Д-р Виктория Чобанова: Не ни пречете да лекуваме болните!
В отворено писмо до НЗОК, министъра на здравеопазването и медиите д-р Виктория Чобанова, общопрактикуващ лекар и председател на Сдружението на общопрактикуващите в София област, ги призова да не пречат на личните лекари да изпълняват основното и най-важното в тяхната работа – да лекуват хората.
„Време е да започнем да говорим за проблемите така, че да бъдем чути, защото ако те продължават да се натрупват след пет години повечето от личните лекари ще са полудели. Тогава кой ще лекува“, пита д-р Чобанова, която не крие, че проблемите, за които говори са от няколко десетилетия. Мълчанието на гилдията само ще ги задълбочи, категорична е тя.
Признава, че е написала отвореното писмо след информацията как Надзорният съвет на НЗОК се събрал, за да реши, че сертификатът за ваксинация ще бъде безплатен. Това е било малкото камъче, преобърнало колата. Личните лекари са на границата на изтощението. И това е така от години, но пандемията от COVID-19 изостри до крайност ситуацията. Ако продължава по този начин една част от колегите ще полудеят, други ще напуснат, а пациентите все по-често ще стават свидетели на грубо отношение. „Написах писмото, защото все отнякъде трябва да се започне, защото обществото трябва да чуе какви са проблемите и те бъдат формулирани ясно и точно. Мълчанието само ще ги задълбочи“.
Д-р Чобанова признава, че самата тя е спряла да работи със Здравната каса, точно защото е проумяла, че вече не е ефективна. „Прекратих договора си с НЗОК от 1 януари 2021 г., заради преумората и осъзнаването, че не съм полезна нито на себе си, нито на пациентите си. Предпочетох временно да прекъсна договора, отколкото да рискувам в подобно състояние да направя грешка, която би струвала нечий живот.“
И все пак светлина в тунела има, казва тя. Все повече са младите лекари, които избират да станат общопрактикуващи. „С много млади колеги говоря и се радвам на избора, който са направили. В същото време ми е ясно, че едва ли ще продължат да практикуват „Обща медицина“ при тези условия. Затова казвам, че трябва да се започне отнякъде“.
Веднага след като д-р Виктория Чобанова публикува отвореното си писмо, от НЗОК представиха и своята позиция.
„НЗОК категорично заявява, че отказва да бъде забърквана в предизборната кампания и не желае името й да бъде употребявано за политически цели. Уважаваме амбициите на д-р Чобанова, но тя не може да бъде изразител на мнението на общопрактикуващите лекари в България, тъй като не е договорен партньор на институцията“.
„Нямам никакви политически амбиции. Единственото, което ми е необходимо, е управляващите да не ми пречат да лекувам болните“, заяви д-р Чобанова и подчерта, че писмото изразява нейната лична позиция, но съдейки по отзвука му сред гилдията и на повечето от колегите й общопрактикуващи лекари.
Пълният текст на отвореното писмо на д-р Виктория Чобанова публикуваме тук:
„Не ни пречете да лекуваме болните!
За нерешените стари и нови проблеми на ПИМП
Уважаеми ръководители на институции, колеги, журналисти и граждани,
В последния месец от мен потърсиха помощ много колеги във връзка с незаконосъобразни действия на служители на РЗОК, НЗОК, РЗИ, МЗ, които пряко пречат на общопрактикуващите лекари да вършат работата си –диагностика, проследяване и лечение на болните. Считам за необходимо да информирам гражданите, обществото и институциите за проявите на административен произвол от страна на горепосочените институции, насочен към общопрактикуващите лекари.
Днес, в условията на епидемия, общопрактикуващите лекари диагностицират, проследяват и лекуват над 58 000 болни от COVID-19 и още толкова карантинирани контактни. Новодиагностицираните случаи в някои практики са над 30 дневно, ежедневно проследяваните болни и контактни са над 150 и това на фона на обичайната заболеваемост от неинфекциозни остри заболявания и всички пациенти с хронични заболявания. Общопрактикуващите лекари са извънредно натоварени както с прегледи в кабинета, така и с дистанционни консултации на своите пациенти.
Все по-често, поради липса на места в болниците, на домашно лечение остават пациенти с категорични индикации за хоспитализация или в критично състояние. Помагаме, доколкото ни стигат възможностите, защото няма друг.
На този фон чиновници от всякакви институции губят времето на ОПЛ и лишават болните от необходимата им медицинска помощ:
- Вместо добра организация за доставка, често ОПЛ чакаме с часове пред РЗИ с надеждата да получим някакви ваксини за желаещите наши пациенти.
- Вместо да осигури възможност за диагностика в условията на епидемия, НЗОК е определила „лимити“, по-ниски от миналата година – средно 3 лв. за изследвания за 3 месеца. Какво точно да назначим с тези лимити – пълна кръвна картина с цена 2.30 лв, рентгенова снимка с цена 15.50 лв, СRP с цена 4.50 лв? Как да диагностицираме, когато сме с „вързани ръце“ (всеки лев, назначен над „лимитите“ се заплаща лично от лекаря)?
