МЗ предлага увеличение на средствата за медицински дейности по Наредба 3 от 2019-а
Здравното министерство публикува за обществено обсъждане проект за промени в Наредба № 3, в която са регламентирани медицинските дейности извън задължителното здравно осигуряване, за които ведомството субсидира лечебните заведения.
В мотивите се уточнява, че с него се разширява обхватът на субсидираните лечебни заведения, определят се и болниците, които могат да бъдат субсидирани от МЗ, за да поддържат готовност за случаи на епидемия.
Разширяването на дейностите, които могат да бъдат подкрепяни финансово от здравното министерство, е свързано с епидемията COVID-19, тенденцията към нарастване броя на заболелите и тежестта на заболяването. Със сигурност характерните за есенно-зимния сезон инфекциозни заболявания в комбинация с COVID-19 ще провокират увеличаване на броя на заболелите и до изостряне на множество придружаващи заболявания и усложнения, а това ще натовари системата.
Предложенията включват увеличаване на парите за лечение на туберкулоза, на психични заболявания и за ТЕЛК.
За 28 болници ще има по-високи цени за медицинските дейности при лечението на хора с туберкулоза и контактните с тях, за диспансериазцията им, продължаващото лечение и рехабилитация, както и за хора с неспецифични белодробни заболявания. В зависимост от нивото на компетентност на здравното заведение и назначеното лечение сумата ще варира между 80 лв. и 63 лв. За проследяване състоянието на пациент са предвидени 44 лв., а за месец лечение по 66 лв.
12 центрове за психично здраве и психиатрични отделения ще получават повече средства за лечението на пациентите с психични заболявания, за рехабилитацията им, за спешно лечение до 24 часа на хора в риск и за спешни състояния. Увеличението е до 50 лв. на болен на ден.
Допълнителни финансови средства ще има и за дейностите по медицинската експертиза от ТЕЛК в 50 болници, на които МЗ ще дава по 29 лв. на издадено ТЕЛК решение. И комплексните онкоцентрове ще могат да извършват подобна дейност, става ясно от предложените промени.
Промените регламентират още лечебните заведения, които ще бъдат субсидирани за лечението на инфекциозни болести. Субсидия ще получава болница, която има инфекциозно отделение, лаборатория, аптека и денонощен прием на инфекциозно болни. Средствата зависят от броя на леглата. Определен е среден разход на легло за една година от 15 000 лв. за първо ниво на компетентност, 25 000 лв. за второ ниво и 35 000 лв. за трето ниво. Уточнява се, че парите се превеждат всеки месец.
Други промени са свързани със случаите на неуспешно лечение и възможността то да продължи при хора с мултилекарствена и екстензивна лекарствена резистентност и при деца с много тежка форма на туберкулоза. Болницата отправя искане до министерството за необходимостта лечението да бъде продължено, представяйки необходимите документи.
Наредба № 3 е в сила от 2019-а и по нея до момента са сключени индивидуални договори със 157 болници и центрове за психично здраве. Преди да бъдат направени настоящите предложения за промени са разгледани подробно отново както данните, предоставени от лечебните заведения, така и икономическият анализ за тяхната дейност за времето между 2010 и 2016 г. и данните за разделното отчитане на разходите им.
Всички те показват ясно, че тенденцията за увеличаване на разходите за екипи, лекарства, медицински изделия е трайна. Това води до увеличаването на средствата за всеки хоспитализиран, на разходите за едно легло и дневен престой. Нараства и използването на леглата.
От МЗ очакват, че промените ще разширят достъпа до инфекциозните клиники и отделения от една страна, а от друга се надяват на много по-ефективен контрол върху използваните публични средства.
Общественото обсъждане на проекта за промени в Наредбата започва от днешния 20 август 2020-а и продължава до 2 септември.
mh.government.bg
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Закриват домовете за медико-социални грижи за деца и създават центрове за комплексно обслужване
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към МЗ предлага увеличение на средствата за медицински дейности по Наредба 3 от 2019-а