Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка

Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка

от 29 фев 2024г., обновено на 11 март 2024г.
Редактор: Гергана Караилиева
Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Карта на нарушените мозъчни мрежи определя точните терапевтични целеви области в мозъка
  • Екипът локализира точните мрежи в мозъка, които имат решаващо значение за лечението на болестта на Паркинсон, синдрома на Турет, обсесивно-компулсивното разстройство и дистонията
  • Анализират данните на 534 имплантирани електрода за дълбока мозъчна стимулация, приложена на 261 души от цял свят
  • Учените наричат картата дисфунктом

 Международен екип от учени под ръководството на проф. Андреас Хорн и д-р Нингфей Ли от Медицинския университет Шарите в Берлин, Германия, и Бостънската женска болница локализира нарушени нервни пътища като използва дълбока мозъчна симулация. За да установят точните целеви региони в мозъка, учените разчитат данни на пациенти от цял свят, на които са имплантирани фини електроди за мозъчна стимулация.

Изследването

Изследването се фокусира върху тема от огромно значение и свързана с неврологичните заболявания. Науката полага непрекъснати усилия, за да се справи с тях, да търси отговор за причините, довели до възникването им, за връзките между тях, но и за начините, по които хората да бъдат предпазени и лекувани успешно.

Учени от десет специализирани център от седем държави предоставят данни и допринасят за резултатите от проучването.

За връзките в мозъка и дълбоката мозъчна стимулация

Картата на нарушените мозъчни мрежи е резултат от работата на изследователи от Германия, САЩ, Великобритания, Франция, Бразилия, Китай, Израел, Италия, Канада. Тя е насочена към определянето на точните терапевтични целеви области в мозъка. Това от своя страна е свързано с възможността да бъдат облекчавани симптомите на различни неврологични заболявания, което става, когато специфични области в мозъка биват стимулирани целенасочено. Учените припомнят, че когато определени връзки в мозъка функционират неправилно, възникват разстройства като болестта на Паркинсон, синдрома на Турет, дистонията или обсесивно-компулсивното разстройство.

Всъщност, казват изследователите, неврологичните и нервно-психичните заболявания се характеризират с широк спектър от различни признаци. Като се започне с нарушенията в настроението или в обработването на информацията и се стигне до двигателни дефицити. Въпреки очевидните различия между тях има и нещо общо. И то е, че всички те се дължат на неправилно функциониращи връзки между определени области в мозъка. Тоест, мозъчните вериги, които не работят правилно, могат да имат блокиращ ефект върху здравите мозъчни мрежи.

прекъснати невронни връзки
Дълбоката мозъчни стимулация бива насочвана точно към неизправните и може да бъде инструмент за облекчаване на симптомите в различните области. Характерно за метода е, че при него малки електроди се имплантират по неврохирургичен път в точно определени целеви области на мозъка. Те излъчват непрекъснато слаби електрически импулси към околната тъкан. Стимулиращите ефекти се предават по нервни пътища до по-отдалечените мозъчни области като по този начин развиват пълния си ефект. Стимулацията невинаги е успешна, тъй като и най-малките отклонения в разположението на електродите са в състояние да попречат на желаните ефекти.

Голямата цел на учените е да открият кои са онези специфични мозъчни вериги, които трябва да бъдат стимулирани, за да бъдат постигнати най-добрите резултати при лечението на множество симптоми.

>>>Превръщането на стволови клетки в аналози на допаминови неврони забавя развитието на болестта на Паркинсон

Или както казва специалистката по неврология д-р Нингфей Ли: „Целта ни беше да разберем къде в мозъка възможните блокажи могат да бъдат отпуснати чрез невромодулация така, че симптомите на болестта на Паркинсон, например, да се нормализират.“

Изследването на привиден парадокс

Екипът се занимава с привиден парадокс, известен отскоро. За какво става дума. За една специфична област в мозъка – субталамичното ядро. Смята се, че то е ефективна целева област за дълбока мозъчна стимулация за симптоматично лечение на синдрома на Паркинсон и на дистонията. И за двете заболявания са характерни двигателните нарушения.

Проучвания, проведени в последната година обаче показват, че субталамичното ядро е успешна целева област за лечението на обсесивно-компулсивното и на тикови разстройства.

>>>Дълбоката мозъчна стимулация може да подобри качеството на живот на пациенти с ОКР

Логичният въпрос е как толкова малко ядро (приблизително един сантиметър) може да бъде ефективно при лечението на различни мозъчни дисфункции.

За да намерят отговора, учените анализират данните на 534 имплантирани електрода за дълбока мозъчна стимулация, приложена на 261 души от цял свят, които страдат от четири заболявания:

  • 127 са с болестта на Паркинсон
  • 70 са с дистония
  • 50 имат обсесивно-компулсивно разстройство
  • 14 – синдром на Турет

С помощта на специално разработен софтуер екипът записва точната позиция на съответните електроди, а компютърните симулации помагат да се покажат нервните пътища, активирани при пациенти с оптимални или по-малко задоволителни резултати от лечението.

Резултатите

Учените идентифицират специфични мозъчни вериги, които при всяко от четирите разстройства функционират неправилно. Свързани са с областите от предната част на мозъка, които играят важна роля за двигателните функции, контрола на импулсите и обработката на информация.

