Депутатите освободиха предсрочно проф. Петко Салчев от поста управител на НЗОК
149 народни представители подкрепиха внесеното извънредно в дневния ред на парламента предложение от ГЕРБ, „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ за освобождаването от длъжност на управителя на НЗОК проф. Петко Салчев.
Предложението
Доц. Антон Тонев от „Продължаваме промяната“, д-р Александър Симидчиев от „Демократична България“ и проф. Костадин Ангелов от ГЕРБ внесоха предложението за отстраняването на управителя на Касата като извънредна точка в дневния ред на заседанието на 13 януари 2023 г.
Мотивите на депутатите не се различават особено от тези на Българския лекарски съюз, с които те настояват от месеци за оставката на проф. Салчев.
Сред тях са липсата на диалог между оглавяващия НЗОК и БЛС, неизпълнението на закони, правилници и на Националния рамков договор.
Председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Антон Тонев подчерта, че през последните месеци са положили усилия да помогнат за подновяването на диалога между Здравната каса и лекарите, но така и не са успели. Единственият начин да се възстанови диалогът и да започнат преговорите между БЛС и НЗОК е отстраняването на управителя на касата.
Проф. Костадин Ангелов заяви, че решението на НС не е свързано с личността на проф. Салчев, когото той определи като изключителен професионалист и утвърден лекар и му благодари за работата.
Пред народните представители проф. Петко Салчев заяви, че аргументите, с които искат оставката му, не са подкрепени нито с конкретни факти, нито с документи и подчерта, че е горд от това, което е постигнал.
Почти същото той каза и на 12 януари 2023 г. по време на изслушването му в комисията по здравеопазване.
Със 149 гласа „за“ депутатите освободиха проф. Салчев от поста управител на Касата. Нито един не гласува против, а с „въздържал се“ гласуваха народните представители от „Възраждане“ и двама от „Демократична България“.
Напрежението между БЛС и управителя на НЗОК
От времето, когато проф. Петко Салчев беше избран за управител на Здравната каса, което между другото се случи на 13 март 2020-а, до свалянето му от поста на 13 януари 2023 г., отношенията между него и съсловната организация на лекарите са обтегнати. Въпреки привидния диалог и опитите той да се води, през цялото време се усещат подводни течения, които многократно изскачат на повърхността под формата на искане на оставката му.
Основните обвинения
Сред основните обвинения на БЛС към вече бившия управител на НЗОК са това, че той си "позволява административен произвол, че бламира и саботира преговорите за Националния рамков договор".
А най-често зад подобни обвинения е въпросът как да бъдат разпределени средствата от здравните вноски. Всъщност, разпределението на бюджета на Касата е очевидната ябълка на раздора. И това е обяснимо, защото става дума за повече от 6 милиарда лева, от които почти 2,8 милиарда са за болниците. Голямата разлика между парите, отделяни за болнично и за извънболнично лечение, са един от сериозните проблеми на здравната ни система. За него се говори постоянно, но той така и не се решава окончателно. Тук е мястото да припомним, че по времето, когато проф. Асена Сербезова оглавяваше здравното ведомство, беше направена крачка напред с увеличението на средствата за извънболнична помощ.
>>>Оставката на проф. Петко Салчев и край на преговорите с НЗОК поискаха от Лекарския съюз
През ноември 2022-а, когато Лекарският съюз поиска за пореден път оставката на управителя на Касата, председателят на БЛС насочи вниманието не само към липсата на диалог и реални преговори. Д-р Иван Маджаров говори за надсъбраните здравни вноски, които според него са близо 80 000 000 лв. и пита, защо в такъв случай Надзорният съвет говори за 20 000 000 лв.
"Трябва да се дадат едни пари на лекарите"
Проф. Петко Салчев заяви, че през последните две години единственото, което е чувал е, че "трябва да се дадат едни пари на лекарите". От самото си встъпване в длъжност той казва, че парите на НЗОК са парите на българите, а ангажиментът на Касата се състои в това да полага грижи срещу тях хората да бъдат лекувани.
Проф. Салчев многократно подчертава, че работата на институцията, която ръководи, е да се грижи за прозрачното, съобразено изцяло със закона и адекватно разпределение на здравните вноски на гражданите.
По време на изслушването му като единствен кандидат на ГЕРБ за поста управител на НЗОК проф. Петко Салчев казва, че в последно време институцията се превръща в бюрократична, а не бива да е така. Затова той се надява да я превърне в реална администрация, която помага на хората. Това, казва той тогава, може да се случи чрез дигитализация, но и като бъде намалена административната тежест. Нищо от заявеното не е осъществено в пълна степен. В повечето случаи става дума за начало на действия и опити, които най-често биват прекъсвани. А още по-често следват порочната практика у нас, която може да бъде изразена с познатото на всички – една напред, две назад.
Разривът е толкова дълбок, че никакви медиатори не са в състояние да съберат двете страни. Както поясниха депутатите, внесли предложението за предсрочното освобождаване на управителя на НЗОК, този разрив и липсата на нормален диалог застрашават сериозно качеството на здравните услуги.
Какво следва - нов управител на НЗОК, нов късмет
Чисто процедурно предстои да се задействат правилата за избор. След направените предложения ще бъде избран поредният управител на Касата. Дали личността му ще бъде в състояние да промени ситуацията? Едва ли. Така както нито един от заемалите този пост не го направи.
Дали защото става дума за политически избор, или защото системата е такава? Вероятно и двете. Но е факт, че дълбоките противоречия влияят върху всички, както е факт, че у нас кризите не се решават реално. Защото проблемите не изчезват автоматично с отстраняването на личността, а точно обратното – генерират нови. У нас това се превръща в тенденция, която засилва усещането за хаос и рефлектират върху медицинските специалисти и пациентите. Подкопава доверието в системата, принизява труда на работещите в сферата на общественото здраве и обрича хората, които имат нужда от реално и качествено здравеопазване.
- Новият шеф на НЗОК проф. Петко Салчев: Повече профилактика, прогенерична политика и грижа за възрастните
- Проф. Петко Салчев е единственото предложение за управител на НЗОК
- Оставката на проф. Петко Салчев и край на преговорите с НЗОК поискаха от Лекарския съюз
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
НОВИНАТА е свързана към
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Национална здравноосигурителна каса
- Здравноосигурените могат да видят своето здравно досие с ПИК от НАП
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- Съдът постанови: НЗОК ще плаща за лечението на болите от сколиоза
- Според управителя на НЗОК недостигът на пари в касата е заради лекарствата
- НЗОК: Диетичните храни за диагнозата „Класическа фенилкетонурия“ се заплащат на 100%
- Държавата ще поеме лекарствата на хипертониците най-рано от април 2017 г.
- Ще се забави издаването на Европейски здравноосигурителни карти
Коментари към Депутатите освободиха предсрочно проф. Петко Салчев от поста управител на НЗОК