Пробивът по казуса Национална детска болница е един от успехите ни, отчете министър Асен Меджидиев
Шест месеца след встъпването в длъжност на поредния служебен кабинет у нас премиерът Гълъб Донев и министрите отчетоха свършеното.
Постигнатото е резултат от екипната работа, категоричен беше министър-председателят, който припомни, че не са имали дори сто часа кредит на доверие и са заварили държавата на пауза с прекъснати връзки на всички нива.
Както той, така и останалите членове на служебния кабинет подчертаха, че постигнатите от тях успехи в множество направления се дължат в най-голяма степен на общата им, отборна работа.
Сред постиженията и свършената добре работа бяха откроени организацията и провеждането на изборите, решението на казуса с ГКПП Капитан Андреево*, овладяването на кризата с горивата и на проблемите с обедняването, безработицата и понижаването на доходите както и дейностите по Плана за възстановяване и устойчивост.
Какво отчетоха министрите на здравеопазването и на труда и социалната политика? Темата е важна, защото засяга едни от най-значимите теми в обществото – за здравето и за благосъстоянието на българите.
Министър Асен Меджидиев за работата на Здравното ведомство
За разлика от повечето си колеги служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев говори кратко и само маркира част от направеното, без да се задълбочава.
В началото той припомни на колегите си, че когато полагат клетва на 2 август 2022 г. в страната ни все още властва пандемията от COVID-19. „Едно от най-големите постижения на Министерството на здравеопазването и на вас, колеги, е, че направихме възможно вече да не се коментира COVID-19 и разтоварихме населението. Сега говорим само за грип“, каза той.
Казусът около Националната детска болница (НДБ) беше определен както от премиера, така и от здравния министър като приоритет. Гълъб Донев заяви, че министър Меджидиев е постигнал пробив в продължилите повече от 40 години обсъждания на проекта.
>>>Колко време е нужно още, за да има най-накрая и в България Национална детска болница
С определянето на терен за строителството и решението от ноември 2022-а НДБ да бъде със статута на обект от национално значение, здравното министерство показва ясно решимостта си да действа така, че изграждането на детска болница да се превърне в реалност.
Здравният министър призна, че едва ли е щял да се справи без помощта на колегата си Иван Шишков, който оглавява Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Той изрази удовлетворение, че „след като седем години се прескачаше от тема на тема и се бореха за надмощие различни лобистки интереси“, най-накрая се виждат реални резултати от действията.
„Нарушихме интереси и си създадохме врагове, но решението за Националната детска болница е държавническо“, убеден е министърът на здравеопазването, който се надява, че редовният кабинет няма да даде заден ход по проблема и за него темата ще продължава да бъде приоритет.
„Подобрихме спешната помощ. Когато поех поста, това беше една от кризисните точки. Работещите бяха пред стачка, заплатите не бяха повишавани от години“, припомни д-р Асен Меджидиев и допълни картината на направеното, включващо: открити три нови центъра на Спешна помощ в София, допълнителни екипи, което позволява съкращаване на времето за реагиране, осъществена свързаност между спешните центрове, болниците и Националната здравно-информационна система, което позволява откриването бързо на подходящото лечебно заведение за всеки спешен случай, увеличени трайно заплатите в спешната помощ и РЗИ.
Сред другите постижения здравният министър посочи откриването на повече от 400 нови места за специализанти, приемането на наредбата за Националната здравно-информационна система, на Националната здравна стратегия 2021 - 2027, на Националната карта на дългосрочните нужди от здравни услуги и Националния план за борба с рака, създаването на мобилното приложение „еЗдраве“.
„Няма болница, която е поискала помощ, и на която да е отказано. За съжаление при предишното правителство не е инвестирано нищо в тези лечебни заведения“, констатира министърът на здравеопазването.
>>>Българското здравеопазване - пореден месец в плен на приспивното клатене
Вярно е, че публичното заседание на Министерския съвет имаше задача да покаже „какво направихме, докато другите говореха“, както заяви премиерът Гълъб Донев, но особено в сферата на здравеопазването е повече от логично не само да се изброи набързо свършеното, но и да бъдат очертани проблемите.