- Вместо да ни облекчат и да ни дадат възможност за адекватна почивка след натоварения с прегледи и консултации работен ден като премахнат задължението за 24-часово осигуряване на медицинска помощ, МЗ, НЗОК и РЗОК ни губят времето с множество проверки по абсурдни и несъвместими със здравата логика казуси:
- проверяват се извършени от ОПЛ, но незаплатени от НЗОК противогрипни ваксинации, като се налагат санкции за дейност, за която е отказано заплащане в нарушение на НРД;
- налагат се санкции на лекари, приети по спешност за лечение в болница в критично състояние, които не са информирали НЗОК за това, независимо че пациентите са преглеждани и лекувани от заместника. Тези санкции достигат до 9000 (девет хиляди лева) за факта, че ОПЛ като обикновен човек се е разболял внезапно;
- правят се проверки по един и същи сигнал по 2-3 пъти в месеца, независимо че още след първата има обяснения, констатации, възражения, арбитраж и решение по казуса.
- Вместо да осигурят разписания в ЗЗО ред за промени в НРД, НС на НЗОК еднолично взема решение по теми, които нямат нищо общо с договореното в НРД, без предварителни преговори, без обществено обсъждане на плануваните промени, без оценка на въздействието.
- Вместо да помогнат на ОПЛ да извършват диагностика, лечение и проследяване на болните, МЗ и НЗОК им възлагат все повече канцеларски дейности, губещи времето на висококвалифицирани специалисти (повечето ОПЛ са с 2, някои с 3 специалности). Това е особено отчетливо с въвеждането на „електронизацията“ в здравеопазването, която, засега, вместо да облекчи процедурите, ги прави често невъзможни за изпълнение.
- Вместо да реши проблема със здравно неосигурените, НЗОК предпочита да глобява своите „договорни партньори“, по-скоро подчинени. Договорните „партньори“ БЛС и НЗОК са неравнопоставени, въпреки ЗЗО и ЗЗД, като единият проверява и глобява другия, търси начини да не заплати извършената дейност, губи му времето в абсурдни проверки и опитва да налага още по-абсурдни санкции. Всичко това гарнирано с арогантност и липса на всякаква етика.
Уважаеми ръководители на институциите, уважаеми граждани,
Ние, общопрактикуващите лекари, ежедневно отдаваме своите знания, умения и време на нуждаещите се. В сегашната епидемична обстановка това ни струва скъпо.
- Много от нас прекратиха договорите си с НЗОК.
- Много от нас напуснаха страната и се реализират успешно в други страни.
- Много от нас починаха, заразени на работното си място.
Ние лекуваме инфекциозно болните и карантинираните в домашни условия, дори и тези с показания за хоспитализация (когато няма места в болниците).
Ние лекуваме неинфекциозно болните от обичайните остри заболявания.
Ние поддържаме състоянието на хронично болните.
Ние намаляваме ежедневно.
И ако днес вашият ОПЛ не постъпил точно така, както вие очаквате, той може би:
- не е спал през нощта, за да помага на болен;
- не се чувства добре, но е на работното си място, защото няма кой да го замести, а без заместник НЗОК ще го глоби до 9000 лв;
- е имал абсурдна проверка от някоя институция;
- е свършил лимитите и се чуди как да ви назначи изследванията, които са ви необходими, а НЗОК не ги е осигурила;
- страда поради това, че е загубил близък или пациент...
- просто е уморен, и той е човек...
Оставете ни да лекуваме!
Прекратете административния тормоз!
Не ни губете времето с немедицински дейности!
Осигурете ни възможност за почивка поне през нощта, за да сме готови да лекуваме своите пациенти и на следващия ден!
Махнете 24-часовото разположение! Прегледите нощем от години са за спешни състояния!
Махнете „лимитите“ в условията на епидемия! 1 (един) лев месечно не стига за нищо!
Осигурете конституционното право на ОПЛ да боледува, без да бъде глобяван!
Унижението е недопустимо в партньорските взаимоотношения! Бъдете партньори!
Нека заедно да създадем нетоксична среда за работа на общопрактикуващите лекари, за да има кой да ни лекува след 10 години!
Д-р Виктория Чобанова, обикновен ОПЛ"
снимка: Личен архив
- Д-р Викория Чобанова: В последните две десетилетия няма воля да бъдат решени проблемите в доболничната помощ
- 70% от личните лекари във Великобритания смятат операциите в страната за рискови
- Личните лекари поискаха разяснения за масовата ваксинация срещу COVID-19
- Сдружението на общопрактикуващите лекари възрази срещу параграф 9 в проектоанекса към НРД 2020 – 2022
Коментари към Д-р Виктория Чобанова: Не ни пречете да лекуваме болните!