Една трета от продаваните в САЩ лекарства причиняват странични ефекти
Учени от Медицинския факултет на Йейлския университет установили, че една трета от над 200 медикамента, одобрени за употреба от Американското управление за контрол на храните и лекарствата, предизвикват нежелани странични ефекти.
Анализът обхваща данни за използването на медикаментите от 2001 г. до 2010 г., като е продължен и включително до тази година. Неприятните реакции не са сериозно застрашаващи здравето на пациентите и затова от институцията рядко прибягват до изтегляне на лекарство от пазара. Но страничните ефекти се появяват след по-дълъг период, отколкото протича тестването на един медикамент. За да бъде обозначено като годно за употреба и безвредно, даден медикамент се подлага на различни клинични опити. Група от 1000 души го пие в продължение на 6 месеца или по-малко, като здравословното състояние на всеки един от нея се следи. Но в крайна сметка проучването на американските учени показва, че пациенти са почувствали странични реакции, които не са установени по време на клиничните тестове. Резултатът от него е публикуван в Journal of the American Medical Association, съобщават от „24 часа“.
Единственото, което правят от Американското управление за контрол на храните и лекарствата, е да впишат предупреждение върху опаковката на лекарството, че съществуват рискове за здравето.
По статията работи: Ирина Тенева
Снимка: skinnywithfiber.org
- Седмица на осведомеността за нежелани реакции при прием на лекарства от деца и бременни
- Пациентите не знаят как да реагират при нежелани лекарствени реакции
- Делът на сигналите за нежелани реакции след ваксинация расте
- Първото лекарство срещу рак, атакуващо туморите на генетично ниво, е вече одобрено
Коментари към Една трета от продаваните в САЩ лекарства причиняват странични ефекти