В Южна Африка диагностициране и лечение на рак се осъществяват на броени места
За много жени в Южна Африка ракът продължава да бъде убиец поради късното диагностициране. Въпреки предприеманите от здравните власти кампании за безплатни прегледи, малцина от хората се възползват от тях заради бедната здравна култура.
"Хората не знаят какво е рак. Повечето от тях нямат представа кога трябва да потърсят лекарска помощ", споделя 25-годишната Тина, чиято майка е починала от рак на белия дроб. Младата жена е една от малкото, които не пропускат кампаниите за профилактични прегледи.
В национален мащаб диагностициране и лечение на рак се осъществяват на броени места в Южна Африка в специализирани болници, чийто брой е твърде малък. Голяма част от пациентите трябва да изминават повече от 200 километра, за да стигнат до съответното здравно заведение. Заради недостатъчното болници и специалисти, хората са принудени да чакат повече от месец за изследване и скенер, както и за резултатите от тях.
"Липсата на здравна култура и информираност влошават нещата", коментират лекари.
Всяка година в страната се откриват 60 хиляди нови случая на рак. Данни от анкета показват, че едва 30 процента от жените в Южна Африка са чували, че съществуват изследвания като цитоназмазка, а само една на всеки пет жени знае, че има болести като рак на гърдата или рак на маточната шийка.
Коментари към В Южна Африка диагностициране и лечение на рак се осъществяват на броени места