Европейска седмица на имунизацията: 24 – 30 април 2022 г.
През 2022 г. Европейската седмица на имунизацията преминава под мотото „Дълъг живот за всички“. Целта за пореден път е обществото да получи повече информация за ролята на ваксините, които спасяват.
Европейската седмица на ваксините
Тази година събитието събира партньори и сътрудници от европейския район на СЗО, за да фокусира вниманието на всички върху това колко важни са ваксините за защита на хората от всички възрасти от болести, които са напълно предотвратими благодарение на тях.
Инициативата стартира през 2005 г. и се провежда през последната седмица на месец април.
Сред основните теми през настоящата 2022 г. са имунизациите при децата, които са превантивна мярка срещу тежки и социалнозначими инфекциозни заболявания и срещу рак на маточната шийка.
Изключително важно е и другото послание на седмицата, което припомня историческата роля на ваксините. От първата, създадена за защита от едрата шарка, до най-модерните иРНК ваксини, които предотвратяват тежките случаи на COVID-19.
Усилията на научната общност години наред са насочени към усъвършенстване на създадените и откриването на нови ваксини, които да предпазват и спасяват човешки живот. Факт е колко много е постигнато и колко голям е напредъкът в тази сфера. Благодарение на ваксините през последните няколко десетилетия се ускори значително контролът върху много болести, подчертават от регионалния офис на СЗО.
В същото време 2022-а се оказва годината на изпитание и предизвикателства. Два са основните фактора – единият е пандемията от COVID-19, а другият войната в Украйна.
Пандемията от COVID-19 и ваксинацията
Пандемията промени сериозно нагласите сред обществото, свързани с имунизацията. Засиленото политизиране, дезинформацията, фалшивите новини, липсата на доверие в управляващите създадоха сериозни препятствия. Оказа се, че в много от страните, гражданите се доверяват повече на конспиративните теории и крещящите гласове на антиваксърите и по-малко на науката и здравните власти. Множеството проведени проучвания показват, че най-малко ваксинационно покритие има в държавите, в които доверието към управляващите е най-ниско.
За съжаление България продължава да бъде страната с най-малък брой ваксинирани срещу COVID-19.
>>>Ваксинацията срещу COVID-19 у нас – възможна ли е мисията
Една от причините е безспорно провалената още в началото кампания, а другата е ниският праг на доверие във властта. За съжаление това рефлектира директно върху хората. Данните показват ясно, че над 90% от починалите от COVID-19 не са ваксинирани, подобни са процентите и за броя на тежките случаи и тези с множество усложнения.
Факт е, че колкото повече хора имат ваксина, толкова по-бързо намалява разпространението на заразата и се създава колективен имунитет, който отслабва вируса. Не бива да се пренебрегва и фактът, че благодарение на изградения общ имунитет, биват защитавани хората, които не могат да си поставят ваксини заради медицински причини.
И независимо от множеството научни доказателства, че основният начин да се справим с пандемията от COVID-19 са ваксините, у нас броят на ваксинираните е изключително нисък. Въпреки усилията така и не успяхме да надминем 30%.
Не по-малко сериозен проблем е, че заради COVID ограниченията в последните две години са нарушени задължителните ваксинации сред децата в много страни.
Войната в Украйна
Не е случайно, че от европейския офис на СЗО определят като огромно предизвикателство по отношение на имунизацията настоящата 2022 г. Военните действия в Украйна доведоха до прекъсване на имунизациите в страната. Намаляването нивата на ваксинация сред децата крие сериозни рискове особено при тази неяснота кога ще бъде сложен край на военните действия.
Всички деца, които са избягали от Украйна, трябва да бъдат ваксинирани в страните, където се намират в момента. Това от своя страна поставя въпроса за универсалния достъп до ваксини. За възможността всяко дете, независимо от мястото, където живее, да получи необходимите ваксини, които ще го предпазят, говорят от години представителите както на СЗО, така и на множество други институции и организации.
