Мутация на коронавируса в Южна Африка и масова ваксинация през февруари 2021-ва
В Южна Африка бе открита мутация на коронавируса, която вече се разпространява и в други страни. Откритието налага още по-бърза и масова ваксинация в страната, която се очаква да стартира през месец февруари 2021 г.
Какво представлява новият вариант на коронавируса?
Всички вируси мутират, не само този, който причинява Covid-19. Малките генетични промени настъпват, след като вирусът произведе свои копия, за да се разпространи и оцелее по-дълго.
Повечето му вариации са безопасни, а някои от тях дори могат да попречат на оцеляването на вируса. За съжаление, има няколко, които са по-заразни и носят заплаха за хората. Към настоящия момент съществуват хиляди варианти на върлуващия вирус. Учените обаче неслучайно са насочили вниманието си към един конкретен – този в Южна Африка, наречен 501.V2.
Мнението на експертите за мутацията в Южна Африка
Една от мутациите, характерна за варианта на южноафриканския коронавирус, е известна под наименованието E484K. Тя е различна от тази, която учените изследват във Великобритания.
В момента и двата варианта на вируса са силно заразни, което означава, че може да се наложи вземането на още по-строги мерки за ограничаване на разпространението му. Според учените мутацията във Великобритания е малко вероятно да повлияе на ефективността на вече одобрените ваксини, но не такова е мнението им за тази в Южна Африка.
Д-р Саймън Кларк, експерт по клетъчна микробиология в университета на Рединг, заявява: „Южноафриканският вариант е придружен от няколко допълнителни мутации, сред които и промени в спайк протеина на вируса, което е наистина притеснително.“ Спайк протеинът е инструментът, който улеснява навлизането му в човешките клетки. Той е своеобразен ключ.
Също така, разработваните ваксини са насочени точно към него, което още повече тревожи специалистите.
Кларк допълва: „Наблюдаваните мутации водят до промени в спайк протеина, по-големи от тези при варианта във Великобритания. С други думи, може да се окаже, че коронавирусът не е така податлив на имунната реакция, предизвиквана от ваксините.“
Според проф. Франсоа Балу от колежа „University College London“ мутацията E484K потиска способността на антителата да разпознават вируса. По този начин той „заобикаля“ имунната защита, изградена след прекарана инфекция или поставена ваксина.“
Дори и учените да са прави, най-лошият възможен сценарий би включвал модификация на ваксините, за да се повиши отново тяхната ефективност, което може да отнеме няколко седмици или месеци.
По-опасна ли е мутацията?
Няма доказателства, че тя причинява по-тежко протичане на болестта. Добрата лична хигиена, спазването на дистанция и използването на предпазни маски продължават да бъдат най-сигурните средства за ограничаване на разпространението му.
Масова ваксинация на населението в Южна Африка през февруари 2021-ва
След сериозната втора вълна и в условията на върлуващ мутирал вирус, страната очаква доставка на първите дози от ваксината през месец февруари.
През последните седмици правителството бе остро критикувано от здравните експерти, че се бави със стартиране на плана за ваксиниране срещу COVID-19.
Д-р Зуели Мкхизе обяви, че „очакват началото му да бъде дадено през идния месец, но това зависи и от хода на преговорите с компаниите разработчици „Pfizer“, „Moderna“ и „AstraZeneca“, както и с лабораториите в Русия и Китай.“
Държавата разчита на финансовата подкрепа на частния сектор и някои от водещите здравноосигурителни дружества, за да реализира мащабната кампания.
„Covax“ – механизмът на СЗО за справедливо разпределение на ваксините срещу коронавирус
Южна Африка е включена в „Covax“ – механизъм, създаден от СЗО през 2020 г., с цел да ускори и осигури равноправен достъп до ваксините срещу коронавирус по целия свят.
В края на 2020 г. правителството на страната внесе депозит в размер на 15,8 милиона евро, за да си осигури членство в „Covax.“
Въпреки това Южна Африка, която е най-силно засегната от всички страни на континента, не очаква да получи първите дози по програмата по-рано от второто тримесечие на годината.
Министърът призна, че втората вълна на пандемията е довела до смъртта на много повече хора, отколкото първата. Според д-р Мкхизе единственият начин за справяне с COVID-19 в световен мащаб е чрез ваксинация.
Първоначално целта е да бъдат ваксинирани 67% от общо 59-милионното население, за да се придобие достатъчен колективен имунитет и да се затрудни разпространението на коронавируса.
Към 05.01.2021 г. случаите на COVID-19 в Южна Африка са 1 113 349. Така страната оглави черната статистика като първата африканска държава, прескочила психологическата граница от 1 милион регистрирани случая.
medicalxpress.com/news/2021-01-south-africa-virus-vaccinations-month, bbc.com/news/health-55534727
Снимка: freepik.com
- В Южна Африка диагностициране и лечение на рак се осъществяват на броени места
- Повторното заразяване на здрави младежи със SARS-CoV-2 е напълно възможно
- Науката в битка с дезинформацията за COVID-19
- Израел удължава националния локдаун до края на януари 2021 г. след лавинообразния скок на заразени с COVID-19
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
НОВИНАТА е свързана към
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
- 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
Коментари към Мутация на коронавируса в Южна Африка и масова ваксинация през февруари 2021-ва