Депутатите задължиха здравния министър да предложи конкретни мерки за справянето с кадровия проблем в сектора
До 30 септември 2019 г. министър Кирил Ананиев трябва да представи в Парламентарната комисия по здравеопазване конкретни мерки за решаването на проблемите в сектора. Депутатите гласуваха решението си след дискусията в парламента, повод за която беше питане на депутати от левицата за политиката на МЗ по отношение на кадрите.
Пред депутатите министър Кирил Ананиев заяви, че ситуацията по отношение на човешкия ресурс у нас не се различава от тази в останалите страни на ЕС и е подчинена на проблемите, произтичащи от застаряващото население и липсата на интерес от страна на младите към професията на медицинските сестри. Сериозен проблем е неравномерното разпределение в страната и емиграцията.
През последното десетилетие осигуреността с лекари се увеличава, но е факт, че те са разпределени неравномерно, заяви Кирил Ананиев. Традиционно висока, в сравнение с другите страни, е осигуреността със зъболекари. Повече са и магистър-фармацевтите. Най-сериозен е проблемът с медицинските сестри. В сравнение с другите страни от ЕС, у нас техният брой е твърде малък и по този показател сме на едно от последните места. Здравният министър подчерта, че през 2000 г. броят им спада с цели 30%. Докладът на ЕК за 2019-а също констатира, че у нас има реален недостиг на медицински сестри, че лекарите са разпределени неравномерно и броят на общопрактикуващите е нисък.
Кирил Ананиев каза още, че преминаването на лекарите от малките към по-големи градове е процес, който е резултат и от факта, че общините не подпомагат финансово болниците на тяхна територия.
Отчитаме колко е важно получилите образование медицински специалисти да останат и да работят тук и затова един от приоритетите на ведомството е да бъдат създадени благоприятни възможности за професионално развитие, каза още от трибуната на НС министърът. Като един от начините това да се случи е промяната в наредбата за специализациите, която вече е обнародвана. Кирил Ананиев прикани в процеса да се включат и местните власти, които също да финансират обучението на онези специалности, които са необходими на тяхната община.
За да се върне интересът на младите хора към професията на медицинската сестра ще трябва работната среда да стане по-добра и привлекателна, натоварването на специалистите по-малко и поносимо, но и да има реални условия за бъдещо професионално развитие. Не на последно място, подчерта Кирил Ананиев, е важно професията да бъде представена по подходящ начин в обществото.
За да функционира нормално системата, съотношението сестри-лекари трябва да бъде 2 към 1. Според данните към края на 2018-а то е 1,03 към 1 или 30 589 сестри и 29 667 лекари.
За решаването точно на този проблем и привличането и задържането на сестрите ключова роля имат и работодателите, каза министърът. Те трябва да осигурят адекватно възнаграждение, по-добри условия на труд и подкрепа за кариерното развитие на сестрите, аргументира се Ананиев.
По време на дискусията проф. Георги Михайлов от БСП заяви, че кадровият дефицит е изключително сериозен и е във всички специалности. Повече от половината от лекарите в страната са възраст над 55 години, подчерта той. Подобна е картината и в останалите професии. Според проф. Анелия Клисарова е задължително спешните мерки да са съобразени с бюджета.
МЗ, parliament.bg
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към Депутатите задължиха здравния министър да предложи конкретни мерки за справянето с кадровия проблем в сектора