В УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна лекуват иновативно хора в напреднал стадий на болестта на Паркинсон

Университетската болница „Св.Марина“ във Варна въведе иновативен метод на високотехнологично лечение на хора, страдащи от болестта на Паркинсон. Екип от лекари осъществи първата в болницата мозъчна симулация на човек, при когото болестта е напреднала.
Дълбоката мозъчна симулация за лечение на Паркинсон е многопластов и специфичен процес. Проф. Явор Енчев, който оглавява клиниката по неврохирургия, обяснява, че в началото терапията при това заболяване е свързана с приемането на лекарства. Това се случва през първите десет години. С напредването на времето обаче болестта прогресивно се развива и от медикаментите няма голяма полза. Това е времето, когато е най-подходящо да бъде направена дълбоката мозъчна симулация.
В мозъка се имплантират електроди, които се отвеждат подкожно до областта на подключицата, където се поставя пейсмейкър. От него се подават електрически импулси на определена честота и те стимулират мозъчните структури. Веднага след това болният усеща подобрение, а оплакванията намаляват. Месец след операцията по имплантирането човекът отново влиза в болница, за да бъде програмиран и активиран пейсмейкъра. Дават му устройство, което променя параметрите на електрическата стимулация (програматор) и го обучават да работи с него в дома си.
От „Св. Марина“ съобщават, че мултидисциплинарният екип, който осъществява дълбоката мозъчна симулация, е бил на няколко обучения в Inselspital Hospital в Берн. Варненският МУ и болницата си сътрудничат с нея от дълги години. С тази иновация клиниката покрива пълната гама от неврохирургични интервенции, които се правят в света.
Освен за болестта на Паркинсон методът е подходящ и при дистония и есенциален тремор, казва проф. Силва Андонова, която е началник на Втора неврологична клиника в „Св. Марина“.
От 2019 г. Здравната каса покрива изцяло скъпите устройства за подобен вид лечение на хората в напреднал стадий на болестта на Паркинсон и с дистония.
mu-varna.bg
-
Започва клинично проучване върху терапия със стволови клетки за пациенти с Паркинсон
-
Превръщането на стволови клетки в аналози на допаминови неврони забавя развитието на болестта на Паркинсон
-
Кръвен тест открива Паркинсон години преди първите симптоми
-
Клетъчна терапия помага на пациент с болест на Паркинсон да се движи свободно
НОВИНАТА е свързана към
- Болест на Паркинсон
- Болестта на Паркинсон може да се отключва в бъбреците
- Ози Озбърн преди прощалния концерт: Не мога да ходя, но все още съм тук
- Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
- Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
- Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
- Доц. Весела Иванчева: Медицинска сестра и акушерка са професии със смисъл и бъдеще
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Допаминови агонисти
- Ралица, Обикновена ралица
Коментари към В УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна лекуват иновативно хора в напреднал стадий на болестта на Паркинсон
Яко Павлов
Имам такова заболяване от 2009 г. Лекувам се Алекс.болница София където съм диспансеризиран. Как мога да бъда включен за провеждане на тази операци4щя описана в Варна. Състоянието ми е нетърпимо повече. Благодаря Ви ако ми помогнете.
Здравейте! Това е информационна статия. Ето координати на здравното заведение: УМБАЛ "Света Марина" ЕАД, гр. Варна
Имам такова заболяване от 2009 г. Лекувам се Алекс.болница София където съм диспансеризиран. Как мога да бъда включен за провеждане на тази операци4щя описана в Варна. Състоянието ми е нетърпимо повече. Благодаря Ви ако ми помогнете.