Първи случай на вируса на Марбург потвърдиха здравните власти в Гвинея на 9 август 2021 г.
Здравните власти в Гвинея потвърдиха първия случай на болестта, предизвикана от вируса на Марбург, открит в префектурата Гуекеду, в южната част на страната, в село, разположено близо до границите с Либерия и Сиера Леоне.
Първият регистриран случай на вируса на Марбург
Пациентът, който има симптоми от 25 юли 2021 г., е лекуван в клиника в района на Гуекеду. След като състоянието му започва бързо да се влошава на място пристига екип, който да проучи причините. След смъртта на пациента, починал на 2 август 2021 г., са взети проби. Те са тествани в полевата лаборатория в Гекеду и в Националната лаборатория за хеморагична треска на Гвинея. Пробите са дали положителен резултат за вируса на Марбург. Допълнителните изследвания и анализи в Института „Пастьор“ в Сенегал са потвърдили резултата.
Районът, където е установен първият случай на смъртоносния вирус, е същият, в който бяха открити и първите случаи на Ебола. Вирусът на Марбург принадлежи към същото семейство като вируса на Ебола. Притеснителното е, че е открит по-малко от два месеца след като Гвинея обяви края на епидемията от Ебола, която избухна в Западноафриканската страна в началото на 2021 г.
Здравните власти са реагирали незабавно и предприели действия по издирването на хората, които са били в контакт с пациента както и всичко необходимо, за да забавят разпространението на инфекцията, включително и кампания за повишаване на осведомеността на обществото. До момента се наблюдават над 155 души. Постоянно се наблюдава и състоянието на трима от членовете на семейството на починалия и здравен работник, който е бил в постоянен контакт с него.
-> Научете повече за вируса Марбург
Регионалният директор на СЗО за Африка д-р Матшидисо Моети приветства бързите действия на здравните работници в Гвинея. „За да предотвратим бързото разпространение на вируса на Марбург, трябва да го спрем сега“, каза тя и подчерта, че разчитат на опита, придобит в района при управлението на епидемията от Ебола. Световната организация определи като високо нивото на заплаха за района и страната, но като ниско в глобален мащаб.
Първите десет експерти от СЗО са вече на място. Сред тях има епидемиолози и специалисти по социална антропология. Те са в помощ за провеждането на задълбочено разследване, на оценка на риска, но и за мобилизацията и скрининга на хората от района, за клиничните грижи и контрола на инфекциите.
Засилено е и наблюдението по границите, а съседните държави са предупредени и в готовност. Системите, които са въведени в Гвинея и в съседните й страни като част от борбата срещу вируса на Ебола, са от съществено значение за бързите действия пред заплахата от вируса на Марбург сега.
Вирусът на Марбург
Болестта на Марбург е силно вирулентна и причинява хеморагична треска. Предава се чрез контакт с телесни течности на заразен човек или на замърсени повърхности. Вирусът се пренася от прилепи и по-точно от вида египетски плодов прилеп, който се среща често в Африка.
Заболяването започва внезапно. Характерните симптоми са силно главоболие и висока температура. Смъртността варира от 24% до 88% в зависимост от щама на вируса и лечението.
-> Научете повече за болестта на Марбург
Няма одобрени ваксини или антивирусни лечения. Специалистите от СЗО уточняват, че пероралната или интравенозна рехидратация и лечението на специфичните симптоми увеличават възможността за успешно лечение. В момента биват оценявани няколко потенциални лечения, сред които имунни терапии, медикаменти и лечение с кръвни продукти.
До момента огнища на болестта на Марбург са откривани в Ангола, Кения, Демократична република Конго, Уганда. Епидемията в Конго през 2000 г. и в Ангола през 2005 г. отне живота на няколко хиляди души.
Коментари към Първи случай на вируса на Марбург потвърдиха здравните власти в Гвинея на 9 август 2021 г.