МЗ започва закриването на домове за изоставени бебета - под 1% от малчуганите в институциите за деца до три години са сирачета
Министерството на здравеопазването започва процес на закриване на домовете за деца до три години (ДМСГД). Всички малчугани в тях трябва да бъдат върнати в биологичните им семейства или настанени в приемни през следващите 15 години.
Първите 9 дома ще бъдат закрити още в следващите пет години. Финансирането ще се осъществи по ОП „Регионално развитие" и ОП „Развитие на човешките ресурси". Очаква се по тях да бъдат усвоени над 26 млн. лв. Процесът е част от цялостната „Визия за деинституционализация на децата в Р България".
32 са Домовете за деца до три години в страната
В тях са настанени 2334 деца, като едва 0.7% от тях са сирачета. Най-честите причини, поради които родителите изоставят децата си в домовете са социално-икономически проблеми, липса на умения или капацитет за отглеждането на малчуганите, здравословни проблеми, насилие в семейството, нежелано или преждевременно раждане. Анализите на МЗ обаче сочат, че при подходяща политика децата могат да се върнат в семейна среда или да се предотврати изоставянето им. Възможностите за всяко дете зависят от конкретните обстоятелства при него.
1260 от децата в 32-та дома нямат увреждания. Поне половината от тях имат шанс да се върнат в биологичните им семейства. Останалите могат да бъдат настанени в приемни семейства или осиновени.
В момента в страната има над 475 приемни семейства, в които живеят повече от 417 деца
През миналата година пък 800 деца са били осиновени. Останалите 1074 от децата в домовете са с увреждания и хронични заболявания. С оглед на значителния им брой МЗ започва проверки на диагнозите, които са им поставени. Целта е да се види дали те са верни и дали децата получават адекватни грижи и лечение.
Проверките започват от 1 ноември 2010 г. и ще продължат до края на месеца. След това ще се премине към изработването на индивидуални планове за възможностите за реинтеграция на всяко отделно дете.
Принципи на извеждането на децата от институциите
Водещ принцип в процеса на извеждане на децата от институциите ще бъде интереса на детето. Затова първо ще се търси начин то да бъде върнато на биологичите му родители, да бъде настанено в семейна среда или в условия близки до нея. За тази цел усилията на държавата ще се насочат в оказване на социална подкрепа на родителите, които трудно могат да се грижат за децата си. Освен това ще се изградят семейно-консултативни центрове, където бременните жени и майки с деца да получават помощ.
Специално за децата с комплексни увреждания, които са около 160 и трудно могат да намерят приемни семейства, ще се изградят малки групови домове. Предвижда се изграждането и на детски консултативно-лечебни кабинети, където ще се проследява развитието на децата. В тях ще са на разположение екип от педиатър, сестра, логопед, рехабилитатор, психолог, кинезитерапевт. Ще има и центрове за здравна подкрепа на бременните и майките в риск.
Министерство на здравеопазването
-
Министър Ивкова: Здравеопазването работи въпреки тежкото наследство в системата
-
Здравното министерство отново предлага промени в наредбата, която регулира цените на лекарствата
-
МЗ изготвя нова наредба за основния пакет от дейности
-
ВАС отмени окончателно наредбата, определяща пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Ивкова: Здравеопазването работи въпреки тежкото наследство в системата
- Доц. д-р Петко Стефановски, д.м.
- Здравното министерство отново предлага промени в наредбата, която регулира цените на лекарствата
- Регламентира се правото на фелдшерите да оказват спешна помощ
- ВАС отмени окончателно наредбата, определяща пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК
- МЗ изготвя нова наредба за основния пакет от дейности
- Министерство на здравеопазването
- Шокиращи разлики в цените, които плащат 7 болници за едно и също лекарство
- Здравното министерство: По-малко са напусналите медици през 2015 г.
- Доц. Силви Кирилов е предложен за здравен министър в кабинета на ИТН
Коментари към МЗ започва закриването на домове за изоставени бебета - под 1% от малчуганите в институциите за деца до три години са сирачета