От 16 ноември 2020 г. НЗОК удължава служебно протоколите на хронично болните
НЗОК удължава служебно протоколите на хронично болните. Процесът ще започне от 16 ноември 2020 г., а мярката е предприета, за да няма струпване на хора в закрити пространства и за да бъде гарантиран и облекчен достъпът на пациентите до необходимите им за лечение медикаменти.
Готови са условията и реда, по които се отпускат лекарства, медицински изделия и диетичните храни за специални медицински цели, които НЗОК заплаща напълно или частично. В документа е посочено ясно, че извънредният ред за отпускане на лекарства се прилага само, когато човекът няма издадена рецептурна бланка или тази, която вече притежава, е с изтекъл срок и реално е невалидна. Когато човек има рецептурна бланка и тя е валидна, той представя нея заедно с книжката в аптеката.
Хората ще трябва да вземат лекарствата си от аптеката, от която са ги взимали преди въвеждането на извънредната ситуация. Ако това е невъзможно за тях или в случаите, когато се налага промяна на лечението или на данните, то е наложително посещение при личния лекар.
По същия начин се удължава и срокът на валидност на протоколите за скъпо лечение на хронично болните, който изтича по време на извънредната обстановка.
Не се удължава по служебен път срокът на протоколите за предписани лекарства за няколко заболявания, за чието лечение има приети изисквания от НЗОК. Това са:
- хроничен вирусен хепатит С, тъй като става дума за еднократна терапия с определена продължителност
- хемангиоми в кърмаческа и ранна детска възраст в извънболничната помощ, тъй като приложението на Propranolol е за определен период и е съобразено с актуалното тегло
- бронхопулмонална дисплазия , тъй като профилактиката с Palivizumab се осъществява веднъж в годината за период от 150 дни по време на очаквани периоди на риск от RSV в обществото.
По отношение на заверката на нови рецептурни книжки или вписване на нови диагнози в тях в документа, подписан от управителя на Здравната каса проф. Петко Салчев, е обяснено, че всяка регионална структура определя e-mail адрес, където постъпва информация от личните лекари за новоиздадени рецептурни книжки. РЗОК въвежда незабавно данните в регистъра „Рецептурни книжки“. Има и допълнителен регистър, чрез който се извършва контрол. При издадена нова книжка, то аптеката отпуска лекарствата като спазва реда и условията затова. Не е необходимо книжката да бъде заверена в РЗОК.
Тези условия и ред влизат в сила от 16 ноември 2020 г. и действието им ще бъде продължено автоматично, ако извънредната обстановка бъде удължена.
nhif.bg
- Бюджетите на болниците вероятно ще бъдат коригирани следващия месец
- Надзорният съвет на НЗОК: Няма да се включват нови лекарства в платения списък
- Пенка Георгиева: Не лекуват деца в чужбина, защото изпитват недоверие към здравната каса
- Здравната каса определи правилата, по които ще плаща на болниците
НОВИНАТА е свързана към
- Физикална терапия и рехабилитация, финансирана от НЗОК
- Национална здравноосигурителна каса
- Важно ли е аптеката да работи задължително с НЗОК?
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Как да ползваме мобилното приложение за публичност, повече прозрачност и контрол за извършените плащания от Здравната каса?
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Здравната каса ще продължи да плаща по 2 лв. на аптеките
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Регистрационната система става задължителна за заплащане на лечебните заведения от НЗОК
- Приключи проверката на здравната каса в болница "Света Екатерина"
Коментари към От 16 ноември 2020 г. НЗОК удължава служебно протоколите на хронично болните