Сериозни нарушения установяват проверките в УМБАЛ „Св. Екатерина“ и още шест болници
64 са проверките за шестте месеца, в които работи настоящият екип на Министерството на здравеопазването, обяви на пресконференция министър Асена Сербезова. За сравнение за цялата 2021 г. проверките са 61.
Звеното „Вътрешен одит“ е осъществило 81 проверки. Резултатите от 18 са изпратени на прокуратурата и други институции.
600 000 000 лв. са задълженията на болниците към края на март 2022-а, а просрочените задлъжения са 113 000 000 лв.
Голямата тема на пресконференцията на 1 юли 2022 г. беше за проверките и откритите нарушения. Както подчертаха проф. Сербезова и екипът й, информацията няма да бъде подробна, тъй като се водят разследвания, но ще бъде достатъчна, за да стане ясно какво са констатирали контролните органи.
Проверките
Началникът на кабинета на здравния министър доц. Васил Пандов представи информация за констатираното при проверките в Университетските болници „Пирогов“, „Света Екатерина“, Онкохематологията, УМБАЛ – Пловдив, УМБАЛ „Канев“в Русе, МБАЛ „Д-р Иван Селимински“, Сливен.
В по-голямата си част те показват проблеми с обществените поръчки, липсата на контрол, на нехайство, безстопанственост или пък действия, които са морално укорими.
В „Пирогов“ са направени няколко проверки. Извън проблема с обществената поръчка за енергийната ефективност, която е дадена на прокуратурата, става дума за начина, по който са погасявани задълженията по сключените от 2014 г. до 2021-а общо 1057 договора. Оказва се, че за тях няма регистър, нито ред и правила. Плащането не се извършва по реда на постъпване на фактурите, а според това дали доставчикът е симпатичен на управителя на болницата.
Друг е случаят с нежеланието на „Пирогов“ да прибере скъпата медицински техника от Царево. Тя е там заради идеята болницата да отвори медицински център. Подписано е споразумение с Община Царево, но години наред нищо не се случва. От общината настояват „Пирогов“ да прибере оборудването, защото е скъпо и няма как до съхраняват и пазят.
Притеснителен е фактът, че само за една година задълженията на „Пирогов“ се увеличават от 9 000 000 лв. на 16 000 000 лв.
Просрочията са най-вече към доставчиците на лекарства и на стойност, която надхвърля 14 000 000 лв. Необяснимо за проверяващите обаче е, защо при наличието на 6 000 000 в касата, дълговете не се погасяват.
>>> НЗОК установи нарушения при проверката в УМБАЛСМ „Пирогов“
Пример за нехайство са действията или по-скоро бездействието на ръководството на УМБАЛ – Пловдив. Става дума за имота от 89 декара, в който е разположена и самата болница. Той е държавна собственост, а лечебното заведение го стопанисва. Незнайно как през 2012 г. Община Пловдив актува имота като общинска собственост, а ръководството на болница не предприема никакви действия.
Нарушения в начина на провеждане на обществените поръчки са констатирани и в МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен. Проверките по казуса с новородените, които биват връзвани, и който нашумя преди няколко месеца, показват няколко неща. Първата установява, че връзването е записано във вътрешния правилник на болницата като начин за лечение. При втората проверка, която е осъществена три месеца по-късно, контролните органи виждат, че вързани са единствено новородени, които в момента са на системи. Това е единствената ситуация, в която подобно нещо е позволено. Проверяващите обаче отиват по-късно вечерта отново в отделението и виждат, че всички деца са вързани. „Това е категорично нарушение на медицинските стандарти“, заяви доц. Васил Пандов. За подобно нещо ръководството би трябвало да поеме отговорност.
Нарушения, свързани с назначаването на граждански договори и заплати по тях, които надвишават допустимите прагове, са открити и в Университетската болница в Русе „Канев“.
Интересен е случаят със „Света Екатерина“. За 10 години там е направена само една проверка. Настоящата показва, че няма действаща система за финансирането и контрола в лечебното заведение. Няма установени ясни показатели за критериите, по които биват оценявани работещите и въз основа на които получават допълнително заплащане.
За времето от 1 януари 2019-а до 30 април 2022-а директорът на „Света Екатерина“ е получил 85% от общо изплатените пари по граждански договори. Два от договорите влизат в сила със задна дата и преди да бъдат гласувани от Съвета на директорите.
„На практика това са прикрити трудови договори“, каза доц. Пандов. От своя страна проф. Асена Сербезова подчерта, че въпросът има преди всичко морален аспект. За този период управителят е взел 952 000 лв. И в „Света Екатерина“ има проблем с обществените поръчки. Установени са плащания, без да са сключени договори.
В Специализираната болница по хематологични заболявания проверяващите откриват много бракувани скъпо струващи лекарства. За 2021 г. те са на стойност 178 000 лв.
Изводите
Представената информация показва, че един от най-сериозните проблеми на болниците у нас е свързан с начините, по които те се управляват. Незнайно защо продължава да има лечебни заведения, в които липсват правила и ясни критерии. Още по-необяснимо е как реално се осъществява контрол върху дейността им.
„Не коментираме качествата на управителите, а как реално ръководят“, коментира проф. Сербезова.
И настоящите проверки показват ясно, че проблемите са реални и тежки и че когато се чуват обвинения към системата, че е прогнила и пред разпад, те не са плод на емоция, провокирана от конкретен казус.
Липсата на контрол е другата язва от години. С настоящите действия здравното министерство показа за пореден път пробойните. Сега важният въпрос е не как ще бъдат запушени, а кой ще понесе отговорност. Защото ако отново всичко бъде заметено под килима, значи нищо не се е променило.
Здравеопазването има нужда от истинска, а не само за пред обществото реформа. И от политици, които имат волята да я осъществят.
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Масирани проверки по аптеките в Южна България
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Проверете дишането на пострадалия чрез слушане или чувстване
- Проверката в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ показва кадрови и административни проблеми
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
Коментари към Сериозни нарушения установяват проверките в УМБАЛ „Св. Екатерина“ и още шест болници