За ползата от ваксините
Ваксините не просто помагат да бъде ограничено разпространението на множество опасни инфекциозни заболявания в света, но и спасяват живота на милиони хора.
Благодарение точно на ваксините едно от най-опасните остри вирусни заболявания – полиомиелитът е намаляло с 99%. Зад този успех стоят общите усилия на множество институции, правителства и граждански организации, които обединяват усилията си, за да бъде осигурена ваксина.
Медиците припомнят още за ваксината от морбили и тази срещу хепатит Б, както и за факта, че ваксинацията с противогрипни ваксини предпазва от заразяване и тежко протичане в сезона на грипните вируси особено за хората от най-уязвимите групи.
Затова през дните на Европейската седмица на имунизацията вниманието ще бъде насочено към тези положителни и проверени с годините ползи. Към примерите, показващи ясно, че ваксините дават реален шанс на човечеството да се предпази и така правят възможен пълноценния живот на всеки един. Да се ваксинираш, припомнят експертите от регионалния офис на СЗО в Европа, е не само въпрос на отговорност към самия теб, но и към всички останали хора в обществото.
Емер Кук и изявлението й
„Можете да се доверите на науката. Ваксините ни помагат да пазим себе си и близките си“, така завършва изявлението си директорката на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) Емер Кук.
В него тя припомня, че светът разполага с ваксини за над 20 заболявания, които застрашават живота и те предотвратяват между 2 000 000 и 3 000 000 смъртни случаи в света всяка година. „Благодарение на ваксините хората имат шанса да живеят по-дълъг, пълноценен и здравословен живот“, казва още Емер Кук и припомня, че в периода от 2000 г. до 2018 г. ваксините срещу морбили са предотвратили 23 200 000 смъртни случая.
Почти всички страни са елиминирали тетануса при майките и бебетата, а в резултата на засилената имунизация в периода от 1988 г. до 2015 г. смъртта от тетанус е намаляла с 96%.
Сериозно бреме за общественото здраве е маларията. През 2020-а случаите в света са 241 000 000, от тях с летален изход са 627 000. Най-тежко са засегнати децата под 5 години. Над 90% от всички случаи на малария са на африканския континент. Първата ваксина за заболяването е оценена от ЕМА през 2015 г., в следствие на което и след пилотен проект, СЗО препоръча ваксината срещу малария за деца в Африка. Пилотният проект, осъществен в Гана, Кения и Малави, показва, че са ваксинирани над две трети от децата, а смъртните случаи са намалели с 30%.
Емер Кук определя като едно от големите научни постижения през последните години ваксините срещу Ебола.
„Твърдо вярвам, че всички страни по света, трябва да имат справедлив достъп до лекарства“, каза още в обръщението си председателката на ЕМА. В същото време тя заявява, че и най-ефективните и безопасни ваксини не представляват нищо, ако хората не ги приемат. „През последните години доверието във ваксините намаля заради цунамито от фалшиви новини. Живеем във време, в което дезинформацията е част от ежедневието ни“, констатира Емер Кук и призовава хората да се доверят на науката.
- И само една доза от ваксината срещу рак на маточната шийка е ефективна
- Вирусолог: Бежанската вълна ще изправи България пред сериозна здравна заплаха
- От 2017 г. Здравната каса ще заплаща ваксините срещу ротавирусни инфекции
- Увеличава се броят на семействата без детски надбавки заради отказ от ваксини
Продукти свързани с НОВИНАТА
СПРИНЦОВКА 1 мл+игла сива 27G
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- БЦЖ ваксина
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Ваксина за момчета ще победи рака на маточната шийка
- Пневмококова ваксина
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- Противогрипни ваксини
- HPV ваксина: ваксина против рак на шийката на матката
- Ваксини
- Ваксина морбили паротит рубеола
Коментари към Европейска седмица на имунизацията: 24 – 30 април 2022 г.