се внася от трети страни. И определението за това е нелоялна конкуренция“, казва Агуадо.

За хепатит А

Хепатит А се причинява от вируса HAV, който се предава чрез консумацията на заразена храна и вода или при пряк контакт с човек, вече заразен с вируса. Възпалението на черния дроб може да протече леко, но и тежко. За разлика от останалите видове хепатит като B и C, А не води до хронично чернодробно заболяване.

>>>Огнища на вирусен хепатит А са установени в шест страни от ЕС и във Великобритания

Сред рисковете от заразяване са липсата на чиста вода, лошите хигиенни и санитарни условия, например, замърсени храни, мръсни ръце.

За предпазване от заболяването има ваксина.

Източник:
  • https://www.elmundo.es/economia/2024/03/05/65e74790fc6c8375238b45a6.html
  • https://www.avaasaja.org/
Още по темата:
  • Хепатит А напомня за себе си Хепатит А напомня за себе си
  • Огнища на вирусен хепатит А са установени в шест страни от ЕС и във Великобритания Огнища на вирусен хепатит А са установени в шест страни от ЕС и във Великобритания
  • Бум на хепатит А в столичния квартал „Факултета“ Бум на хепатит А в столичния квартал „Факултета“
  • Хепатит А отне живота на повече от 15 души в Калифорния Хепатит А отне живота на повече от 15 души в Калифорния
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ХИМАЛАЯ БАЛСАМ ЗА УСТНИ С ЯГОДА 4.5 г
5.48лв. / 2.80€

ХИМАЛАЯ БАЛСАМ ЗА УСТНИ С ЯГОДА 4.5 г

ИММУНОТРОФИНА D диспергиращи таблетки * 24
37.36лв. / 19.10€

ИММУНОТРОФИНА D диспергиращи таблетки * 24

ЛОВАРЕ ЧАЙ АСОРТИ GREAT PARTEA WINTER 18 ВИДА * 5
27.00лв. / 13.80€

ЛОВАРЕ ЧАЙ АСОРТИ GREAT PARTEA WINTER 18 ВИДА * 5

БИОФОРМ НЕФРО КОМПЛЕКС С АРОМАТ НА ЯГОДА прах 150 г
79.30лв. / 40.55€

БИОФОРМ НЕФРО КОМПЛЕКС С АРОМАТ НА ЯГОДА прах 150 г

АЛАЙВ КОСА, КОЖА И НОКТИ капсули * 60 NATURE'S WAY
55.55лв. / 28.40€

АЛАЙВ КОСА, КОЖА И НОКТИ капсули * 60 NATURE'S WAY

ХРИСТИНА ПРОФЕСИОНАЛНО МАСАЖНО ОЛИО ЯГОДА, ШАМПАНСКО И СМЕТАНА 500 мл
18.30лв. / 9.36€

ХРИСТИНА ПРОФЕСИОНАЛНО МАСАЖНО ОЛИО ЯГОДА, ШАМПАНСКО И СМЕТАНА 500 мл

Коментари към В Испания откриват вирус на хепатит А в ягоди, внесени от Мароко

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте В Испания откриват вирус на хепатит А в ягоди, внесени от Мароко
    www.framar.bg 
    на 31 December 2025 в 04:47
    Коментирайте "В Испания откриват вирус на хепатит А в ягоди, внесени от Мароко"

НОВИНАТА е свързана към

  • Аптека "Еова", с. Ягода
  • Ягода, Градинска ягода
  • Горска ягода, Дива ягода, Зуница, Звоница, Пламеница, Плюскавица, Плашунка
  • Енергийна салата с киноа и чиа
  • Целувки с крем и ягоди
  • Ягодите помагат за намаляване на симптомите на възпалителни болести на червата
  • Плодово желе с ягоди, малини и къпини
  • Плодова салата от ягоди, малини с крем от маскарпоне и сметана
  • Ягода – състав и ползи за здравето
  • Овесена каша с амарант, печени ябълки и ягоди
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Синдром на БлумСиндром на Блум

Синдром на Блум

от 30 дек 2025г.Прочети повече
Ползите от традиционната медицина и приобщаването й към конвенционалнатаПолзите от традиционната медицина и приобщаването й към конвенционалната

Ползите от традиционната медицина и приобщаването й към конвенционалната

от 30 дек 2025г.Прочети повече
Синдром на КалманСиндром на Калман

Синдром на Калман

от 29 дек 2025г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Да си поговорим честно за ПМС, хормоните и "онези дни"...

преди 20 дни, 15 часа и 47 мин.

Биомаркерите са ключът към правилното лечение на рака на белия дроб

преди 60 дни, 17 часа и 43 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Клинична патология на хепатит А Клинична патология на хепатит А

Клинична патология на хепатит А

от 25 сеп 2024г. Прочети повече
Ягодите намаляват възпалението и подобряват мозъчната дейност Ягодите намаляват възпалението и подобряват мозъчната дейност

Ягодите намаляват възпалението и подобряват мозъчната дейност

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Хепатитен A вирус Хепатитен A вирус

Хепатитен A вирус

от 24 юни 2022г. Прочети повече
Тест за хепатит А Тест за хепатит А

Тест за хепатит А

от 06 юни 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗОПИКЛОН таблетки 7.5 мг * 10

КАЛЦИЕВ ГЛЮКОНАТ ЛАКТАТ 150мл + БРОНХИ ХЕРБАЛ 150мл

ЛИВСАНЕ ПРЕВРЪЗКИ СТЕРИЛНИ 10см/15см * 5

СПИРАЛА МИРЕНА вътрематочна лекарстводоставяща система 20 микрограма/24 часа BAYER

ВОЛТАРЕН ЕМУЛГЕЛ СПОРТ гел 1.16% 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОЗИН таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 дек 2025г. в 17:08:03

НАУ ФУДС СЕЛЕН капсули 200 мкг * 90

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 дек 2025г. в 16:34:45

РУТАСКОРБИН таблетки * 60 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 дек 2025г. в 16:16:16

АНСИОДЕП капсули 325 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 дек 2025г. в 15:30:55

АРЕТА таблетки 10 мг * 30 СТАДА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 дек 2025г. в 15:14:08
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival