Гана потвърди огнище на вируса Марбург
Гана потвърди наличието на огнище на вируса Марбург. За първи път в западноафриканската страна са потвърдени два случая на заразени с вируса, който причинява заболяване, водещо до инвалидизация и смъртност от над 50%.
Заразените с вируса на Марбург в Гана
Двама са заразените с вируса на Марбург. Първият случай е на 26-годишен мъж, който постъпва в болница на 26 юни 2022-а и ден по-късно умира. Вторият е на мъж на 51 години, който почива в деня, в който е хоспитализиран – 28 юни 2022 г. Болницата, в която са приети и лекувани мъжете, е една и съща. Няма връзка между заразените.
Пробите, които са изпратени в Института „Пастьор“ в Дакар, показват заразяване с вируса на Марбург. Допълнителните тестове потвърждават резултатите, съобщават от Световната здравна организация.
От африканския клон на СЗО уточняват, че и при двамата мъже симптомите са били треска, гадене, повръщане и диария.
„Здравните власти реагираха бързо и започнаха подготовка за възможно избухване на огнище на заразата. Това е добре, защото ако няма решителни и незабавни действия, вирусът Марбург може да излезе много бързо извън контрол“, коментира регионалният директор на СЗО за Африка д-р Матшидисо Моети.
Контактни с двамата мъже са били общо 98 души, които са поставени под карантина. Сред тях няма установени заразени с вируса на Марбург до настоящия момент. От СЗО подчертават, че състоянието на тези хора се следи постоянно.
Предприетите мерки
Всички съседни на Гана и високорискови държави са предупредени и са в състояние на повишена готовност. До момента огнища и единични случаи на заразени с вируса на Марбург е имало в Ангола, Кения, Уганда, Южна Африка и Демократична република Конго. През 2021 г. Гвинея обяви за първия случай на заразен с вируса Марбург.
Екипи на Световната организация са на място, за да окажат подкрепа на здравните власти. Спешните екипи от Гана и експертите на СЗО провеждат разследване в района на Ашанти, откъдето са починалите мъже. Засилено е наблюдението, осъществява се и тестване на хората. Проследяват се контактите, работи се активно с местните общности, които предупреждават за рисковете и опасностите от болестта.
В следващите дни в Гана ще пристигнат още експерти от СЗО. Основната им задача е да оценят рисковете и мерките, които са предприети за предотвратяването на инфекциите. В страната са доставени и лични предпазни средства, които са от съществено значение в подобна ситуация.
Вирусът Марбург
Вирусът Марбург (Marburg Virus, MARV) е вирус на хеморагична треска от семейството на филовирусите. Най-известният представител на семейството е вирусът Ебола. MARV има няколко варианта, които се различават генетично и по тежестта на заболяването, което причиняват. Определя се като изключително опасен. Според класификацията на СЗО той е патоген от рискова група 4, а Националният институт по алергии и инфекциозни болести в САЩ го определя като приоритетен патоген от категория А.
>>> Ново огнище на ебола е регистрирано в Демократична република Конго
Основният резервоар на вируса Марбург е египетското летящо куче от семейството на плодовите прилепи, което живее в пещерите и се храни с плодове. При този вид прилепи инфекцията протича без симптоми. В същото време те се заразяват взаимно и отделят вируса чрез слюнка, урина и други телесни течности.
За първи път обаче вирусът Марбург е открит в африкански зелени маймуни. Това се случва през 1967 г., когато животните са внесени от Уганда в лаборатории в Марбург, Франкфурт, Белград и в Русия. Тогава изследователите, които работят с клетъчни култури от зелените маймуни, се заразяват от разболелите се животни.
Вирусът се предава чрез телесни течности, при контакт със замърсено бельо и медицински изделия. Най-често се заразяват грижещите се за болните или хората, които погребват телата им при смърт. Специалистите уточняват, че в продължение на месеци вирусът остава в организма на вече излекуваните, а това означава, че е възможно да се предаде по полов път.
Заболяването
Инкубационният период на заболяването, предизвикано от вируса Марбург е между 5 и 10 дни. След това температурата на заразените рязко се повишава, появяват се силно главоболие и болки в мускулите. В следващите дни започват болки в корема, гадене, повръщане и диария.
Между петия и седмия ден състоянието на заразените се усложнява, появява се обрив и започва кървене. Засегната е и нервната им система. Хората с вируса на Марбург са дезориентирани и превъзбудени, държат се агресивно, получават гърчове и могат да изпаднат в кома.
Умират между 24% и 88% от заразените, като това зависи от варианта на вируса и от грижите, които се полагат за тях.
Лечение
До момента няма одобрени лекарства за терапия и профилактика. Няма и одобрени ваксини. Въпреки това грижата за заразените, която включва рехидратация с перорални или интравенозни течности, и лечението на специфичните симптоми, подобряват състоянието на болните.
Научната общност не спира с усилията си да намери лекарство за Марбургския вирус. През 2017 г. американски изследователи тестват върху морски свинчета лекарство, създадено на основата на моноклонално антитяло. Резултатите дават надежда, тъй като всички животни оцеляват, дори когато са получили медикамента пет дни след заразяването си.
>>> СЗО и УНИЦЕФ създадоха глобален резерв от ваксини срещу ебола
Има вероятност ваксините Zabdeno и Mvabea, които са срещу вируса на Ебола и са одобрени от Европейската агенция по лекарствата през 2020 г., да защитават частично и от вируса на Марбург. Но това не може да се потвърди, докато ефективността им срещу него не бъде тествана в клинични проучавния.
НОВИНАТА е свързана към
- Марбург вирус
- A98.3 Вирусна болест Marburg
- Екваториална Гвинея потвърди огнище на марбургска хеморагична треска
- Съмнение за заразен с вируса Марбург затвори гарата в Хамбург
- Tанзания потвърждава огнище на вируса Марбург
- Смъртоносният вирус Марбург взе жертви в Уганда
- Първи случай на вируса на Марбург потвърдиха здравните власти в Гвинея на 9 август 2021 г.
Коментари към Гана потвърди огнище на вируса Марбург