Едва 35,2% от българите са съгласни да бъдат донори на органи, показва социологическо проучване от октомври 2019-а
35,2% от българите заявяват, че биха станали донори на органи при инцидент или злополука с фатален край, а в същото време двойно повече – 74,1% изразяват пълно доверие към трансплантацията на органи. Това става ясно от социологическо проучване на агенция „Алфа рисърч“, направено през октомври 2019-а по поръчка на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“. Данните са съобщени на 5 ноември 2019-а, когато се дава началото на националната кампания „Да! За живот!“ на здравното министерство.
Кампанията ще продължи до 5 декември, а министър Кирил Ананиев подчерта, че той и екипът му я приемат като едно от най-важните неща, по които работят, и определи като мисия възможността да увеличат броя на трансплантациите в страната.
Какво още показва проучването на обществените нагласи към донорството на органи?
С 20 на сто по-склонни да дарят органи са жените, хората с по-високо образование и жителите на столицата. В същото време разминаването между вярата в трансплантацията, която спасява живот, и съгласието да дариш, не се дължи на негативните нагласи. Причините са преди всичко в информираността, в страховете и бариерите и в мотивацията към съпричастност.
Изследването показва, че почти 60% никога не са попадали на информация за донорството. За 40% от българите темата е позната като най-често източник са медиите.
Проблем е и липсата на разговори в семейството и с приятелите. В България само 22% са водили подобен диалог с близките си, а според данни на Евробарометър 77% от хората, които разговарят в семейството, са склонни да дадат съгласие и да бъдат донори на органи.
Един от най-големите страхове на хората, който е и в основата на минималния брой донори у нас, е възможността за злоупотреби. Той е резултат от недоверието към медицинските екипи. По-скоро ирационални са другите причини, сред които е страхът да не бъде предизвикана съдбата. От „Алфа рисърч“ обясняват, че колкото са по-ниски образованието и социалният статус на анкетираните, толкова повече значението на суеверието надделява.
58% от участниците в проучването приемат, че дарявайки органите си, човек постъпва хуманно, изпълнява своя морален дълг, дава шанс за живот. 29,4% са мотивирани да го сторят, защото може те или техен близък да имат нужда и затова е добре да бъдат съпричастни. Едва за 4,7% мотив е заплащането.
По време на кампанията във всички областни градове доброволци от БЧК ще раздават „Донорска карта“. Тя изразява съгласие за донорство в случай на безспорно констатирана мозъчна смърт. Картата има значение единствено за близките, но не и официална стойност.
В момента 1200 българи имат нужда от трансплантация. От началото на 2019-а са извършени 32 трансплантации от трупен донор и 12 от жив. Много малкият брой на донори е причината България да не може да стане пълноправен член на Евротрансплант.
Множество медии, учебни заведения, медицински университети, както и известни личности подкрепят кампанията „Да! За живот“.
На официалния й сайт zajivot.bg може да намерите информация и да изтеглите „Донорската карта“.
МЗ
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към Едва 35,2% от българите са съгласни да бъдат донори на органи, показва социологическо проучване от октомври 2019-а