мозък

„Веригите, които идентифицирахме, се припокриват частично. За нас това означава, че неизправностите, отразени в изследваните симптоми, не са напълно независими една от друга“, коментира постигнатите резултати Барбара Холъндър от Центъра по невронауки „Айнщайн“ на Университета Шарите, част от научния екип и водещ автор на статията, публикувана в Nature neuroscience.

Така екипът успява да локализира точните мрежи в предния и средния мозък, които имат решаващо значение за лечението на болестта на Паркинсон, синдрома на Турет, обсесивно-компулсивното разстройство и дистонията. Това е първата и съществена стъпка.

Когато този подход се прилага при разстройства с голямо разнообразие от признаци, постепенно се създава карта, която показва как специфичните мозъчни вериги са свързани с определени симптоми.

Картата на нарушените мозъчни мрежи

Въз основа на работата и резултатите от нея бива създадена карта, която тепърва ще се допълва. Учените й дават името дисфунктом.

„Съобразихме се с вече съществуващи наименования и така въз основа на термините конектом – описанието на съвкупността от всички нервни връзки в мозъка и геном като събирателен термин за цялата генетична информация, ние измислихме термина човешки дисфунктом. Надяваме се, че един ден дисфунктомът ще опише всички мозъчни вериги, които спират да функционират в резултат на нарушения на връзките“, разяснява Барбара Холандър.

Успех с лечението в хода на проучването

В процеса на работата става ясно, че усилията на екипа имат конкретни измерения. Техните констатации и изводи са от полза за пациенти. Оказва се, че фината настройка и прецизното поставяне на електродите успява да облекчи симптомите на тежко и резистентно на лечение обсесивно-компулсивно разстройство.

обсесивно-компулсивно разстройство

Наблюдавайки ефекта върху хората с този вид разстройство и анализирайки за пореден път резултатите от работата си, учените допускат, че няма само една мозъчна област, която е натоварена да има решаващо значение за подобряването на конкретен признак на заболяването. Предположенията им са, че самите нервни мрежи носят терапевтичните ефекти и могат да бъдат променяни от различни точки в мозъка.

Д-р Нингфей Ли споделя идеите за бъдещата работа на екипа: „Планираме да доразвием технологията и да изолираме дефектни мозъчни вериги за специфични белези с още по-голяма резолюция. Например, за обсесивно-компулсивното разстройство бихме могли да изолираме веригите за натрапчиви мисли и действия или за често появяващите се признаци като депресия или тревожни разстройства. Всичко това ще направи възможно да приспособим лечението към конкретния човек максимално добре.“

Проучването не само дава ценна информация за насочена неврохирургична терапия, но и предоставя нови подходи за неинвазивни методи. Например за транскраниална магнитна стимулация, при която магнитни импулси извън черепа стимулират области в мозъка и няма нужда от операция.

Източник:

https://www.charite.de/

Още по темата:
  • Идентифицираха неврофизиологичен биомаркер за ОКР Идентифицираха неврофизиологичен биомаркер за ОКР
  • Лечение на Паркинсон чрез имплантиране на свински мозъчни клетки Лечение на Паркинсон чрез имплантиране на свински мозъчни клетки
  • От 2024 г. дълбоката мозъчна стимулация при Паркинсон се доплаща От 2024 г. дълбоката мозъчна стимулация при Паркинсон се доплаща
  • Започва клинично проучване върху терапия със стволови клетки за пациенти с Паркинсон Започва клинично проучване върху терапия със стволови клетки за пациенти с Паркинсон
0.0/5 0 оценки

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20
12.10лв.

ЕНТЕРОСАН V таблетки 360 мг * 20

Термолабилни
КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90
49.10лв.

КОРЕАВИТА ЛЪВСКА ГРИВА капсули 330 мг. * 90

СУОНСЪН ДОБАВКА ЗА ЗДРАВЕТО НА МОЗЪКА капсули * 60
44.90лв. 38.17лв.

СУОНСЪН ДОБАВКА ЗА ЗДРАВЕТО НА МОЗЪКА капсули * 60

Нов ПРОМО
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС N - АЦЕТИЛ ТИРОЗИН капсули * 120
52.50лв.

ДЖАРОУ ФОРМУЛАС N - АЦЕТИЛ ТИРОЗИН капсули * 120

НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90
18.39лв.

НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90

МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ
25.90лв.

МЕМОСТОР капсули * 30 ЕКОФАРМ

Коментари към Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:55
    Коментирайте "Карта показва прекъсването на невронните връзки в мозъка"

НОВИНАТА е свързана към

  • Болест на Паркинсон
  • Как да спрем треперенето на ръцете с билки и натурални средства
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Физическите упражнения и болестта на Паркинсон
  • Аврамово дърво, Витекс агнус кастус
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
  • Ралица, Обикновена ралица
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 150 дни, 1 час и 12 мин.

Паркинсон и Хашимото - мога ли да пия Мадопар?

преди 1935 дни, 5 часа и 32 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 11 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Възстановяване след сътресение на мозъка Възстановяване след сътресение на мозъка

Възстановяване след сътресение на мозъка

от 18 дек 2024г. Прочети повече
Болест на Паркинсон Болест на Паркинсон

Болест на Паркинсон

от 24 окт 2024г. Прочети повече
Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика

Черен блян, Черна попадийка, Буника, Бленика

от 07 авг 2024г. Прочети повече
Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека

Проф. Феличе Яка: Глобалната хранителна система е водеща причина за ранна смърт при човека

от 07 ное 2023г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival