Жените срещу войната - 8 март 2022 г.

Шествието, посветено на правата на жените и организирано за шести път от „Феминистки мобилизации“, започва на днешния 8 март 2022 г. в столицата и още няколко големи български града.
„Не на войната!“ е надсловът на проявата тази година и както подчертават инициаторите не става дума единствено за войната в Украйна, но и за другите места по света, където се водят военни действия като Сирия, Палестина, Афганистан, Судан, Сомалия, Мианмар и Йемен.
Шествието
Гласът на жените е силен, а призивът им е ясен и много прилича на онзи от 8 март преди повече от сто години. И тогава, и сега жените в света са обединени от искания за достойни живот и условия за труд за всички.
Към призивите за непримиримост към неравенствата и насилието на днешния 8 март 2022-а зазвучава силно и отчетливо и още един – не на войната!
Жените издигат глас срещу войната и се обявяват „както против тиранията на Путин, така и на военнопромишления комплекс, ръководен от лицемерните управници на САЩ, чиито „миротворни“ войни година наред трупат богатства за сметка на чужди народи, докато рушат животите на стотици хиляди хора“, категорични са организаторите на шествието.
Отричайки военните действия застават на страната на обикновените мирни хора в Украйна и на руснаците, осмелили се да протестират срещу войната.
Жените излизат на улицата, за да изкрещят по-силно от всякога: „Няма да търпим ида мълчим! Искаме мир, икономика, общество и политика в полза на живота, а не на печалбите!“
Даряващите живот не могат да подкрепят действията на отнемащите го.
Техният начин да се противопоставят на безумствата е да заявят високо и ясно позицията си. Да изкрещят: Не на войната!
Войната не е с лице на жена и не може да бъде, както напомня носителката на Нобелова награда за литература за 2015-а Светлана Алексиевич в едноименна си книга. Между другото, един от аргументите на Нобеловия комитет да присъди наградата на беларуската журналистка и писателка е, че творбите й са полифонични и са истински паметник на страданието и на куража.
Седем години по-късно светът отново страда, раздиран от взривове, изстрели и огън. И са нужни много кураж и сила, за да могат човеците да се противопоставят и да защитят живота.
Аргументите за поредното шествие
От колектива на „Феминистки мобилизации“ припомнят, че 2021 г. страната ни преживя задълбочаващи се политическа и COVID криза. 2022 година е не по-малко драматична. Светът е завладян от енергийна криза. У нас цените на електроенергията и на базовите хранителни продукти растат главоломно също като бедността и социалните неравенства.
Ефектът им е непропорционално голям и негативен върху жените и особено върху цветнокожите, мигрантките, жените с увреждания и ЛГБТ.
„Патриархалността на политическата и икономическа ни системи утвърждават уязвимостта на жените в ситуация на задълбочаваща се криза и засилва експлоатацията на нашия труд“, категорични са организаторите на шествието, чиято цел е да насочи общественото внимание и към тези проблеми.
Насилието над жените е другата тема, към която насочват вниманието от организацията. За съжаление те са ежедневие. COVID кризата задълбочи проблема, а забавените промени в законодателството и ясната политическа воля усложняват допълнително ситуацията. Проблемите не само не се решават, но се трупат, а напрежението ескалира.
„През последната година бяхме изправени пред невиждана до момента поредица от открити фашистки атаки, включително и по време на протеста срещу насилието над жени, а нелепите опити от страна на Столична община да забрани Луков марш доведоха до не едно, а до три шествия на неонацисти по улиците“, е другият аргумент днес жените да излязат по улиците в защита на правата си.
Исканията
Няма да спрем да се борим за мир, за равни права, справедливост и свобода не само за нас, жените, но и за всички, чийто глас не се чува в обществото, категорични са от „Феминистки мобилизации“. А ето и част от нещата, за които настояват:
- Незабавно да бъдат приети промените в Закона за домашното насилие и да има повече и по-адекватни мерки за превенция, но и за справяне с него
- Адекватно заплащане и по-добри и безопасни условия на труд за всички медицински сестри, социални работнички, жените, които чистят, учителки, касиерки, шивачки, сервитьорки
- Борба с дискриминацията на работното място и край на разликата в заплащането между половете за един и същ труд
- Край на политическото демонизиране на ромската общност и особено на многодетните майки в нея
- Реални социални грижи за жените с увреждания и зависимости и окончателно прекратяване на запрещението
Сериозни усилия от страна на държавата, чрез които жените да бъдат овластени политически и създаване на повече възможности за реално представителство и участие в управлението
За „Феминистки мобилизации“
Колективът „Феминистки мобилизации“ е създаден през 2020 г. и се бори за социално, икономическо и политическо равенство на половете. Определят голямата си цел като действия и инициативи за по-справедлив и по-достоен живот за всички. Разбират феминизма като движение за достигането на политическо, социално и икономическо равенство между половете, което обхваща борбата за справедливост на всеки човек.
Колективът събира хора от различни поколения, полове, произход и сексуалност, обединени от общата цел.
НОВИНАТА е свързана към
- За жената с любов: 9 български стихотворения за 8-ми март
- Насилие от дете над родител: „Всяка вещ в ръцете му се превръщаше в оръжие“
- "В България живеем от едно изтезание до друго", коментира Лиляна Панделиева
- Знаете ли историята на 8 март - празникът на жената?
- 8 март, Международен ден на жената – история и традиции на празника
- Да се върне ли в България смъртното наказание
- Y07.0 Към съпруг или партньор
- Мъж в капана – когато насилникът е... тя
- Защо някои родители позволяват на децата си да ги заплашват и унижават
- Домашно насилие над мъже: Какво да предприемете, за да се защитите
Коментари към Жените срещу войната - 8 март 2022 г.