Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Доживотният прием на бета-блокери след инфаркт може да не е необходим за всички пациенти

Доживотният прием на бета-блокери след инфаркт може да не е необходим за всички пациенти

от 01 апр 2026г.
Редактор: Вероника Събова
Доживотният прием на бета-блокери след инфаркт може да не е необходим за всички пациенти - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • През последните години все повече учени и лекари поставят под въпрос дългосрочната употреба на бета-блокери след инфаркт.
  • При пациенти в стабилно състояние спирането на бета-блокерите може да бъде също толкова безопасно, колкото и продължаването на лечението.
  • Намаляването на приема на ненужни медикаменти може да подобри както качеството на живот, така и придържането към терапията.

В продължение на десетилетия пациентите, преживели инфаркт, получават едно и също медицинско предписание – доживотен прием на бета-блокери с цел предпазване на сърцето. През последните години обаче все повече учени и лекари поставят под въпрос дългосрочната им употреба след първата година от възстановяването.

Какво представляват бета-блокерите

Бета-блокерите са широко предписван клас лекарства, прилагани при различни сърдечносъдови заболявания, които понижават кръвното налягане и забавят сърдечната честота. Макар че се считат за безопасни, бета-блокерите могат да причинят странични ефекти като умора, замаяност, сухота в устата и очите, а в редки случаи – сексуална дисфункция.

В продължение на повече от 40 години бета-блокерите се предписват като стандартно лечение за възрастни хора, преживели инфаркт, с цел намаляване на риска от ново сърдечносъдово събитие. Много пациенти продължават да го приемат доживотно, но все повече изследвания поставят този подход под въпрос.

» Бета-блокерите могат да повишат риска от смърт при някои жени

Промяна на дългогодишна медицинска практика

Медицина

През 2023 г. водещи организации като Американската сърдечна асоциация и Американския колеж по кардиология актуализират своите насоки за лечение на пациенти със сърдечносъдови заболявания. Те вече не препоръчват дългосрочна употреба на бета-блокери при пациенти в стабилно състояние, които не са преживели повторен инфаркт през последната една година.

» РНК терапия стимулира възстановяването на сърцето след инфаркт
» Клетките на сърдечния мускул се възстановяват след инфаркт

Според д-р Манеш Пател, президент на Американската сърдечна асоциация и кардиолог и професор в Медицинския факултет на Университета „Дюк“, напредъкът в лечението на инфаркт – като ангиопластиката (процедура за механично разширяване на стеснени или запушени артерии) и съвременните медикаменти – променя контекста, в който бета-блокерите първоначално са били въведени.

„Доказателствата се променят и изглежда, че при пациенти, които са в стабилно състояние след прекаран инфаркт, може да е възможно да се намали или прекрати лечението с бета-блокери.“, коментира Пател.

Кардиолози като Валентин Фустер вече поставят под въпрос рутинното предписване на бета-блокери на пациенти с добра сърдечна функция. Според него през следващите няколко години може да настъпи реална промяна в клиничната практика.

Ново проучване дава допълнителни отговори

Скорошно проучване, публикувано в New England Journal of Medicine и представено на годишната научна среща на Американския колеж по кардиология, изследва дали е необходимо бета-блокерите да се приемат дългосрочно след инфаркт. В него участват над 2500 пациенти от 25 здравни центъра в Южна Корея, всички от които са били в стабилно състояние поне една година след прекаран инфаркт.

Участниците са разделени на две групи – в първата приемът на бета-блокери е преустановен, а във втората терапията е продължена. И двете групи са проследени за период от около три години.

Резултатите показват, че комбинираният риск от смърт, повторен инфаркт и хоспитализация поради сърдечна недостатъчност е 7,2% при пациентите, които са спрели бета-блокерите, и 9% при тези, които са продължили лечението.

инфаркт

Отделните показатели също са сходни, като смъртността е 2,4% в първата група спрямо 3,4% във втората, а повторните инфаркти и хоспитализациите поради сърдечна недостатъчност са с почти еднаква честота. Изследователите отбелязват, че при пациентите, които са спрели терапията, се наблюдава леко повишение на кръвното налягане и сърдечната честота, но средните стойности остават в безопасни граници.

Изследователите стигат до извода, че при пациенти в стабилно състояние, спирането на бета-блокерите може да бъде също толкова безопасно, колкото и продължаването на лечението.

» Изпитват лекарство, получено от паякова отрова, за лечение на инфаркт и инсулт

Ползи за пациентите и здравната система

Промяната в подхода може да има и икономически ефект. Макар бета-блокерите да са сравнително евтини, дългосрочният им прием води до значителни разходи с течение на времето.

Според Джоузеф Равенел, доцент по здравеопазване и медицина на населението в NYU Langone Health, намаляването на приема на ненужни медикаменти може да подобри както качеството на живот, така и придържането към терапията.

