МЗ започва закриването на домове за изоставени бебета - под 1% от малчуганите в институциите за деца до три години са сирачета

Министерството на здравеопазването започва процес на закриване на домовете за деца до три години (ДМСГД). Всички малчугани в тях трябва да бъдат върнати в биологичните им семейства или настанени в приемни през следващите 15 години.
Първите 9 дома ще бъдат закрити още в следващите пет години. Финансирането ще се осъществи по ОП „Регионално развитие" и ОП „Развитие на човешките ресурси". Очаква се по тях да бъдат усвоени над 26 млн. лв. Процесът е част от цялостната „Визия за деинституционализация на децата в Р България".
32 са Домовете за деца до три години в страната
В тях са настанени 2334 деца, като едва 0.7% от тях са сирачета. Най-честите причини, поради които родителите изоставят децата си в домовете са социално-икономически проблеми, липса на умения или капацитет за отглеждането на малчуганите, здравословни проблеми, насилие в семейството, нежелано или преждевременно раждане. Анализите на МЗ обаче сочат, че при подходяща политика децата могат да се върнат в семейна среда или да се предотврати изоставянето им. Възможностите за всяко дете зависят от конкретните обстоятелства при него.
1260 от децата в 32-та дома нямат увреждания. Поне половината от тях имат шанс да се върнат в биологичните им семейства. Останалите могат да бъдат настанени в приемни семейства или осиновени.
В момента в страната има над 475 приемни семейства, в които живеят повече от 417 деца
През миналата година пък 800 деца са били осиновени. Останалите 1074 от децата в домовете са с увреждания и хронични заболявания. С оглед на значителния им брой МЗ започва проверки на диагнозите, които са им поставени. Целта е да се види дали те са верни и дали децата получават адекватни грижи и лечение.
Проверките започват от 1 ноември 2010 г. и ще продължат до края на месеца. След това ще се премине към изработването на индивидуални планове за възможностите за реинтеграция на всяко отделно дете.
Принципи на извеждането на децата от институциите
Водещ принцип в процеса на извеждане на децата от институциите ще бъде интереса на детето. Затова първо ще се търси начин то да бъде върнато на биологичите му родители, да бъде настанено в семейна среда или в условия близки до нея. За тази цел усилията на държавата ще се насочат в оказване на социална подкрепа на родителите, които трудно могат да се грижат за децата си. Освен това ще се изградят семейно-консултативни центрове, където бременните жени и майки с деца да получават помощ.
Специално за децата с комплексни увреждания, които са около 160 и трудно могат да намерят приемни семейства, ще се изградят малки групови домове. Предвижда се изграждането и на детски консултативно-лечебни кабинети, където ще се проследява развитието на децата. В тях ще са на разположение екип от педиатър, сестра, логопед, рехабилитатор, психолог, кинезитерапевт. Ще има и центрове за здравна подкрепа на бременните и майките в риск.
Министерство на здравеопазването
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Доц. Силви Кирилов е новият министър на здравеопазването
- МЗ въвежда безплатни прегледи за рак на гърдата и на простатата
- Катя Панева - номинирана за здравен министър в кабинета на Мария Габриел
- Психиатърът проф.Хинков оглави здравното министерство в кабинета Денков/Габриел
- Едва 35,2% от българите са съгласни да бъдат донори на органи, показва социологическо проучване от октомври 2019-а
- Пробивът по казуса Национална детска болница е един от успехите ни, отчете министър Асен Меджидиев
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Стефан Константинов: Министерството на здравеопазването води битка хората в България да бъдат по-здрави
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към МЗ започва закриването на домове за изоставени бебета - под 1% от малчуганите в институциите за деца до три години са сирачета