>>>Снежана Николова: Няма да спрем да се борим за достойнството на професията
И това е част от работата на министъра на здравеопазването. Защото освен добре свършената работа трябва да се показват и трудностите. А те са твърде много, сериозни са и не могат да бъдат подценявани. Въпросът е защо не чухме нищо за напрежението сред медицинските сестри, за реалните им стачни действия, за финансовите проблеми пред болниците и особено пред общинските, за кризата на доверието, за липсата на кадри, за проблемите с медицинската експертиза, за хората с увреждания и мъките им, за недостига на лекарства.
За социалната политика
Министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров започна представянето на постигнатото от ведомството, което ръководи, по следния начин: „Участвал съм в четири редовни правителства и в четири служебни, но в този кабинет съм почувствал най-голяма подкрепа. Благодарение на демонстрираната екипност в МТСП успяхме да разработим инициативи, които се отразиха върху жизнения стандарт“.
Едно от сериозните постижения, каза министър Лазаров, е, че за първи път екип на правителство разработва и приема пакет от мерки за уязвимите групи, които получават целеви помощи за отопление. Така помощта достига до всеки десети гражданин. Помощите имат не само най-големия обхват до момента, но и са с най-голям размер.
„Безпрецедентно увеличихме размера на границата на бедността с 22%. С толкова се повиши и помощта за 670 000 хора с увреждания. И не само увеличихме, но и гарантирахме средствата за 2023 г.“, каза министър Лазаров.
Като изключителен успех на служебното правителство той определи създаването на условия за цялостна реформа в областта на социалното подпомагане. „С приемането на промените в Закона за социалното подпомагане ние поставихме границата на бедността в основата на нашата политика. Непосредственият ефект е, че от 1 юни 2023 г. социалните помощи ще бъдат по-високи с 60% и ще са насочени към хората, имащи най-голяма нужда.“
Какво още отчете социалният министър: увеличението със средно 15% от 1 октомври 2022-а на пенсиите на 900 000 възрастни хора и получените от тях коледни надбавки, както и повишаването с 9,9% на минималната заплата.
С особена гордост министър Лазаров обяви пред колегите си, че равнището на безработицата е под 4,5%, а това е до естественото й ниво.
В заключение социалният министър заяви, че резултатите, за които той говори могат да бъдат проверени в статистиката и да бъдат доказани.
Да, става дума за факти, които не могат да бъдат отречени. В същото време обаче действителността е твърде различна. Въпреки положените усилия от страна на управляващите в момента ситуацията е тежка за всички, но е особено драматична за представителите на най-уязвимите групи в обществото ни. Например, хората с увреждания, които съвсем наскоро протестираха и вероятно ще продължат да го правят.
>>>Петър Гидженов: Ние сме като осъдените на смърт, нямаме избор
Извън неизреченото по време на отчета и очевидното нежелание да се коментират проблемите, членовете на служебния кабинет показаха нещо, което си струва да бъде отчетено. Взаимодействието между ведомствата и институциите и работата в екип този път има своето реално проявление.
И ако това се превърне в пример за следващите правителства, ще бъде знак, че нещата наистина се променят. Защото най-често в основата на много голяма част от проблемите както в здравеопазването, така и в останалите значими за обществото области, се оказва липсата на координация, на общи действия и на общуване не само между институции и ведомства, но дори и между звената в тях.
* Важно е да се отбележи, че на 23 януари 2023 година, ВАС съобщи, че БАБХ е загубила делото за "Капитан Андреево" заради невнесена държавна такса в размер на 70 лева.
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
НОВИНАТА е свързана към
- Повече от 1,2 милиарда лева са предназначени за справяне с последиците от COVID-19
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Структура и функции на Министерство на труда и социалната политика
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
Коментари към Пробивът по казуса Национална детска болница е един от успехите ни, отчете министър Асен Меджидиев