Заключение

Данните от последните проучвания променят дългогодишни разбирания и показват, че доживотният прием на бета-блокери може да не е необходим за всички пациенти след инфаркт. Вместо прилагането на универсален подход, все по-важно става индивидуалното решение, взето съвместно между лекар и пациент.

Това бележи стъпка към по-персонализирана медицина – с намаляване на приема на лекарства в случаите, когато не носят допълнителна полза.

Източник:

After a heart attack, beta-blockers are often a lifelong medicine. Maybe they shouldn’t be: https://edition.cnn.com/2026/03/30/health/heart-attack-beta-blockers-new-study-wellness

Още по темата:
  • Лекарството клопидогрел осигурява по-добра защита срещу инфаркт от аспирина Лекарството клопидогрел осигурява по-добра защита срещу инфаркт от аспирина
  • Бета-блокерите могат да повишат риска от смърт при някои жени Бета-блокерите могат да повишат риска от смърт при някои жени
  • Лекарството Evenity за остеопороза увеличава риска от сърдечен удар Лекарството Evenity за остеопороза увеличава риска от сърдечен удар
  • Изследването с компютърно-томографската коронарография може да предотврати инфаркт Изследването с компютърно-томографската коронарография може да предотврати инфаркт
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60
19.30€ / 37.75лв.

ЛИПОМЕЗИН таблетки * 60

Коментари към Доживотният прием на бета-блокери след инфаркт може да не е необходим за всички пациенти

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Доживотният прием на бета-блокери след инфаркт може да не е необходим за всички пациенти
    www.framar.bg 
    на 27 July 2026 в 19:01
    Коментирайте "Доживотният прием на бета-блокери след инфаркт може да не е необходим за всички пациенти"

НОВИНАТА е свързана към

  • ACE инхибитори
  • Инфаркт
  • Калциеви антагонисти
  • Хората с по-плътна мускулатура са изложени на по-нисък риск от инфаркт
  • Лекарството клопидогрел осигурява по-добра защита срещу инфаркт от аспирина
  • Антитромботични лекарства
  • Лечение с кислород
  • Сексът след инфаркт - кога и как
  • Бета-блокерите могат да повишат риска от смърт при някои жени
  • Бета-блокери
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Клетъчна терапия показва обещаващи резултати при болестта на ПаркинсонКлетъчна терапия показва обещаващи резултати при болестта на Паркинсон

Клетъчна терапия показва обещаващи резултати при болестта на Паркинсон

от 27 юли 2026г.Прочети повече
Синдром на БраунСиндром на Браун

Синдром на Браун

от 27 юли 2026г.Прочети повече
Епидемията от ебола в Конго отне живота на 1405 душиЕпидемията от ебола в Конго отне живота на 1405 души

Епидемията от ебола в Конго отне живота на 1405 души

от 27 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Спечели ли ви новата Coca - Cola Zero Zero?

преди 25 дни, 5 часа и 21 мин.

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 34 дни, 4 часа и 46 мин.
Всички

АНКЕТА

Колко деца имате?

Виж резултатите
Още интересни публикации
ACE инхибитори ACE инхибитори

ACE инхибитори

от 21 авг 2025г. Прочети повече
Инфаркт Инфаркт

Инфаркт

от 11 юни 2024г. Прочети повече
Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ

Какво знаете за инфаркт на миокарда и можете ли да окажете първа помощ

от 20 фев 2024г. Прочети повече
Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

Може ли да помогне алтернативната медицина за възстановяването след инсулт

от 12 дек 2022г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖИ ДЕРМА ДЕТОКС СЛИМ капсули * 60

ЦЕФАКЛОР сироп 250 мг / 5 мл 60 мл АЛКАЛОИД

А-ДЕРМА ДЕРМАЛИБУР+ ВЪЗСТАНОВЯВАЩ ЦИКА КРЕМ 50 мл

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ №14 ДЕТОКС 30 мл

ДЖО ЕНД ДЖО КАПКИ НА ДР. БАХ № 12 АНТИ СТРЕС 30 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 юли 2026г. в 15:13:11

ЕСЦИТИЛ таблетки 10 мг * 28 ЕГИС

Коментар на: Костадин от 27 юли 2026г. в 14:18:34

КО-ВАЛСАКОР таблетки 160 мг / 12.5 мг * 28 KRKA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 юли 2026г. в 13:53:27

БИОЗИН ПРОБИОТИК ФЕМ капсули * 15

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 27 юли 2026г. в 13:40:03

КО-ВАЛСАКОР таблетки 160 мг / 12.5 мг * 28 KRKA

Коментар на: Мария Иванова от 27 юли 2026г. в 13:32:51
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Отказ от сделка
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival